środa, 24 stycznia 2018 napisz DONOS@

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie im.Adama Chętnika


Oficjalna strona - Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie, oddział Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży
Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie został otwarty 19.06.1927 r. jako Muzeum Kurpiowskie. Należy do dwóch najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Zbiory, liczące około 3000 eksponatów, pochodziły głównie ze zbiorów prywatnych Adama Chętnika i były związane z Kurpiowską Puszczą Zieloną. Podczas drugiej wojny światowej Muzeum, podobnie jak cały Nowogród, zostało zniszczone. Ocalały jedynie, stojące do dziś, dwa odrzynki drzew bartnych oraz brama wejściowa od strony rzeki. Początek odbudowy skansenu przypada na 1956 r. kiedy po zamknięciu Wystawy Rolniczej w Łomży przeniesiono do Nowogrodu rekonstrukcję zagrody kurpiowskiej. W 1958 r. zagrodę udostępniono zwiedzającym, a w październiku 1963 r. otwarto dział bartniczo - pszczelarski. Przekazane muzeum w latach 60. XX wieku, przez Miejską Radę Narodową w Nowogrodzie, wzgórze Ziemowita umożliwiło dalszą rozbudowę i rozwój Skansenu.


Get Adobe Flash playerObecnie na powierzchni około 3,5 ha znajdują się 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, bróg itp. Wszystkie budynki są konstrukcji zrębowej i pochodzą z okresu od końca XVIII w. do  połowy XX w.  z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Regionu etnograficznego o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym strojem ludowym, rzeźbą, zdobnictwem i budownictwem drewnianym. Kurpiowskie chałupy z ozdobnymi szczytami, śparogami, nadokiennikami, a także budynki gospodarcze m.in. spichlerze z podcieniami, ustawione na kamieniach czy "grzybkach", reprezentują formę klasyczną, niemal skończoną, w polskim budownictwie drewnianym.


Get Adobe Flash player 
Skansen położony jest na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost ujścia Pisy do Narwi. Ze Wzgórza Ziemowita, kryjącego resztki średniowiecznego zamku, rozciąga się wspaniała panorama na Kurpiowską Puszczę Zieloną.
 
 


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
śr, 28 lipca 2004 17:22
Data ostatniej edycji: śr, 25 października 2017 13:18:47

 


facebook s.jpg


Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg


Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie
Oddział Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomzy.

18-414 Nowogród
ul. Zamkowa 25.
tel./fax. (086) 2175562

Czynny (w sezonie turystycznym) od poniedziałku do piątku
w godz. 9 - 17.
Soboty, niedziele, święta w godz. 10 - 17.

Bilet wstępu do skansenu:
normalny - 7 zł
z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) - 8zł

ulgowy - 5 zł
z przewodnikiem dla grup zorganizowanych (min. 10 osób) - 6 zł

spacerowy - 3 zł.


Bilet indywidualny do 10 osób z przewodnikiem. (do 10 osób) - 40 zł.

Wstęp nieodpłatny
- w poniedziałek , zwiedzanie bez
wystaw we wnętrzach
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0