Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 września 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie muzealia na wystawie w Ostrołęce

Grzegorz Gwizdon pt, 19 sierpnia 2016 10:52

Wśród eksponatów na wystawie czasowej „Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej”, zorganizowanej przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (wernisaż 12 sierpnia 2016 roku) znalazło się 16 rzeźb i obrazów pochodzących ze zbiorów Działu Etnograficznego Muzeum w Łomży. Są to m.in. figury św. Józefa, św. Wawrzyńca, św. Barbary, św. Jana Nepomucena, św. Mikołaja, św. Katarzyny, św. Franciszka oraz oleodrukowe wizerunki św. Teresy i św. Anny, św. Agaty, a także przedstawienie Męczeństwa św. Stanisława ze Szczepanowa. Obiekty na wystawę udostępniły muzeum ostrołęckiemu także inne muzea, parafie i sanktuaria z regionu. Wystawa przybliża i systematyzuje wiedzę o świętych w odniesieniu do obszaru obecnej diecezji łomżyńskiej. Zgodnie z założeniem scenariusza zaakcentowane są na niej dwie formy kultu: publiczna i prywatna, ukazany przebieg procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego oraz identyfikacja i interpretacja ikonografii sakralnej. Cezurę czasową ekspozycji wyznaczają daty powołania diecezji łomżyńskiej (1925–2015). Wystawa wpisuje się w Ogólnopolskie Obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz nawiązuje do XXXI Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, gdzie ekspozycja jest prezentowana do 16 października 2016 roku, następnie powędruje do Muzeum Historycznego w Przasnyszu (czas trwania: 21 października–11 grudnia br.) na podst. informacji organizatora wystawy – Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Święto folkloru w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie

Grzegorz Gwizdon wt, 16 sierpnia 2016 13:15

Po raz kolejny okazało się, że rodzima sztuka, rzemiosło i tradycyjna kultura wciąż znajdują licznych zwolenników. 5000 osób odwiedziło Skansen Kurpiowski w czasie dorocznego festynu „Niedziela św. Rocha”. Przyciągnęła je nie tylko urokliwa przestrzeń i skansenowskie obiekty, ale także muzyka i śpiew w wykonaniu niestrudzonej Kapeli Kurpiowskiej i rewelacyjnej Kapeli Brodów, stragany z bursztynami, biżuterią, ceramiką, tkaninami, rzeźbami, obrazami i zabawkami oraz wyrobami ze słomy, papieru, bibuły, wikliny i drewna, a także regionalnym jadłem i napojami. Przybyłych kusiły jeszcze inne atrakcje, m.in. pokazy wytwórczości ludowej oraz tradycyjne gry, zabawy i konkursy.

eMPeKIEM NA NIEDZIELĘ ŚW.ROCHA W NOWOGRODZIE

Grzegorz Gwizdon pon, 08 sierpnia 2016 13:04

14 sierpnia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie odbędzie się festyn Niedziela św. Rocha. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji ZB w Łomży wychodząc naprzeciw potrzebom łomżan, podobnie jak w ubiegłym roku uruchamia w tym dniu linię specjalną, którą wszyscy chętni będą mogli bezpiecznie dojechać do Nowogrodu i wrócić po zakończeniu imprezy. Koszt biletu w obie strony, niezależnie od miejsca wsiadania wynosi 5 zł. Można go zakupić u kierowcy (uprawnia do przejazdu do Nowogrodu i z powrotem, dlatego trzeba go zachować), a dla osób które zarejestrują się na stronie MPK zaledwie 4 zł. MPK zaprasza wszystkich zainteresowanych do wypełnienia prostego formularza. Każda osoba, która się zgłosi i poda adres e-mail otrzyma kod uprawniający do zniżki na przejazd. Pasażer musi go powiedzieć kierowcy – wtedy za bilet zapłaci jedynie 4 złote (w obie strony). Wśród pasażerów odbędzie się losowanie drobnych upominków ufundowanych przez organizatorów i wystawców Niedzieli św. Rocha. Autobus wyjedzie z pierwszego przystanku o godzinie 10.30. W załączeniu trasa przejazdu i rozkład jazdy.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci w Muzeum

Grzegorz Gwizdon pon, 08 sierpnia 2016 12:51

Skąd wziął się jeleń w herbie Łomży? Jak wyglądały miasta w średniowieczu? Które budynki były najważniejsze? To tylko część pytań, na odpowiadały dzieci podczas piątkowych zajęć w Muzeum. Samodzielnie robiły też makietę Łomży i dobrze się przy tym bawiły. Wkrótce odbędą się kolejne zajęcia.

Niedziela Św. Rocha 2016

Grzegorz Gwizdon pt, 05 sierpnia 2016 07:59

Rocha-2016.gif

Rodzinnie

Grzegorz Gwizdon wt, 26 lipca 2016 14:53

wzor-baner-Kedzielawscy.gif

Jan Biczysko - wystawa malarstwa i rysunku

Grzegorz Gwizdon cz, 23 czerwca 2016 03:22

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży (ul. Długa 13) oraz Autor serdecznie zapraszają 29 czerwca 2016 roku (środa), o godz. 18.00 na otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Jana Biczysko pt. „Śpiący jednorożec”. Wystawa czynna do 27 lipca 2016 roku. Jan Biczysko - artysta malarz, pedagog, wieloletni dyrektor artystyczny agencji reklamowych full service (Investpro, GalleoniPromotion w Warszawie, Manus Media Group, Bit-Art., MAR Galicja w Krakowie).

Pamiątka z pielgrzymki

Grzegorz Gwizdon nie, 05 czerwca 2016 11:18

zaproszenie na www.jpg

V Noc Muzeów za nami

Grzegorz Gwizdon pt, 20 maja 2016 13:04

Już po raz piąty majowa noc przyciągnęła do Muzeum Północno – Mazowieckiego i Galerii Sztuki Współczesnej tłumy zwiedzających. Pomimo niekorzystnej aury pojawiło się wielu chętnych do oglądania ekspozycji, w tym również rodzin z małymi dziećmi, dla których późna pora nie okazała się być przeszkodą w radosnym obcowaniu z kulturą i sztuką. Wielu widzów nieodmiennie kojarzy Muzeum z pokaźnymi zbiorami bursztynu, nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszyły się dwie wystawy związane z tym szlachetnym tworzywem. Stała „Bursztyn w dorzeczu Narwi” i czasowa „Bursztyn Polska i świat”. Zwiedzanie wystaw stałych i czasowych to nie było jedyną atrakcją czekającą na odwiedzających Muzeum. Ci, którzy przyszli o godzinie 20 mogli wysłuchać znakomitego koncertu „Kobiety poety” w wykonaniu Filharmonii Kameralnej, w towarzystwie Henryka Gały prezentującego własną twórczość poetycką. Dorobek rodzimego artysty można było podziwiać także w salach Galerii Sztuki Współczesnej przy ul Długiej 13. Swoje prace prezentował Łomżyńskiej publiczności młody ale znany i ceniony zambrowski rzeźbiarz Michał Selerowski. Będący autorem licznych realizacji twórca zaprezentował nie tylko formy przestrzenne, takie jak pomniki – ławeczki, popiersia i statuetki, ale i sporą kolekcję rysunków, co wyjaśniło enigmatyczny i intrygujący zarazem tytuł wystawy "Przestrzeń i papier".

Główna nagroda dla wystawy stałej bursztynu

Grzegorz Gwizdon śr, 11 maja 2016 13:17

W XIV edycji Konkursu „NA NAJCIEKAWSZE WYDARZENIE MUZEALNE 2015 ROKU W REGIONIE PODLASKIM”, organizowanego przez Oddział Podlaski Stowarzyszenia Muzealników Polskich, I nagrodą w kategorii WYSTAWA uhonorowano ekspozycję stałą Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży„BURSZTYN W DORZECZU NARWI”, której autorem jest Jerzy Jastrzębski, dyrektor muzeum. Na Konkurs wpłynęło 14 zgłoszeń, w kategorii: WYSTAWA – 8, w kategorii WYDARZENIE POZAWYSTAWIENNICZE – 4 oraz w kategorii WYDAWNICTWO – 2. Jury Konkursu przyznało łącznie 4 nagrody i 3 wyróżnienia oraz 2 dyplomy gratulacyjne. Uroczyste wręczenie muzealnych laurów odbędzie się 16 maja 2016 roku w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży, w czasie obchodów „Dnia Muzealnika”.

Noc Muzeów - bezpłatna linia specjalna MPK

Grzegorz Gwizdon śr, 11 maja 2016 12:19

W czasie Nocy Muzeów, 14 maja 2016 roku, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży kontynuując,kilkuletnią tradycję uruchamia bezpłatną linię specjalną, którą będzie można dojechać na zwiedzanie tegorocznych atrakcji i bezpiecznie wrócić do domu. Autobusy będą kursować od 18.15 do 00.30. Zapraszamy!

Bursztyn Polska i Świat

Grzegorz Gwizdon pt, 06 maja 2016 13:36

Bursztyn--zaproszenie-www.jpg Dr Ryszard Szczęsny – dyrektor Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz dr Jerzy Jastrzębski – dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają 13 maja 2016 roku, o godzinie 17:00 do siedziby Muzeum w Łomży na otwarcie wystawy BURSZTYN Polska i Świat ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie. Wystawa czynna do 31 sierpnia 2016 roku.

Rzeźbiarska odsłona "Nocy muzeów"

Grzegorz Gwizdon pt, 06 maja 2016 12:00

Selerowski-animacja-surowy.gif

Noc Muzeów 2016 w Łomży

Grzegorz Gwizdon śr, 04 maja 2016 10:27

Logo-na-www.gif W programie:

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie

Grzegorz Gwizdon wt, 26 kwietnia 2016 14:30

Skansen Kurpiowski Nowogrodzie zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty przybliżające obrzędowość doroczną i rodzinną na terenie Kurpiowskiej Puszczy Zielonej (tematyczne), rzemiosło i rękodzieło ludowe oraz tradycyjne gry i zabawy zręcznościowe. Zainteresowani proszeni są o kontakt z panią Urszulą Kuczyńską, Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, tel. 86 217 55 62 , e-mail: skansenkurpiowski@op.pl

„Przystanek Historia” w Muzeum Północno-Mazowieckiem.

Grzegorz Gwizdon cz, 21 kwietnia 2016 15:41

28-IV_Zaproszenie-animacja.gif

Chętnik w Warszawie

Grzegorz Gwizdon śr, 06 kwietnia 2016 13:40

A-Chetnik_zaproszenie_www.jpg

Sławomir Ćwiek - grafika i rysunek

Grzegorz Gwizdon cz, 31 marca 2016 14:11

zaproszenie-na-www-2.gif

Pamiątka z pielgrzymki- apel

Grzegorz Gwizdon cz, 03 marca 2016 12:19

Poszukujemy i prosimy o pomoc! Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży przygotowuje wystawę czasową „Pamiątka z pielgrzymki „ .Jej otwarcie zaplanowane jest na czerwiec 2016 r. Wystawa prezentować będzie głównie pamiątki przywiezione z pielgrzymek oraz zdjęcia związane z tym tematem do lat 60. XX wieku. Ponieważ brakuje nam fotografii z pielgrzymek do miejsc świętych ze wspomnianego okresu zwracamy się do Państwa z następującą prośbą. Może rodzinnych albumach posiadacie Państwo takie zdjęcia, które moglibyście wypożyczyć na wystawę lub umożliwić ich zeskanowanie . Z góry dziękujemy za życzliwość i pomoc. Temat prowadzi: Wiesława Pawlak – dział etnografii, tel. 86 216 64 87, e-mail: mpml@o2.pl

« · «« · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę