Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Żydzi łomżyńscy

Żydzi łomżyńscy zaproszenie www.jpg

Wystawa „Żydzi łomżyńscy” przedstawia wybrane aspekty przedwojennej historii żydowskiej społeczności Łomży i regionu. Wśród Żydów istniały grupy ortodoksyjne i silnie nacechowane religijnie, ale też częściowo, a nawet całkowicie zasymilowane, które  pełniły kluczową rolę w życiu politycznym, ekonomicznym, społecznym i kulturalnym miasta.

Na ekspozycji zgromadzono przedmioty przypominające zarówno o znanych  jak i anonimowych mieszkańcach Łomży wyznania mojżeszowego.
Są to m.in. zdjęcia, pocztówki, dokumenty, tłoki pieczętne, pamiątki osobiste, przedmioty codziennego użytku oraz lokalne wyroby fabryczne i rzemieślnicze. Oddzielną grupę eksponatów stanowią przedmioty o znaczeniu religijnym takie jak: modlitewniki, świeczniki i kielichy używane do celów rytualnych z okazji szabatu i świąt.

Punktem wyjścia do opowiedzenia historii łomżyńskiej społeczności żydowskiej jest „Księga Pamięci Gminy Łomża”(1952),  której fragmenty
w tłumaczeniu Ewy Wroczyńskiej,  stanowią  uzupełnienie albo komentarz
do prezentowanych obiektów.

Panorama muzeum: Żydzi łomżyńscy - panorama sferyczna z wystawy

Żydzi łomżyńscy - panorama sferyczna z wystawy

Zgromadzone na wystawie przedmioty pochodzą ze zbiorów kolekcjonerów i osób prywatnych oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego
w Łomży.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pt, 23 września 2016 14:25
Data ostatniej edycji: wt, 18 grudnia 2018 14:14:46

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę