sobota, 18 listopada 2017 napisz DONOS@

Żydzi łomżyńscy

Żydzi łomżyńscy zaproszenie www.jpg

Wystawa „Żydzi łomżyńscy” przedstawia wybrane aspekty przedwojennej historii żydowskiej społeczności Łomży i regionu. Wśród Żydów istniały grupy ortodoksyjne i silnie nacechowane religijnie, ale też częściowo, a nawet całkowicie zasymilowane, które  pełniły kluczową rolę w życiu politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturalnym miasta.

Na ekspozycji zgromadzono przedmioty przypominające zarówno o znanych  jak i anonimowych mieszkańcach Łomży wyznania mojżeszowego.
Są to m.in. zdjęcia, pocztówki, dokumenty, tłoki pieczętne, pamiątki osobiste, przedmioty codziennego użytku oraz lokalne wyroby fabryczne i rzemieślnicze. Oddzielną grupę eksponatów stanowią przedmioty o znaczeniu religijnym takie jak: modlitewniki, świeczniki i kielichy używane do celów rytualnych z okazji szabatu i świąt.

Punktem wyjścia do opowiedzenia historii łomżyńskiej społeczności żydowskiej jest „Księga Pamięci Gminy Łomża”(1952),  której fragmenty
w tłumaczeniu Ewy Wroczyńskiej,  stanowią  uzupełnienie albo komentarz
do prezentowanych obiektów.

Get Adobe Flash player

Zgromadzone na wystawie przedmioty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów i osób prywatnych oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego
w Łomży.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pt, 23 września 2016 14:25
Data ostatniej edycji: pon, 03 października 2016 15:36:16

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0