Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Kurpiowskie palmy w Zbójnej i Łysych

Główne zdjęcie
Zbójna

Tysiące mieszkańców Kurpi przeszło w procesjach z palmami w Zbójnej i Łysych. W tej drugiej miejscowości co roku gromadzą się niezliczone rzesze turystów z wielu zakątków Polski i świata, by podziwiać wielobarwne palmy, które w Łysych są szczególnie okazałe – osiągają nawet kilka metrów wysokości... W Zbójne, dzięki staraniom władz gminy i tamtejszego GOK, tradycja robienia charakterystycznych dla regionu palm ponownie się odradza. Z roku na rok procesja z palmami staje się coraz barwniejsza...

Niedziela Palmowa na Kurpiach stała się elementem dziedzictwa kulturowego regionu. Oprócz najważniejszego wymiaru jakim dla Kurpi jest bez wątpienia sama uroczystość religijna rozpoczynająca Wielki Tydzień, w którym Chrystus Zbawiciel oddał życie na Krzyżu i Zmartwychwstał, dodać należy także aspekt integrujący zarówno rodziny wspólnie pracujące przy zdobieniu palm, jak i zamieszkujących poszczególne wsie, parafie i Kurpiowską Puszczę Zieloną.

W Zbójnej tutejszy Gminny Ośrodek Kultury zorganizował Niedzielę Rozmaitości Wielkanocnych. To coroczna impreza, która ma na celu promowanie kultury kurpiowskiej i nagradzanie miejscowych twórców. Do tegorocznej edycji konkursu Rozmaitości Wielkanocnych zgłoszono ponad tysiąc prac, które przygotowało blisko dwustu wykonawców – dzieci, młodzieży i dorosłych. Było to 56 pal, blisko 870 wycinanek, ponad 250 pisanek, 10 kierców i 3 bukiety.Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto: Zbójna
Foto:
Foto: Łyse
Foto: Łyse
Foto: Łyse
Foto: Łyse
Foto: Łyse

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę