Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 14 lipca 2020 napisz DONOS@

Via Baltica coraz bliżej Łomży?

cz pon, 12 grudnia 2005 14:17

Minister środowiska, prof. Jana Szyszko uchylił decyzje wydane przez byłego wojewodę podlaskiego Marka Strzalińskiego zezwalające na budowę trzech odcinków drogi Via Baltica w wariancie białostocki. Zdaniem ministra wydane tuż przed wyborami decyzje wojewody podlaskiego w sprawie inwestycji na drodze krajowej nr 8 – obwodnicy Augustowa, oraz odcinków Białystok – Katrynka i Święta Woda – Sochonie - są sprzeczne z prawem, bo planiści wytyczyli je na obszarach chronionych europejskiej sieci Natura 2000.

Czy zwycięży PRAWO?

cz śr, 07 grudnia 2005 23:12

Krajowa Komisja Ocen Oddziaływania na Środowisko nie wydała swojej opinii na temat podtrzymania bądź uchylenia decyzji wojewody podlaskiego zezwalających na realizację odcinków drogi S-8: obwodnicy Augustowa, oraz odcinkow Białystok – Katrynka i Święta Woda – Sochonie. Wydane tuż przed wyborami decyzje wojewody podlaskiego w sprawie inwestycji na drodze krajowej nr 8 są sprzeczne z prawem. Planiści wytyczyli inwestycje przez obszary chronione, co skutkuje obecnie opóźnieniem budowy obwodnic. Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku Tadeusz Topczewski, chcąc ukryć rażące zaniedbania swojej instytucji w przygotowaniu inwestycji, o niepowodzenia ponownie oskarża ekologów i Ministerstwo Środowiska.

Będą blokady w sprawie Via Baltica?

Foto: Będą blokady w sprawie Via Baltica?
cz pon, 05 grudnia 2005 06:14

Czy wojewoda złamał prawo, godząc się na budowę drogi Via Baltica - dziś ma ocenić Ministerstwo Ochrony Środowiska. Na pomoc wojewodzie ruszają samorządowcy - zapowiedzieli na dziś blokady dróg Dziś w Ministerstwie Ochrony Środowiska zbiera się Krajowa Komisja Ocen Oddziaływania na Środowisko. Od jej opinii będzie w dużym stopniu zależała decyzja ministra środowiska, czy buldożery wjadą w puszcze Augustowską i Knyszyńską jeszcze w grudniu. Komisja ma zająć się zastrzeżeniami, jakie do wrześniowej decyzji wojewody o budowie trzech odcinków Via Baltica zgłosiły organizacje broniące przyrody.

Obwodnice kolejny raz zablokowane przez GDDKiA

cz nie, 04 grudnia 2005 12:28

Wydane tuż przed wyborami decyzje wojewody podlaskiego w sprawie inwestycji na drodze krajowej nr 8 są sprzeczne z prawem. Planiści wytyczyli je przez obszary chronione, co skutkuje opóźnieniem budowy obwodnic. Tadeusz Topczewski, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Białymstoku, chcąc ukryć rażące zaniedbania swojej instytucji w przygotowaniu inwestycji, o niepowodzenia oskarża ekologów i Ministerstwo Środowiska.

Białystok to nie Rzym – Via Baltica może ominąć to miasto

cz cz, 17 listopada 2005 15:55

„Białystok to nie Rzym, nie wszystkie drogi muszą prowadzić przez to miasto” - tak wiceprezydent Łomży Marcin Sroczyński skwitował argumentację Tadeusza Topczewskiego dyrektora białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uzasadniającego, że dla przebiegu Via Baltica nie ma innej alternatywy niż przez Białystok. Sroczyński zdanie to wypowiedział publicznie w Białymstoku podczas międzynarodowej konferencji zorganizowana przez Europejski Komitet Społeczno-Ekonomiczny i niemiecką fundację Euronatur.

Bohater Europy „Time” za łomżyńskim wariantem Via Baltica

cz śr, 16 listopada 2005 22:36

Adam Wajrak znany dziennikarz za swoje działania a rzecz ochrony środowiska naturalnego został wyróżniony przez prestiżowy amerykański tygodnik „Time” tytułem Bohatera Europy. Podczas oficjalnej ceremonii rozdania nagród pojawił się ubrany w koszulkę: „Via Baltica - not this way” (Via Baltica – nie tędy droga). To główne hasło organizacji ekologicznych walczących o powstrzymanie, budowy kluczowego, dla przyrody fragmentu Via Baltica tzw. wariantu białostockiego.

Via Baltica - którędy droga?

cz wt, 11 października 2005 07:49

Niemal dwa miliony złotych będzie kosztowało opracowanie dokumentu, który ma wskazać, którędy przebiegnie Via Baltica. Dokument pt. - „Strategia rozwoju I Pan-Europejskiego Korytarza Transportowego. Część I: korytarz drogowy”, której integralną częścią będzie prognoza oddziaływania na trasy środowisko chcą wykonać dwie firmy: DHV POLSKA Sp. z o.o i Scott Wilson Kirkpatrick & Co.Ltd. Pierwsza z nich chce za to 1 mln 997 tys zł, druga jest nieco tańsza – jej cena to 1 mln 816 tys zł. Ekspertyza ma być gotowa do końca listopada 2006 roku.

Brudne chwyty GDDKiA

cz cz, 06 października 2005 17:25

Na fali tragedii jakie rozegrały się w ostatnich dniach na drogach Podlasia, dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) rozpowszechnia nieprawdziwe informacje. Żerując na nieszczęściu ludzi ukrywa zaniedbania swojej instytucji w przygotowaniu inwestycji, a o niepowodzenia oskarża ekologów – twierdzą oburzone organizacje pozarządowe: Bankwatch, Greenpeace, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF.

Obietnice przedwyborcze – Via Baltica przez Łomżę

Foto: Obietnice przedwyborcze – Via Baltica...
cz wt, 13 września 2005 08:57

Większość partii deklaruje wolę obrony najcenniejszych ekologicznie terenów województwa podlaskiego przed Via Balticą wynika z „EkoSprawdzianu” jaki przed wyborami partiom politycznym przeprowadzili ekolodzy. Pytanie o przebieg Via Baltica znalazło się wśród kilku jakie na początku sierpnia Greenpeace zadało 10-ciu najwyżej notowanym w sondażach partiom politycznym startujących w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Za „łomżyńskim wariantem” trasy odpowiedziało się 7 z nich.

Przetarg na ocenę przebiegu Via Baltica do końca lipca - obwodnica Łomży w latach 2008-2010

cz pt, 08 lipca 2005 13:53

Przetarg na wykonanie strategicznej oceny przebiegu Via Baltica ma zostać ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) do końca lipca - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Witold Górski. Ocena ma zbadać oddziaływanie na środowisko tej międzynarodowej drogi ekspresowej.

Marszałkowie: Via Baltica przez Białystok

Foto: Marszałkowie: Via Baltica przez Białystok
cz cz, 07 lipca 2005 12:17

Zarząd Województwa Podlaskiego zwrócił się do ministra Jana Kurylczyka, pełnomocnika rządu ds. budowy dróg krajowych i autostrad z prośbą o wyjaśnienie kwestii ostatecznej decyzji przebiegu Via Baltiki. Marszałkowie są zdumieni powrotem do dyskusji którędy miałaby ta droga przebiegać. Ich zdaniem już dawno ustalono, że przez Białystok będzie najlepiej.

Radni Łomży: „Via Baltica” przez Łomżę

cz śr, 06 lipca 2005 16:56

Podczas dzisiejszego (06.07.2005) posiedzenia LII zwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni Łomży po raz kolejny przyjęli stanowisko w sprawie przebiegu trasy Via Baltica. Chcą by droga przebniegałą przez Łomżę i Ostrołękę lub Ostrów Mazowiecką, bo "wybór jednego z tych wariantów wpłynie korzystnie na rozwój północnej części województwa podlaskiego i wschodniej części województwa Warmińsko – Mazurskiego."

„Via Baltica” niebezpieczna dla ludzi i śmiertelna dla łosi

Foto: „Via Baltica” niebezpieczna...
cz wt, 05 lipca 2005 07:52

Osiem osób rannych i dwa łosie zabite – to efekt zderzenia się dwóch samochodów z tymi zwierzętami w województwie podlaskim. Dwa wypadki z udziałem łosi zdarzyły się w przeciągu dwóch ostatnich dni na trasie, którą według wariantu białostockiego miałaby przebiegać Via Baltica.

A Kurylczyk swoje...

cz wt, 28 czerwca 2005 18:38

W sprawie Via Baltiki "zostanie zlecone opracowanie kilku wariantów i wybrany będzie wariant najbardziej optymalny z punktu widzenia kosztów i ochrony środowiska" - zapowiada wiceministr infrastruktury Jan Kurylczyk. Niemniej jak dodaje - Białystok nie może być omijany przez ważne drogi w kraju, dlatego powstaje droga Warszawa-Białystok i będzie ona połączona z siecią innych dróg, w tym z Via Baltica.

Via Baltica przetnie drogę zwierzętom

Foto: Via Baltica przetnie drogę zwierzętom
cz wt, 28 czerwca 2005 07:06

Via Baltica ma być drogą ekspresową łączącą Helsinki z Warszawą, przebiegającą przez kraje bałtyckie, w Polsce przez Podlasie. Właśnie tutaj trasa może zagrozić cennym przyrodniczo terenom, jak: Bagno Biebrzańskie, Puszcza Augustowska i dolina rzeki Rospudy. Może też raz na zawsze rozdzielić populacje wilka i coraz rzadszego w Polsce rysia. Teoretycznie rozpatrywane są jej dwa warianty: przez Białystok oraz krótszy o 30 km i mniej agresywny wobec środowiska - przez Łomżę. Jednak zdaniem organizacji ekologicznych decydenci już dawno wybrali Białystok.

Via Baltica - droga przez Łomżę...

Foto: Via Baltica - droga przez Łomżę...
mm pt, 17 czerwca 2005 15:45

„Odnoszę wrażenie, że cała Europa zyskałaby, gdyby Via Baltica przebiegła przez Łomżę” - taką opinię wypowiedziała jedna z członkiń Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego. W Augustowie kilku europarlamentarzystów tej Komisji spotkało się z ekologami i przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad by wysłuchać ich racji odnośnie przebiegu trasy Via Baltica przez województwo podlaskie. Ekolodzy domagają się by trasa ominęła najcenniejsze przyrodniczo tereny. Ich zdaniem jest to możliwe jeśli Via Baltica zostanie poprowadzona przez Łomżę, a nie przez Białystok.

Via Baltcia do kontroli

Foto: Via Baltcia do kontroli
cz śr, 15 czerwca 2005 23:31

Europarlamentarzyści z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego mają lustrować działania i zamierzenia władz odnośnie budowy polskiego odcinka trasy Via Baltica. I ogólnoeuropejski korytarz transportowy biegnący z Warszawy przez kraje nadbałtyckie do Finlandii na odcinku województwa podlaskiego miałby przeciąć najcenniejsze przyrodniczo tereny tej części kraju i Europy. Biebrzański Park Narodowy, Puszcza Augustowska oraz obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego, Puszczy Knyszyńskiej i Wigierskiego Parku Narodowego to są miejsca włączone do sieci obszarów chronionych Natura 2000. Jak alarmują ekolodzy proponowana przez władze lokalizacja drogi jest wbrew prawu polskiemu i europejskiemu.

Via Baltica – Nieodwracalny błąd

Foto: Via Baltica – Nieodwracalny błąd
cz pon, 07 marca 2005 12:10

Kilkunastu aktywistów z międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace rozpoczęło dziś rano happening przed Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku. Jest to już kolejna akcja ekologów przeciwko planom budowy drogi ekspresowej Via Baltica przez najcenniejsze przyrodniczo tereny tzw. Zielonych Płuc Polski. Tym razem aktywiści Greenpeace'u pojawili się w Białymstoku wraz z grupą rolników, którzy w wyniku planów budowy drogi mogą zostać pozbawieni swojej ziemi na mocy aktów wywłaszczenia. Przed wejściem do budynku ekolodzy rozstawili transparent z napisem „VIA BALTICA - NIEODWRACALNY BŁĄD. Pojawiły się tabliczki z napisami „URZĄD NIECZYNNY - URZĄD WYWŁASZCZONY" oraz wielki transparent z informacją o powodach wywłaszczenia urzędu.

Mogę wyrazić tylko ubolewanie

mm cz, 20 stycznia 2005 11:13

Marta Wiśniewska, Światowy Fundusz na rzecz Przyrody: Mogę wyrazić tylko ubolewanie, bo decyzja co do przebiegu Via Baltiki została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja Europejska nakazała wykonanie raportu, który wykazałby, która z propozycji lokalizacji trasy byłaby najmniej uciążliwa dla środowiska. Nie czekając na ekspertyzę, wybrano wariant białostocki.

Ministrze! wiesz co mówisz?

cz śr, 12 stycznia 2005 23:40

„Na ostatnim posiedzeniu Rządu ostatecznie podjęto decyzję, że Via Baltica przebiegać będzie przez Białystok” - podał podczas wczorajszego spotkania w Białymstoku Jan Kurylczyk - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. Budowy Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dodał, „trasa o znaczeniu międzynarodowym nie może ominąć tak ważnego ośrodka, jak stolica województwa.” Budowa Via Baltiki została ujęta w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-2013 – tyle tylko, że Centrum Informacyjne Rządu twierdzi, że to tylko wstępny projekt, a nie ostateczna decyzja. „Końcowe przygotowanie NPR wymaga min.: opracowania prognoz i ocen oddziaływania lub wpływu Planu na środowisko naturalne...” Sam premier Marek Belka na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu powiedział, że teraz projekt ten „kierujemy do debaty ogólnonarodowej”.

« · «« · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · 22 · 23 · 24 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę