Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Fajans zdobny

Zaproszenie wystawa fajansu www.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego oraz Rodzina Cywińskich zapraszają 1 października 2016 roku (sobota), o godz. 12.00, do siedziby galerii przy ul.Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy „Fajans zdobny z kolekcji rodzinnych”. Ekspozycja czynna do 28 października 2016 roku.

Get Adobe Flash player

Wystawa prezentuje polski fajans XX wieku dekorowany motywami florystycznymi. Wykonane z niego przedmioty użytku codziennego, naczynia stołowe i kuchenne, estetyzujące wnętrza mieszkalne są jednocześnie funkcjonalne i zdobne. Mimo ograniczonych możliwości tworzywa zaskakują niezwykłością formy. Swego czasu fajansowe wyroby były najbardziej demokratyczne – „zaglądające pod strzechy”, ale też niektóre z nich /zegary, lustra, pająki/ zdobiły wnętrza rezydencjonalne. Największą wartość uzyskał szczególnie tzw. WŁOCŁAWEK po socjalistycznym przejęciu powojennym istniejących tam prywatnych wytwórni fajansu. Poszczególne przedmioty ręcznie malowane, bogate w motywy roślinne często stylizowane lub bezpośrednio nawiązujące do zdobnictwa kujawskiego były i są rozpoznawalne. Fajans włocławski był przedmiotem pożądania pań domu w okresie PRL-u, ponieważ były to jedyne tak dostępne wytwory indywidualne, sygnowane przez dekoratorów.
Emil Cywiński – kurator wystawy

Get Adobe Flash player

4lomza.gif

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pt, 23 września 2016 14:28
Data ostatniej edycji: nie, 06 listopada 2016 13:12:54

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę