Nowe Centrum Rozwoju Młodzieży otwarto w Łomży
Grupa absolwentów III LO w Łomży z Patrykiem Klejem na czele założyła przed 10-oma laty YHI – Stowarzyszenie Youth Human Impact. Młodzi społecznicy rozwijali skrzydła w samorządzie uczniowskim III LO pod opieką Marcina Mikołajczyka, nauczyciela historii i wos, ale szybko usamodzielnili się na tyle, że przez dekadę w dorobku mają 115 przedsięwzięć, autorskich i partnerskich, m.in. zrealizowanych ze środków unijnych.
Projekty YHI są rozmaite: warsztaty ze współpracy dla młodzieży, pracy pod presją czasu, krytycznego myślenia; zajęcia o tematyce ekologicznej i służące aktywizacji społecznej; debaty z politykami i działaczami samorządów; wydarzenia artystyczno-kulturalne. W piątek otworzyli Centrum Rozwoju Młodzieży w Łomży.
Lokal YHI mieści się w zabytkowej kamienicy Śledziewskich przy ulicy Henryka Sienkiewicza 10 pod numerem 7 (wejście w bramie na lewo). Inaugurację zaszczycili obecnością, m.in.: nauczyciele języka polskiego w III LO: dyrektor Katarzyna Życzkowska i wicedyrektor Renata Bagińska, poseł PO Alicja Łepkowska-Gołaś, była poseł PiS i dyrektor MOSiR Bernadeta Krynicka, prezes TPZŁ Józef Babiel. W nowoczesnej, jasnej, wysokiej i zarazem przytulnej sali także młodzieżowi goście wysłuchali prelekcji Katarzyny Dębiec na temat dziejów misji YHI, działalności, osób, tworzących projekty YHI i je realizujących. Wiceprezydent Łomży Piotr Serdyński pogratulował społecznikom z pasją, że potrafią zrealizować dobre projekty nie tylko w rodzinnym mieście, do którego wrócili z chęcią dzielenia się doświadczeniem. Absolwenci umieli pozyskać fundusze unijne na ambitne cele.
Biura YHI: Warszawa, Kraków, Chełm, Kielce, Łomża
Prezes YHI Patryk Klej (kierujący od początku Stowarzyszenia) przypomniał, że przedsięwzięcia są finansowane też przez: sponsorów, darczyńców, fundacje korporacyjne, z przeznaczeniem funduszy na realizowanie zadań publicznych. Na przykład, w Łomży w lutym 2022 r. zorganizowano zawody międzypokoleniowe w sali gimnastycznej III LO. Prezes Klej ma nadzieję, że nowe CRM przysłuży się do urozmaicenia oferty edukacyjnej dla aktywnych uczniów liceów i techników oraz studentów. Prezes YHI zachęcił młodzież i przedstawicieli instytucji do podjęcia wspólnie realizacji projektów. CMR będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10. - 18. (stowarzyszenie.yhi@gmail.com).
Miejsce do spotkań aktywnej młodzieży z inicjatywą
Patryk Klej i Magdalena Koniecko (z domu Lutrzykowska) to zaprzyjaźnieni 29-latkowie z jednej klasy w III LO w Łomży, gdzie wychowawczynią była anglistka Marta Łapińska. Z tego aktywnego środowiska wywodzi się także Monika Wyrwas (z d. Brudkowska), współpracująca z Youth Human Impact założycielka Fundacji Instytut Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym. Pierwsze kroki w uruchomieniu nowego biura CRM pomogła postawić Ewelina Makarewicz, menedżer ds. spraw rozwoju Stowarzyszenia YHI, która specjalnie w tymże celu przyjechała z siedziby głównej YHI w Warszawie.
Łomżyński lokal CRM to obszerna sala do prowadzenia narad, szkoleń, wykładów, ale przede wszystkim – jak objaśnia nam Magdalena Koniecko, menedżer działu projektów – spotkań dla aktywnej młodzieży, takiej jak absolwenci III LO sprzed ok. dekady. Działacze YHI uważają, że w celu wyzwolenia aktywności, należy dać współczesnej młodzieży dużo swobody do prowadzenia dyskusji między sobą, zgłaszania pomysłów, opracowania inicjatyw społecznych. Nowe Centrum to owoc projektu, dofinansowanego kwotą 8 tysięcy euro Europejskiego Korpusu Solidarności, dzięki czemu nawiązała się bliska współpraca, np. ze Szkołami Katolickimi przy Sadowej i macierzystym III LO przy Senatorskiej w Łomży. Młodsze pokolenie uczy się od starszych kolegów, m.in. pracy nad koncepcją i planowaniem projektu, współpracy z organizacjami, implementowania (realizacji w środowisku).
Dotychczasowa historia działalności Stowarzyszenia Youth Human Impact odnosi się do 2 900 uczestników 115 projektów, zrealizowanych i w trakcie. Wśród pomysłów są tak ciekawe, jak „Za naszych czasów”: gra karciana, ale do integracji międzypokoleniowej juniorów z seniorami.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146