Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 września 2021 napisz DONOS@

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Łomży

Grzegorz Gwizdon pon, 09 października 2017 09:57

Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. W sierpniu 1917 roku w dwutygodniku poświęconym sprawom Ziemi Łomżyńskiej „Wspólna Praca’ pojawiła się propozycja, aby wzorem innych miast, Rada Miejska utworzyła komitet obchodów setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Został zorganizowany Komitet Obchodów złożony z przedstawicieli wszystkich organizacji społecznych. Na posiedzeniu Komitet ustalił ogólny program obchodów, który przewidywał nabożeństwo żałobne we wszystkich świątyniach, po mszy pochód na Nowy Rynek, uroczyste posiedzenia Rady Miejskiej, a po południu odczyty i przedstawienia amatorskie. Domy w mieście mają być przystrojone flagami, a sklepy pozamykane. Komitet wyłonił ze swoich członków zespół wykonawczy w skład którego weszli: Edmund Cabert, Tomasz Filochowski, Michał Korolec, Antoni Kuberski i Stanisław Kurcyusz. Powołano także komisje: odczytową, teatralna i pochodową. Po dłuższych debatach Komitet postanowił, że na Nowym Rynku ma stanąć, po wojnie, pomnik Kościuszki z dobrowolnych ofiar zebranych przez mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Na razie na tym miejscu ma być położony kamień z odpowiednim napisem.

Dzieje papieru i papiernictwa - wystawa czasowa

Grzegorz Gwizdon pt, 29 września 2017 16:29

Papier na www 440.jpg

Dzień Seniora w Muzeum

Grzegorz Gwizdon pon, 18 września 2017 11:55

dzien-seniora-na-www-animacja.gif

Skansen Kurpiowski świętuje 90-lecie

Grzegorz Gwizdon pt, 08 września 2017 16:20

Plakat Skansen i Chętnik na www 440.jpg Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce zapraszają na uroczystości jubileuszowe i seminarium „OJCOWIE ZAŁOŻYCIELE POLSKICH MUZEÓW NA WOLNYM POWIETRZU. W 90. rocznicę otwarcia Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie”, które odbędzie się w dniach 14 – 16 września 2017 roku w hotelu „Zbyszko” w Nowogrodzie, przy ul. Obrońców Nowogrodu 2.

W drodze - wystawa jubileuszowa Przemysława Karwowskiego

Grzegorz Gwizdon pt, 01 września 2017 15:05

karwowski_afisz na www.jpg Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor zapraszają 6 września 2017 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy malarstwa i scenografii „W drodze” autorstwa Przemysława Karwowskiego, przygotowanej z okazji 60. urodzin artysty. Cześć „malarską” wystawy tworzą obrazy powstałe w okresie minionych 30 lat z akcentem na prace namalowane w latach ostatnich, część druga ukazuje proces tworzenia scenografii do spektaklu "Pasja" zrealizowanego w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Są tu szkice, wizualizacje i projekty oraz lalki. Wystawa czynna do 6 października 2017 roku.

"Pokolenie Y"- malarstwo Sylwestra Chrapowicza

Grzegorz Gwizdon pt, 01 września 2017 12:52

Chrapowicz zaproszenie.jpg W ramach V Europejskiego Festiwalu Filmowego i Sztuk Wszelakich „Łomża JA i TY” w muzeum czynna jest wystawa obrazów „Pokolenie Y” Sylwestra Chrapowicza. Autor urodził się w Łomży. Studiował nauki humanistyczne oraz zarządzanie i przedsiębiorczość, ale swoje zainteresowania skupił na malarstwie. Rozwijał je w Izraelu w pracowni Yoriniego Nahmana. Efektem tego była pierwsza wystawa w Tel Awiwie w 1997 roku.

Ministerialne dofinansowanie zakupu lamp naftowych

Grzegorz Gwizdon śr, 30 sierpnia 2017 13:51

W połowie lipca 2017 r. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zakupiło, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwanaście lamp naftowych. Nabytki to w większości przedmioty stojące- lampy stołowe i salonowe, tylko jeden obiekt ma charakter wiszący. Wśród producentów oświetleniowych urządzeń większość miała swoje fabryki w Niemczech, ale też znajdujemy produkcje wiedeńskie oraz jedną francuską i jedną amerykańską.

Niedziela pod znakiem miodu i muzyki

Grzegorz Gwizdon pon, 21 sierpnia 2017 21:01

Tegoroczna Niedziela św. Rocha w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie zainaugurowała obchody 90-lecia otwarcia tej niezwykłej placówki, która narodziła się z pasji i zaangażowania Adama Chętnika. Dzięki współorganizatorom, czyli Galerii 6na9 Agnieszki Zielewicz z Łomży i Bractwu Bartnemu Fratrum Mellicidarum z Augustowa oraz muzykom i śpiewakom z Kapeli „Miód na Serce” i z Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża wspieranych przez kurpiowską pieśniarkę, Apolonię Nowak z Kadzidła – posiadaczkę fascynującego, „białego” głosu – dzisiejszą imprezę zdominowało bartnictwo i kurpiowskie granie.

Miodowa Niedziela św. Rocha na 90-lecie Skansenu

Grzegorz Gwizdon cz, 17 sierpnia 2017 14:43

Animacja-gotowa-2----Niedziela-na-św.gif

Uczestnicy zajęć „Fabryki Umysłu” w galerii

Grzegorz Gwizdon śr, 09 sierpnia 2017 11:06

Dzieci spędziły w Galerii Sztuki Współczesnej dwie pracowite godziny, bawiąc się przy tym znakomicie. Najpierw zapoznały się z wystawą rzeźby Marka Brzozowskiego i malarstwem jego syna - Marka Brzozowskiego Juniora, a następnie pod okiem kreatywnej Pani Agnieszki Łęgowskiej, z wielkim zaangażowaniem, tworzyły kompozycje z kwiatów, ziół, traw, gałązek i... chwastów. Dzięki pomysłowemu połączeniu różnorodnych roślin, odcieni i form powstały niezwykłe bukiety, cieszące oko kolorami i oryginalnymi kształtami.

Brzozowscy ......

Grzegorz Gwizdon pt, 23 czerwca 2017 12:37

zaproszenie-na-www-2.gif

To była magiczna noc

Grzegorz Gwizdon wt, 23 maja 2017 14:12

Tegoroczna oferta miejskich instytucji kultury, wspieranych przez blisko 20 innych organizatorów, przygotowana na, szóstą już, łomżyńską Noc Muzeów, spotkała się z dużym zainteresowaniem. Chętni kulturalnych wrażeń mieszkańcy miasta i przybysze licznie odwiedzali muzea, galerie i kościoły, oglądali spektakle teatralne i filmy, słuchali koncertów i recitali, uczestniczyli w spotkaniach autorskich i warsztatach teatralnych, poznawali przeszłość miasta z dokumentów archiwalnych i starych zdjęć, a nawet mieli okazję wystąpić na żywo w telewizji i zatańczyć przy blasku gwiazd. Dodatkową atrakcją były kiermasze książek, wydawnictw i prac plastycznych oraz stoiska z pamiątkami, magnesami i biżuterią.

Noc Muzeów z Weroniką Adamowską

Grzegorz Gwizdon cz, 18 maja 2017 14:17

Zaproszenie-Weronika-Adamowska.gif Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży (ul. Długa 13) oraz Autorka zapraszają w sobotę, 20 maja 2017 roku, o godz. 18.00 na wernisaż rzeźby i rysunku Weroniki Adamowskiej. Wystawa czynna do 23 czerwca 2017 roku.

Noc muzeów 2017

Grzegorz Gwizdon śr, 10 maja 2017 12:02

Logo-nocy-2017-na-www.gif

Od tamborka do toporka - wystawa czasowa

Grzegorz Gwizdon pon, 08 maja 2017 14:46

tamborek-2--zaproszenie-www-440.gif

Echa Katynia - przegląd filmowy.

Grzegorz Gwizdon pt, 28 kwietnia 2017 12:58

20 kwietna 2017 roku w Muzeum odbyła projekcja amerykańskiego filmu „The Officer's Wife” w reżyserii Piotra Uzarowicza, wnuka oficera zamordowanego w Twerze, który o losach dziadka dowiedział się jako dorosły mężczyzna i sam ruszył z kamerą w poszukiwaniu śladów polskich oficerów poległych z rąk Sowietów.

Życzenia

Grzegorz Gwizdon pt, 14 kwietnia 2017 14:17

pisanka do życzeń www.jpg

Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach

Grzegorz Gwizdon śr, 12 kwietnia 2017 14:50

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza 22 kwietnia 2017 roku (sobota), o godz. 12.00 na otwarcie zbiorowej wystawy ilustracji poświęconych polskim pieśniom patriotycznym. Ekspozycja nosi tytuł „Pieśń ujdzie cało”. Realizacja powstała w celu przypomnienia i popularyzacji najbardziej znanych utworów muzycznych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności, podtrzymywały więzi narodowe, wiarę w przetrwanie i budziły uczucia patriotyczne oraz tych, które śpiewano na co dzień dla urozmaicenia okopowego, obozowego czy partyzanckiego życia – często wesołych, lekkich i dowcipnych.

Imaginaria, czyli Trzy Stany Skupienia

Grzegorz Gwizdon śr, 29 marca 2017 13:17

zaproszenie na www.jpg Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza 8 kwietnia 2017 roku (sobota) o godz. 13.00 do sal wystawowych przy ul. Długiej 13 na otwarcie wystawy „Imaginaria, czyli Trzy Stany Skupienia” (rysunek, video, instalacja) autorstwa Natalii Kulki, Beaty Sosnowskiej i Elwiry Sztetner. Wystawa czynna do 10 maja 2017 roku.

Kwiatki z bibuły i wycinanki Super Kurpianki z Dylewa

Grzegorz Gwizdon śr, 08 marca 2017 17:02

W Dniu Kobiet zachęcamy do lektury artykułu Mirosława R. Derewońko o Super Kurpiance czyli Pani Czesławie Kaczyńskiej, która od poniedziałku gości w naszym Muzeum.

« · «« · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę