Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Cudze chwalicie ... a piękno jest tak blisko

Główne zdjęcie
Jeremiusz Dutkiewicz

Jeremiusz Dutkiewicz, jednen z najbardziej uznanych fotografików głębin - zdobywca I miejsca w konkursie fotograficznym National Geographic - gościł w Łomży z promocją nowego albumu: Ryby naszych wód. Podwodna kraina. Jak mówił materiał fotograficzny do albumu przygotowywał przez 10 lat. Podwodne życie w naszych wodach jest nie mniej ciekawe i kolorowe jak znane wszystkim życie z raf koralowych. Dla fotografa sprawia tylko więcej pracy, gdyż dni z dobrym światłem jest znacznie mniej niż na rafie. Talent, pasja i tysiące nurkowań autora zaowocowały pięknymi zdjęciami, pokazującymi polskie rzeki i jeziora.

Jeremiusz Dutkiewicz nie zapomniał także o tych najbliższych Łomży, Biebrzy i Narwii. Uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać te fotografie opatrzone opowieścią o Polskich Głębinach. Spotkanie odbyło się na zaproszenie Łomżyńskiego Klubu Płetwonurków „Podwodny Jeleń”, a jego członkowie dzielili się także widokami, których doświadczali podczas nurkowań. Jak podkreśla Jeremiusz Dutkiewicz nie jest ważna głębokość nurkowania, gdyż często na niewielkich głębokościach można doświadczyć niezwykłych obrazów. Dla przykładu na Biebrzy fotografował dwumetrowego suma, który był tak spokojny jakby pozował.

Kilka słów o albumie:
Album przedstawia zaskakujący bogactwem barw i kształtów podwodny świat rzek i jezior Polski. Z perspektywy nurka obserwujemy ryby, raki, traszki, wodne rośliny oraz ...wędkarzy!

Od kiedy w połowie ubiegłego wieku kapitan francuskiej marynarki wojennej Jacques-Yves Cousteau skonstruował pierwsze urządzenie pozwalające człowiekowi swobodnie przebywać pod wodą i rozpoczął pionierskie obserwacje raf koralowych, otworzyła się również droga do eksploracji w ten sam sposób zbiorników słodkowodnych. Początkowo nurkowanie z ciężkim i niewygodnym sprzętem było sportem — w najlepszym tego słowa znaczeniu — elitarnym, tylko dla prawdziwych entuzjastów. Nurek jeziorowy musiał być wytrwały, silny i niewrażliwy na zimno, ale za to mógł bez przeszkód podziwiać bogactwo przyrody. Dziś, wobec rozwoju techniki, nie jest już potrzebny szczególny hart ducha, tylko umiejętności, ale wciąż, żeby zobaczyć pod wodą coś godnego uwagi, trzeba mieć talent obserwatora, cierpliwość i wyczucie.

Żeby jednak nie było tam tak całkiem sielankowo, pewne czynniki limitujące przecież istnieją. Są to: tlen i światło. Ograniczenia te szczególnie dotykają fotografów, zmuszonych do zabierania jednego i drugiego ze sobą pod wodę. Radzić sobie w tym, bez wątpienia trudnym, środowisku jest dla istot lądowych nie lada wyzwaniem. Jak nam się to udaje, ocenicie Państwo sami. Zapraszamy Was na fascynującą wycieczkę i na spotkanie z tajemniczymi mieszkańcami podwodnej krainy.

Album można kupić
Foto: Jeremiusz Dutkiewicz
Foto: Biebrza
Foto:
Foto: Jeremiusz Dutkiewicz
Foto: Jeremiusz Dutkiewicz
Foto: Jeremiusz Dutkiewicz
Foto: prezes Klubu - Adam Siwek
Foto: Jeremiusz Dutkiewicz z uczestnikami sptkania

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę