Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@

„Muzyczne Orły” dla Filharmonii Kameralnej

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego ponownie znalazła się wśród laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły”. Fundacja „Muzyka do Potęgi” i konkursowa kapituła doceniły tym razem prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową, którą specjalnie dla łomżyńskiej orkiestry napisał wybitny skrzypek Mateusz Smoczyński, wraz z równie utytułowaną flecistką Jadwigą Kotnowską również solista podczas koncertowej premiery tej kompozycji w grudniu ubiegłego roku.

„Muzyczne Orły” są przyznawane za szczególne osiągnięcia w dziedzinie sztuki muzycznej oraz za wybitne dokonania artystyczne, naukowe i edukacyjne. W ubiegłym roku statuetkę za twórczą pracę w zakresie dyrygentury otrzymał Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej, teraz przyszła pora na prowadzoną przez niego orkiestrę.

Złożona z pedagogów, krytyków muzycznych i wybitnych twórców kapituła konkursu doceniła prawykonanie Suity polskiej na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową w grudniu ubiegłego roku. Skomponował ją Mateusz Smoczyński, wirtuoz skrzypiec i artysta niezwykle wszechstronny, łomżyńskiej publiczności znany choćby z koncertu słynnego Atom String Quartet w ramach programu Scena Muzyki Polskiej oraz niedawnego występu sekstetu Dariusza Petery podczas Café Kultura. 

Po trzech kompozycjach na różne instrumenty solowe tym razem, dzięki wieloletniej znajomości z wybitną flecistką Jadwigą Kotnowską, pomysłodawczynią nie tylko koncertu, ale również autorką jego tytułu, napisał czteroczęściowy utwór na flet i skrzypce z orkiestrowym akompaniamentem. Połączył w nim swe wieloletnie fascynacje muzyką ludową, jazzem (stąd wykorzystanie również elektrycznych skrzypiec) oraz współczesną. Utwór trafi rzecz jasna na kolejną płytę łomżyńskich filharmoników, są też plany wykonywania go poza granicami kraju.

Uroczysta gala wręczenia laureatom statuetek „Muzycznych Orłów” odbędzie się 24 września w  Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę