Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Muzeum w nowym

Zakończyła się trwająca niemal pół roku przeprowadzka Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Muzeum, jego pracownicy i eksponaty są już w pomieszczeniach budynku przy ul. Dwornej 22, a nie jak to było przez ostatnie ćwierć wieku w Domu Pastora przy Krzywym Kole 1. Niestety koniec przeprowadzki nie oznacza, że lada chwila zostaniemy zaproszeni na otwarcie nowej siedziby łomżyńskiego muzeum. Jak ocenia Jerzy Jastrzębski dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży jeśli znajdą się fundusze na konieczne prace adaptacyjne pierwszą wystawę może uda się otworzyć pod koniec roku.

Budynek na Dwornej po zlikwidowanej szkole muzeum otrzymało od samorządu miasta pod koniec ubiegłego roku. Dom Pastora przy Krzywym Kole, gdzie dotychczas znajdowała się siedziba tej placówki, był dla nie za mały, a poza tym stał się przedmiotem sporu pomiędzy Skarbem Państwa, a parafią Ewangelicko-Augsburską z Pisza, która chce go odzyskać...
Przez ostatnie miesiące z budynku przy Krzywym Kole, ale także z kilku innych miejsc w Łomży przewożono zarówno wyposażenie muzeum jak eksponaty do nowej siedziby. W czwartek prace związane z przewózką zakończono. Międzyczasie w budynku przy ul. Dwornej 22 trwały podstawowe prace remontowe... Jak podkreśla Jerzy Jastrzębski na większe na razie nie ma pieniędzy. Muzeum za pośrednictwem miasta wystąpiło do ministerstwa kultury z prośbą o dotację na ich prowadzenie. W sumie łomżyńskie muzeum chciałoby pozyskać milion złotych. Pieniądze byłyby przeznaczone konieczną adaptację nowego budynku pod potrzeby muzeum, ale także na Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Kompletny remont nowe siedziby muzeum jest konieczny, ale póki co nie ma jeszcze jego dokumentacji ani kosztorysu.
Gdyby ministerstwo dotację łomżyńskiemu muzeum przyznało dyrektor Jastrzębski zapowiada, że postarałby się prace remontowe tak poprowadzić aby na koniec roku udało się otworzyć choćby jedną salę wystawową i zorganizować pierwszą w tym budynku ekspozycję.

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę