Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@

Młody artysta z „Plastyka” doceniony w Polsce

Główne zdjęcie
Oskar Chludziński

Oskar Chludziński ma prawie 18 lat, biega po 5-10 kilometrów, jeździ rowerem i na rolkach, i lubi grać w piłkę nożną. Jednak to nie sport wyróżnił aktywnego nastolatka w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i warmińsko-mazurskim, a jurorzy Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego. Oskar maluje i rysuje tak dobrze, że może zdobyć indeks Akademii Sztuk Pięknych.

Na zdolności plastyczne chłopca zwrócili uwagę przed około 8-u laty rodzice i nauczyciel w szkole podstawowej. - Chłopaki, idźcie do „Plastyka”, powtarzał mnie i starszemu bratu – opowiada Oskar Chludziński. Brat wybrał inne zainteresowania, a Oskar zaczął uczęszczać na zajęcia do koła Anny Bureś z MDK DŚT. Predyspozycje malarskie przerodziły się w odkryty talent i pasję życiową, więc chłopiec wstąpił w mury szacownego Liceum Plastycznego w Łomży, które mieści się w budynku po starym szpitalu. Rok po roku nauki i sumiennej pracy nad własnym warsztatem doprowadziły go do 4. klasy. Kiedy miał 10 lat, nie spodziewał się, że jako 18-latek zwycięży obrazami i rysunkami makroregion Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego.

- To historyczny sukces całej 4-osobowej reprezentacji z „Plastyka”, ponieważ wszyscy przeszliśmy do finału – powtarza skromnie Oskar zwycięzca.

Jego opiekunem jest nauczycielka malarstwa i rysunku Urszula Sępkowska, która uczy również Łucję Budziłek, tak jak Adam Tymiński rzeźby. Tenże rzeźbiarz z nauczycielką Natalią Tułowiecką przygotował do konkursu Weronikę Jankowską, natomiast Anna Karwowska – Martynę Jankowską (niebędącą z rodu Weroniki). Misterna układanka profesjonalno-personalna przyniosła skutecznie efekt, dlatego młodzież LP w czerwcu raz jeszcze przystąpi do zmagań z rówieśnikami. 

Malarstwo czy architektura...?
Na etapie szkolnym i makroregionalnym komisje fachowców wybierały spośród prac maturzystów w całej Polsce. Ponadto etap makroregionu w Lublinie wymagał malowania albo rysowania pracy – Oskar wylosował do namalowania dzbany i gitarę na tle żółtych i błękitnych tkanin. W 3-dniowym finale w ośrodku plenerowym stołecznej ASP trzeba będzie wykazać się umiejętnościami tworzenia przyborami malarskim na żywo. Młodzi artyści z całego kraju będą tam rysować szkice pozujących modeli, przemieszczających się pomiędzy wnętrzami; będą mieć zadania z kompozycji, pozostające niespodzianką; pokażą dokonania twórcze w formie autoprezentacji multimedialnej ze zdjęciami swoich prac. Wykażą się zapewne też pomysłowością, jak Oskar, malujący akrylem martwą naturę z prostopadłościennych i sześciennych kartonów, które oplótł lampkami choinkowymi na obrazie o wymiarach 100 cm na 70 cm. Oskar ceni malarstwo XIX wieku, Młodej Polski, secesji. Mistrzami chłopca są Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer.

Oskar na razie nie rozstrzyga, czy podejmie studia na wydziale artystycznym ASP, czy może Politechniki Warszawskiej, gdzie atrakcyjną alternatywą rozwoju zawodowego może okazać się architektura. W najbliższych miesiącach najważniejsze są przygotowania do konkursu, z nadzieją na wygraną. Jak przewiduje młody artysta z Łomży, na indeks ASP ma szansę 16 osób spośród 30 finalistów.

Oskar Chludziński za wcześniejsze osiągnięcia w roku szkolnym 2021/22 był stypendystą Prezesa Rady Ministrów, natomiast Marszałek Województwa Podlaskiego przyznał mu stypendium artystyczne.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146 

 

Foto: Oskar Chludziński
Foto:
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto: Praca Oskara Chludzińskiego
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę