Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Biskup Stanisław w fotografii Gabora

Główne zdjęcie
Gabor Lorinczy

Gabor Lorinczy, znany łomżyński fotografik, przygotował album "Nasz Pasterz". Publikacja poświęcona jest JE Ks. Bp. Stanisławowi Stefankowi. 70-letni Biskup Ordynariusz Diecezji Łomżyńskiej, który w piątek, 17 listopada obchodzi 10-lecie ingresu w Katedrze w Łomży, przyjął z radością pierwszy egzemplarz wydawnictwa od młodszego o pięć lat fotoreportera. Bohater i autor nie kryli wzruszenia.

Album ilustruje 10 lat obecności, posługi i pracy Biskupa Stanisława w Łomży i w diecezji. Na ponad 80 kolorowych stronach przedstawia "Biskupa rodzin i artystów" - jak pozwoliłem sobie nazwać światłego Duszpasterza - zarówno w sytuacjach oficjalnych, jak i z rodziną.
- Dziennikarze robią wywiady-rzeki, a ja postanowiłem zrobić fotoreportaż-rzekę - mówi Gabor Lorinczy. - Na album ten składają się wpadające jak do rzeki losu strumienie tematyczne, związane z dziesięcioma latami działań Biskupa Stanisława, z którym już wręcz zaprzyjaźniłem się dzięki towarzyszeniu Mu z aparatem.
Biskup Jubilat ukazany jest w różnych momentach swego życia, w różnych miejscach i sytuacjach. Czasem towarzyszą Mu Kurpie, czasem (już Ś.P.) Hanka Bielicka. Czasem widzimy Go w ogrodach przy ul. Sadowej, czasem na Wzgórzu św. Wawrzyńca. Czasem pochylonego nad odkrytymi przez archeologów rok temu kryptami w Katedrze, czasami głoszącego SŁowo Boże.
- Ten cykl nazwałem "fotograficzna homilią" - opowiada fotografik. - Repertuar min i gestów Księdza Biskupa, gdy przemawia, jest tak bogaty, że chociaż w albumie nie ma słów - czytelne są emocje.
Album, ze wstępami autora i ks. Pawła Bejgera, ukazał się w nakładzie 1000 egzemplarzy. Wkrótce będzie można nabyć go w parafiach i księgarniach.
Biskupowi Stanisławowi życzymy kolejnych owocnych lat w Diecezji Łomżyńskiej, a Gaborowi Lorinczemu - kolejnych udanych zdjęć i ważkich albumów, dokumentujących historię Ziemi Łomżyńskiej. Jest przecież w religii i sztuce znaczące podobieństwo: zbliżają do prawdy o nas oraz dobra i piękna w nas.


Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę