Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 10 maja 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie muzealia na wystawie w Ostrołęce

Wśród eksponatów na wystawie czasowej „Zwykli niezwykli. Kult świętych w diecezji łomżyńskiej”, zorganizowanej przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (wernisaż 12 sierpnia 2016 roku) znalazło się 16 rzeźb i obrazów pochodzących ze zbiorów Działu Etnograficznego Muzeum w Łomży. Są to m.in. figury św. Józefa, św. Wawrzyńca, św. Barbary, św. Jana Nepomucena, św. Mikołaja, św. Katarzyny, św. Franciszka oraz oleodrukowe wizerunki św. Teresy i św. Anny, św. Agaty, a także przedstawienie Męczeństwa św. Stanisława ze Szczepanowa. Obiekty na wystawę udostępniły muzeum ostrołęckiemu także inne muzea, parafie i sanktuaria z regionu. Wystawa przybliża i systematyzuje wiedzę o świętych w odniesieniu do obszaru obecnej diecezji łomżyńskiej. Zgodnie z założeniem scenariusza zaakcentowane są na niej dwie formy kultu: publiczna i prywatna, ukazany przebieg procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego oraz identyfikacja i interpretacja ikonografii sakralnej. Cezurę czasową ekspozycji wyznaczają daty powołania diecezji łomżyńskiej (1925–2015). Wystawa wpisuje się w Ogólnopolskie Obchody 1050-lecia Chrztu Polski oraz nawiązuje do XXXI Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, gdzie ekspozycja jest prezentowana do 16 października 2016 roku, następnie powędruje do Muzeum Historycznego w Przasnyszu (czas trwania: 21 października–11 grudnia br.) na podst. informacji organizatora wystawy – Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pt, 19 sierpnia 2016 10:52
Data ostatniej edycji: pt, 19 sierpnia 2016 11:04:51

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę