Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Marszałkostwo dofinansuje zabytki

Ponad pół miliona złotych na ratowanie zabytków trafi w formie dotacji do parafii i instytucji w okolicy Łomży. Województwo podlaskie by „pielęgnować historię i tradycję”, decyzją sejmiku na ochronę zabytków przeznaczy 4,4 mln zł.

Sejmik województwa podlaskiego z poniedziałek 29 maja br. zdecydował o przekazaniu 4,4 mln zł z budżetu województwa na ochronę zabytków w regionie. Dotacje przyznano na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na terenie województwa podlaskiego. W ramach konkursu wpłynęło 101 wniosków, z czego osiem ofert nie spełniło warunków formalnych. Komisja konkursowa do dofinansowania rekomendowała 68 zadań, w tym 8 z naszej okolicy.

– Ten zarząd przyjął kierunek działania, w którym na konserwację zabytków przeznacza się znaczące środki. Wierzymy, że warto. Po pierwsze dlatego, że dobre utrzymanie zabytków wiąże się z pielęgnowaniem historii i tradycji,a więc z tożsamością narodową. I jest to potrzebne społeczeństwu – podkreślił marszałek Artur Kosicki dodając, że „zadbane zabytki świadczą o naszym regionie, podnoszą jego walory, w tym turystyczne”.

Z terenu Łomży i powiatu łomżyńskiego dofinansowane ma zostać 8 projektów:

 • Bursa Katolicka w Łomży na remont klatki schodowej - 100.000, zł
 • Siostry Benedyktynki z Łomży na naprawę tynków i malowanie – 80.000, zł
 • Parafia w Przytułach na wykonanie projektu budowlanego zabytkowej plebanii otrzyma 33.800, zł
 • Parafia w Szczepankowie na prace konserwatorsko - restauratorskie centralnej partii ołtarza bocznego Matki Boskiej – 100.000, zł
 • Parafia katedralna w Łomży na prace konserwatorskie obrazu Św. Mikołaja (XIX w) – 34.000, zł
 • Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie na przebudowę części dworkowej, połączenie pomieszczeń w tym: roboty rozbiórkowe, wymiana posadzek, elementów konstrukcyjnych, montaż nadproży stalowych, stolarki; Przebudowa instalacji elektrycznej w dwóch pomieszczeniach w części dworkowej otrzyma 20.000, zł
 • Parafia w Drozdowie na restaurację ołtarza bocznego pw. św. Barbary w kościele w Drozdowie otrzyma 60.000, zł
 • Kościół Rektoralny (kościółek przy seminarium) w Łomży na renowację stolarki - 5 okien w elewacji zachodniej oraz dwa okna prezbiterium otrzyma 100.000, zł

 

Daje to w sumie: 527.800,00 zł.

 

tekst płatny


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę