Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Konkurs literacki - Szukamy artystycznych talentów na miarę rodziny Kossaków

W bieżącym roku przypada 120. rocznica ślubu znakomitego malarza Wojciecha Kossaka, który zawarł w parafii Poryte. Z utalentowanej artystycznie rodziny Kossaków pochodzą pisarki - córki Wojciecha Kossaka: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec oraz wnuczka Juliusza Kossaka - Zofia Kossak-Szczucka.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska to oryginalna poetka („Pocałunki”, „Profil białej damy”„Surowy jedwab”), stworzyła nowy nurt w polskiej poezji miłosnej, pisząc o niej w sposób niezwykle bezpośredni i naturalny. Magdalena Samozwaniec zdobyła sławę powieścią „Na ustach grzechu”, parodią „Trędowatej”. Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych („Błogosławiona wina”, „Krzyżowcy”, „Bez oręża”), jest uznawana za godną następczynię Kraszewskiego i Sienkiewicza.
Parafia Poryte ogłasza konkurs literacki pod hasłem Szukamy artystycznych talentów na miarę rodziny Kossaków. Dotyczy on dwóch form: poezji i prozy. Warunkiem uczestnictwa w konkursie w dziedzinie prozy jest nadesłanie w czterech egzemplarzach maszynopisu maksimum trzech opowiadań, a w dziedzinie poezji - pięciu wierszy na adres: Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha B.M. w Porytem, Poryte, ul. Kościelna 6A, 18-520 Stawiski, z dopiskiem na kopercie: Konkurs literacki. Tematyka utworów jest dowolna, aczkolwiek będą mile widziane nawiązania do literatury i malarstwa rodziny Kossaków oraz do ich biografii. Prace konkursowe należy opatrzyć godłem, a w zaklejonej kopercie, sygnowanej tym samym godłem, przesłać następujące dane: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres oraz numer telefonu autora. Utwory zgłaszane do konkursu nie mogą być wcześniej publikowane. Termin nadsyłania prac mija z dniem 30 września 2004 roku. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w listopadzie 2004 roku. Najlepsi otrzymają nagrody, a nagrodzone utwory będą wydane w okolicznościowej publikacji.


Autor pomysłu:
Ks. Janusz Marian Kotowski - proboszcz parafii Poryte

Autor konkursu i przewodniczący jury:
Ks. Kan. dr Jerzy Sikora - poeta, red. nacz. miesięcznika „Martyria”

Patronat:
- J. E. Ks. Bp. dr Stanisław Stefanek TChr. - Biskup Łomżyński
- Pani dr Zofia Tancygier - Koczuk Podlaski Kurator Oświaty
- Pani mgr Maria Ewa Skibniewska Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Kuratorium Oświaty w Warszawie
- Pani prof. dr hab. Simona Kossak patronat rodziny Kossaków
- Ks. dr Jan Lucjan Grajewski dziekan dekanatu Kolno
- Pani mgr Wiesława Szymańska matka chrzestna miejscowości Poryte


Patronat medialny:
- Miesięcznik Katolicki „ Martyria „
- Tygodnik Katolicki „ NIEDZIELA - GŁOS KATOLICKI „
- DIECEZJALNE RADIO „ NADZIEJA „
- PORTAL INTERNETOWY - www. 4lomza.pl

Organizator:
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha B.M. w Porytem.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę