Ekonomik jak za dawnych lat
Blisko 300 absolwentów przybyło na dwudniowe obchody 100-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Wśród wspominających z rozrzewnieniem szczęśliwe czasy młodości była Pani Janina Hanna Kowalska-Polakowska z Pokolenia Kolumbów, która maturę zdawała w tragicznym roku 1939. "Nie urodziliśmy się dla siebie, lecz dla naszej Ojczyzny" - przypominał myśl Platona cytat na głazie pamiątkowym, odsłoniętym z okazji jubileuszu dosłownie wiekowego Ekonomika.
Nauczyciele i wychowankowie Jubilata, którego odnowiony gmach króluje przy ul. Kopernika, przybyli ze wszystkich stron Polski i z zagranicy, m.in., z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. Przedpołudniową mszę św. sprawował dla nich w Katedrze ks. Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej.
- Szkoła była i powinna być nie tylko ośrodkiem edukacji, wychowującym społecznie i kulturalnie, ale i patriotycznie - podkreślił biskup Bronakowski. - Życzę wychowawcom szacownej placówki, aby przechowali i rozwijali tradycję poprzedników.
W sali widowiskowej Urzędu Wojewódzkiego uczniowie ZSEiO przedstawili montaż słowno-muzyczny, podczas którego odczytywali wspomnienia swoich starszych kolegów, zamieszczone w książce na temat 100-letniej historii szkoły. Wydawnictwo ukazało się specjalnie na tę okazję pod redakcją bibliotekarza Pana Andrzeja Kubraka. Młodzież przygotowała program pod opieką polonistki Jadwigi Rogalskiej. Wzruszające było wspólne odśpiewanie songów Marka Grechuty " Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy" oraz Grzegorza Turnaua "Między ciszą a ciszą" ...
Goście zjazdu otrzymali mosiężne medale pamiątkowe, na których awersie znajduje się kontur Polski, a na rewersie żaglowiec, symbol szkół kupieckich, handlowych i ekonomicznych. Wśród obecnych byli, m.in., ks. bp T. Bronakowski, wicewojewoda J. Schabieński (którego mama skończyła Ekonomik), prezydent Łomży J. Brzeziński, wiceprezydent K. Choiński, przewodniczący Rady Miejskiej M.Głaz oraz kierownik oddziału Kuratorium Oświaty w Łomży J. Pusz. Oczywiście, też związana z Ekonomikiem: była tam kiedyś nauczycielką.
- W sali historycznej otworzyliśmy muzeum Ekonomika, gdzie zgromadziliśmy dokumenty, archiwalne zdjęcia i pamiątki - mówi Paweł Drożyner, dyrektor ZSEiO w Łomży. Za przykładem Honorowego Obywatela Łomży ks. Zdzisława Peszkowskiego traktujemy to muzeum szkoły jako element podtrzymywania pamięci i budowania tożsamości młodego pokolenia.
Oprócz uroczystości o charakterze oficjalnym, organizatorzy przygotowali na sobotni wieczór bal jak za dawnych lat. W niedzielę goście wysłuchają koncertu, wyreżyserowanego przez Magdę Sinoff, wyruszą na wycieczkę po Łomży i będą wspominać stare dobre czasy na pikniku w Olszynach.
Zasłużonej dla oświaty Łomży i Ziemi Łomżyńskiej stuletniej szkole zaledwie 5-letnie 4lomza.pl życzy przynajmniej 200 lat!
MRD