Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Skansen Kurpiowski - Przewodnik

Grzegorz Gwizdon pon, 20 maja 2013 13:34

Przewodnik „Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie” to „niezbędnik” każdego turysty odwiedzającego Kurpiowszczyznę. Publikacja – zaopatrzona w spiralę ułatwiającą przekładanie kartek – zawiera bogaty materiał informacyjny i fotograficzny podany w ciekawej formie. Autorką tekstów jest Urszula Kuczyńska, kierownik nowogrodzkiej placówki. Całość rozpoczyna się od opowieści o Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, po niej następuje rys historyczny Skansenu oraz opisy obiektów zakończone graficzną mapką trasy zwiedzania. Opisom towarzyszą fotografie - te w sepii ilustrują przeszłość, te barwne – autorstwa Grzegorza Gwizdona – pokazują dzisiejszy układ Skansenu. Przewodnik został wydany przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży w kwietniu 2013 roku. Sponsorzy wydania: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy oraz Restauracja Syta Panna z Łomży.

Lekcje muzealne w nowym wydaniu

Grzegorz Gwizdon wt, 14 maja 2013 13:36

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na lekcje i warsztaty z zakresu etnografii, historii, archeologii i numizmatyki. Dla dzieci, młodzieży i osób zainteresowanych przeszłością odbywają się m.in. zajęcia dotyczące różnych dziedzin życia wczesnych osadników nadnarwiańskiego grodu oraz wydarzeń z późniejszych dziejów naszego miasta. W ostatnim czasie przebieg zajęć skierowanych do najmłodszych został wzbogacony o ciekawą pomoc dydaktyczną w postaci nowej książeczki do kolorowania i uzupełniania, przygotowanej przez pracowników Muzeum, a wydanej specjalnie na tę okazję ze środków Urzędu Miejskiego w Łomży. Pozycja nosząca tytuł „Śladami prastarej Łomży” – oprócz kolorowanek – zawiera mnóstwo zadań, rebusów, uzupełnianek, quizów i krzyżówek o tematyce archeologiczno- historycznej. Znajduje się w niej także sporo informacji na temat przeszłości Łomży podanych w ciekawej i przystępnej formie dostosowanej do wieku uczestników. Na lekcje można zapisać się pod nr telefonu 86 216 28 16.

Elżbieta Piskorz-Branekova "Polska Biżuteria Ludowa"

Grzegorz Gwizdon wt, 29 listopada 2011 14:06

Polska biżuteria ludowa – katalog wydany do wystawy czasowej. Cena: 7 zł. Elżbieta Piskorz-Branekova w zajmujący sposób opisuje biżuterię charakterystyczną dla różnych regionów Polski. Pisze o bursztynie, koralu naturalnym i jego imitacjach, a także o ozdobach wykonanych z metalu i tworzyw sztucznych. Tekst uzupełnianja zdjęcia.

„Papierowe cudeńka...."

Grzegorz Gwizdon cz, 03 marca 2011 14:59

„Papierowe cudeńka, czyli niezwykły świat luksusowych papierów” to publikacja towarzysząca otwarciu wystawy inaugurującej działalność ekspozycyjną w nowym budynku Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Jej autorem jest znany i ceniony krakowski kolekcjoner Marek Sosenko.

Księga Pamiątkowa

Grzegorz Gwizdon pon, 20 października 2008 00:00

„Księga Pamiątkowa” jest próbą prezentacji dokonań Muzeum w Łomży w okresie 60 lecia. Należy jednak pamiętać, że tradycję muzealnictwa łomżyńskiego są dużo dłuższe. 110 lat temu , 10 września 1898 roku, otwarto „Wystawę Sztuk Pięknych”. Wtedy też zrodziła się idea utworzenia muzeum miejskiego w Łomży. Mimo zaangażowania w tę sprawę światłych obywateli miasta nie udało się niestety tego pomysłu urzeczywistnić. Kiedy, jednak w 1903 roku na łamach miejscowej prasy „Ech Płockich i Łomżyńskich’ ukazał się artykuł „O muzeach prowincjonalnych” trafił on w Łomży na sprzyjający już ku temu klimat. Autor pisał „ Zbiory muzealne mogą nam skrócić przestrzeń z setek lub tysięcy wiorst, dając do oglądania przedmioty pracy lub twory natury w jednym gmachu lub pokoju, skracają czas z setek i tysięcy lat na dnie i godziny. … Muzea mogą nauczyć analfabetów, zachęcać do nauki tych co mieli wstręt do książki, obcy język mogą zrobić zrozumiałym, mogą nauczyć kochać przeszłość i czerpać naukę dla przyszłości.” Artykuł kończy się apelem „ Nie miejmy żalu do przeszłych pokoleń lecz starajmy się aby pokolenia przyszłości, nasze dzieci i wnuki nie miały do nas żalu i nie czyniły nam wyrzutów za sobkostwo, obskurantyzm i opieszałość. Zakładajmy muzea, twórzmy zbiory prowincjonalne”.

Jerzy Jastrzębski - " Był taki dzień"

Grzegorz Gwizdon so, 21 czerwca 2008 10:25

“Był taki dzień... Kalendarium z życia miasta” autorstwa Jerzego Jastrzębskiego z ilustracjami Teresy Adamowskiej. Książka opracowana jest w postaci dziennego kalendarium pokazującego życie w mieście poprzez zdarzenia, które miały tu miejsce na przestrzeni wieków. Z natury rzeczy mają one różną wagę i rangę, związaną ze znaczeniem Łomży - miasta przecież jednak prowincjonalnego. Rzadko są to wydarzenia na skalę kraju, częściej regionu. Czytelnik znajdzie tu głównie fakty związane z codziennym życiem miasta - informacje, ciekawostki, zdarzenia anegdotyczne, które nie zawsze znajdują miejsce w opracowaniach naukowych. Publikacja ta jest zatem uzupełnieniem dotychczasowych opracowań prezentujących dzieje tysiącletniej Łomży.

Jerzy Jastrzębski - “ Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie”

Grzegorz Gwizdon pon, 02 lipca 2007 10:39

- to najnowsza publikacja Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży wydana z okazji jubileuszu 80. lecia nowogrodzkiej placówki. Książka zawiera bogaty materiał dokumentujący dzieje Skansenu. Zebrane w niej wydarzenia zostały ujęte w formie kalendarium, które rozpoczyna rok urodzin założyciela Skansenu (1885), a zamyka rok 2007. Opisy - okraszone osobistymi zapiskami Adama Chętnika i licznymi ciekawostkami - w oryginalny sposób obrazują narodziny i rozwój tego jednego z najstarszych w Polsce muzeów na wolnym powietrzu. Wydawnictwo zilustrowane ponad 50 fotografiami skansenowskich obiektów jest wartościowym uzupełnieniem przewodników po Skansenie.

Jerzy Jastrzębski "Bursztyn w dorzeczu Narwi"

Grzegorz Gwizdon so, 10 grudnia 2005 14:45

Praca ma charakter dobrze udokumentowanego opracowania syntetyzującego rozproszone wiadomości w piśmiennictwie znanym i nieznanym, własne spostrzeżenia autora i opis na podstawie kolekcji zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego wyrobów i narzędzi do eksploatacji i obróbki bursztynu..

Lepione,toczone.

Grzegorz Gwizdon pt, 27 maja 2005 14:32

Wydawnictwo „Lepione, toczone” jest poszerzeniem tematu wystawy eksponowanej pod tym samym tytułem w salach Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Opowiada o dziejach rzemiosła garncarskiego na naszym terenie od III tys. p.n.e. aż do wieku XX., o istocie tego zawodu – wyrobie naczyń, które jeszcze niezbyt dawno temu służyły do wody, mleka, tłuszczów, miodu, itp. a także do gotowania i przechowywania posiłków. Wyobraźmy sobie, że talerze, kubki, filiżanki, miski, które używamy na co dzień, niegdyś były wykonywane przez garncarzy. W pradziejach naczynia gliniane pełniły jeszcze jedną ważna funkcję; składano w nich spalone szczątki zmarłych.

Urszula Kuczyńska " Bartnictwo Kurpiowskiej Puszczy Zielonej"

Grzegorz Gwizdon wt, 15 lutego 2005 16:49

Bartnictwo odegrało ważną rolę w dziejach Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Bartnicy razem z rudnikami, smolarzami i myśliwymi byli pierwszymi mieszkańcami puszczy. Zorganizowani w swoich prężnie działających organizacjach samorządowych,mieli duży wpływ nie tylko na dzieje Kurpiowszczyzny,lecz także na kształtowanie się odrębności kulturowej tego regionu.

30 LAT....

Grzegorz Gwizdon śr, 09 lutego 2005 16:51

Wydawnictwo “Galeria Sztuki Współczesnej - 30 lat działalności” poświęcone jest historii Biura Wystaw Artystycznych w Łomży oraz Galerii, która od 1992 roku kontynuuje jego działalność. Publikacja zawiera rys historyczny autorstwa Karoliny Skłodowskiej z informacjami na temat powstania instytucji, a także o najważniejszych wystawach, działalności oświatowej i wydawniczej oraz zbiorze muzealiów. Z kolei Henryk Gała wspomina początki działalności BWA. Na końcowych stronach znalazły się, natomiast, wpisy widzów wybrane z księgi pamiątkowej Galerii. Teksty uzupełnia bogaty materiał fotograficzny w postaci 64 zdjęć ułożonych chronologicznie.

« · 1 · »
 


 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę