Remonty czas zacząć
11 mln zł zostanie przeznaczonych w tym roku na remont i modernizację łomżyńskich ulic. Największa kwota – ponad 10 mln, zostanie przeznaczona na budowę i przebudowę nawierzchni. Reszta pójdzie na poprawę stanu jakości miejskich chodników.
Tam w efekcie będzie wybudowane rondo. Na razie jednak ekipa budowlana zaniecha prac przy przebudowie skrzyżowania, a to ze względu na wjazd do Pepeesu. Tamtędy bowiem rolnicy dowożą do przedsiębiorstwa ziemniaki. Ciekawostką organizacyjną nowej rzeczywistości gospodarczej w Unii Europejskiej jest to, że to droga do jedynej bramy towarowej, przez którą gospodarz musi przejechać, chcąc skutecznie ubiegać się o dopłaty do produktu. Na pewno nie obędzie się bez problemów z przejazdem tą ulicą – mówi Sroczyński. Robimy to jednak po to, by później było lepiej – dodaje. Utrudnienia w poruszaniu się Poznańską będą praktycznie przez cały rok. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się tam do września. Przez cały ten czas ruch będzie się odbywał wahadłowo.
Kierowcy będą się również w tym roku musieli przyzwyczaić do remontów. Tym bardziej, że intensywność prac będzie duża. Zarówno te inwestycje, których wykonanie jest dopiero na etapie planowania, jak i te, które przeszły procedury przetargowe, w znakomitej większości mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Planom nie pomaga też pogoda. Mieliśmy nadzieję, że prace rozpoczną się już w marcu, jednak aura nie pozwoliła na rozpoczęcie remontów – mówi zastępca prezydenta ds. inwestycyjnych. Remontów ma być sporo. W czerwcu rozpocznie się przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w ciągu ulicy Nadnarwiańskiej. W tej chwili trwa przygotowywanie specyfikacji przetargowej, a sama inwestycja ma zgodnie z planem ruszyć latem. W tym tygodniu łomżyński ratusz rozstrzygnął też przetarg na dokończenie remontu ulicy Mickiewicza. Tu na jakiś czas ulica może być zamknięta, bowiem zakres prac jest duży. Miasto chce wymienić zarówno nawierzchnię jak i jej podbudowę. Roboty rozpoczną się już w kwietniu, a droga będzie remontowana w ciągu aż do ulicy Wyszyńskiego. Jeszcze w kwietniu ekipa remontowa wejdzie na ulicę Wesołowskiego. Tam sytuacja wymaga budowy ulicy od podstaw. Po ubiegłorocznych pracach nad stworzeniem warstw wiążących, w tym roku dokończenia prac mogą spodziewać się mieszkańcy Kraski. Cierpliwością będą musieli się wykazać również mieszkańcy bloków wojskowych. Remontowana będzie ulica Śniadeckiego. Prawdopodobnie na pewnym etapie prac dojazd tam będzie możliwy jedynie od Konstytucji 3 Maja, co jednocześnie pozwoli na wnikliwy test stanu zawieszenia w autach mieszkańców. Sporo uwagi miejski inwestor chce poświęcić ulicy Prusa. Gotowa jest już dokumentacja techniczna remontu nawierzchni od ul. Zawadzkiej do połowy jej długości. Nie wykluczone, że ulica będzie wykonywana z pol-bruku. Inne nasze inwestycje tego typu pokazały, że w efekcie tańsze jest utrzymanie takiej ulicy, jej remonty i ewentualne niwelowanie skutków awarii sieci wodno-kanalizacyjnej i elektroenergetycznej – mówi prezydent Sroczyński. Kostka brukowa jest poza tym bardziej trwała. Tego typu nawierzchnia zostanie położona być może również na ulicy Rycerskiej i Ks. Anny. Na razie jednak inwestor czeka na ostateczne wyliczenie kosztów oraz propozycje wyboru metody przez wykonawcę.
Po kilku latach od położenia krawężnika, w tym roku doczeka się zakończenia prac remontowych nawierzchnia ulicy Cegielnianej. Miasto stara się o poszerzenie ul. Fabrycznej, pomiędzy Spokojną a Wojska Polskiego. Mieszkańcy nie chcą zgodzić się na przekazanie tam w sumie 20 m. kw. gruntu pod budowę ulicy. Jeżeli targi z ratuszem dojdą do skutku, również tam w tym roku będzie remont.
Zgodnie z inwestycyjnymi planami zarządu miasta, w tym roku zostanie również wyremontowana nawierzchnia ulicznego „sięgacza” pomiędzy ul. Broniewskiego a Al. Legionów. Dziś jendo z najbardziej uczęszczanych w Łomży miejsc, obok jest warzywny targ, sklepy CTO i PSS Społem, ma jedną z najbardziej zdewastowanych nawierzchni w mieście. Będzie też remont wjazdu na Kazańskiej za blokiem nr 7. W tym roku kilkaset tysięcy złotych miasto przeznaczy na remonty i budowę chodników. Nowe przejścia pojawią się po obu stronach ulicy Polowej (od Legionów w górę). Chodniki okraszone pasem zieleni pojawią się na Giełczyńskiej wzdłuż katedry. Na ulicy Woziwodzkiej drogi dla pieszych zostaną praktycznie pobudowane od nowa. Nowe chodniki pojawią się też na pewnym etapie Wojska Polskiego, od Wesołej do nowego ronda z Browarną. W tamtym roku, mimo również dużych remontów ulic, chodniki nie były wykonywane, bo, jak przekonuje prezydent Sroczyński, pieniądze były przeznaczone m.in. na uliczny monitoring.