Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Super Babcia i Super Dziadek świętują piękny dzień

- Troje swoich dzieci wychowywałam, a czwórkę wnuków rozpieszczam – opowiada z uśmiechem Teresa Modzelewska, 64-letnia babcia z Łomży. Z okazji Dnia Babci i Dziadka porozmawialiśmy z kilkunastoma seniorkami i seniorami, aby dowiedzieć się, dlaczego wnuczki ich tak mocno kochają. Powody są różne, ale jeden się powtarza: dzieci z dziadkami mają więcej swobody niż z rodzicami.

Zanim Teresa Modzelewska została mamą i babcią, kształciła się w latach 1978-1980 w Studium Nauczycielskim, które działało w budynku Szkoły Drzewnej przy alei Legionów w Łomży (teraz OKE). Szczęśliwie urodziła, wychowała i wykształciła trójkę dzieci: syna, córkę i syna. Odczuła, że są dorośli, kiedy wyjechali na studia do Warszawy. Tam poznali swoje sympatie życiowe, w wyniku czego Pani Teresa została szczęśliwą babcią – jak na razie – czworga wnucząt. Ma dom pełen gości z najbliższej sercu rodziny na święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc i przy innych okazjach, gdy z rodzicami odwiedzą ją: 10-letnia wnuczka, dwaj 6-letni wnukowie i druga wnuczka, która na świat przyszła rok temu. Spędzają razem dwa, trzy dni, wszędzie jest dużo gwaru, hałasu, zabawy, radości – i miłości, jaką okazują juniorzy seniorce rodu. Pani Teresa wspomina, że oczekiwania na porody wnuków przeżywała bardzo, jak przy narodzinach swoich dzieci: nadzieja mieszała się z troską, czy cud narodzin przebiegnie prawidłowo. Przypominała sobie swoją młodość, nasuwały się naturalnie porównania, zawsze była chętna pospieszyć z porada i pomocą młodszemu pokoleniu. Dlatego po latach ma świąteczny dom pełen gości, którzy darzą ją szacunkiem, zaufaniem, szczerym uczuciem.

Babcia kucharka, cyklistka i brydżystka
Emocje są vice versa. - Wnuki robią w czasie odwiedzin wszystko, co chcą – śmieje się Pani Teresa, przyznając, że czasami syn czy córka zwrócą jej uwagę, że pozwala pociechom na zbyt wiele. - Jak chcą na spacer, to idziemy razem. Jak wolą pływać, to ruszamy na basen. Nawet z petard strzelamy razem. Gotuję wnukom to, co one lubią jeść ze smakiem: gołąbki, pulpeciki w sosie pomidorowym, naleśniki z serem, pierogi z jagodami, które mam zamrożone w lodówce. Jak dbam o swoją formę? Uczestniczę w zajęciach siłowni BK Step, ćwiczę w Klubie Seniora, jeżdżę rowerem od wiosny do późnej jesieni. Jestem aktywna. Nie będę zgnuśniałą babcią, co siedzi z pilotem przed telewizorem. Trzy lata temu uczyłam się grać w brydża towarzyskiego i sportowego. Z wnukami gram w tysiąca. 

Trajektoria czasoprzestrzeni z wnukami
A teraz wyniki naszej sondy redakcyjnej pośród łomżyńskich seniorów. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka – tj. w sobotę i niedzielę, 21. i 22. stycznia - życzą oni sobie nawzajem, przede wszystkim, zdrowia w rodzinie i miłości, i radości w domach. Pragną, ażeby wszystkie starsze osoby  mieście i powiecie były szanowane, zarówno przez pokolenie dzieci, jak i wnuków, ponieważ z okazaniem szacunku dla wieku i osoby bywa różnie. Babcie i dziadkowie przyznają, trochę z onieśmieleniem, że pozwalają wnukom na to, na co nie pozwalają rodzice. Przemycają czekoladki i cukierki, ale nie w nadmiarze, zazwyczaj w tajemnicy. Niby chowają bombonierki w szafkach, ale w zauważalny dla wnuków sposób. Jeśli w domu rodzice pozwalają oglądać bajki przez godzinę, to u dziadków może to być rozciągnięcie czasu do dwóch h lub nawet trzech h. Mama nie pozwala zagniatać ciasta, żeby dziecko nie ubrudziło rączek...? Trudno, babcia pozwala i razem z wnuczkami piecze smakowitości. Być może, później rodzice się zadziwią, że córką z babcią lepiła kafelki, a ucieszą się, że to wafelki. Jeśli pociecha zechce odkurzać, to nawet 4-latka z babcią i dziadkiem pokona największy bałagan. Ale wymiana wiadomości, umiejętności i doświadczeń odbywa się również w drugą stronę. - Mój wnuczek 8-klasista zawsze pomaga mi przy komputerze – chwali potomka Mieczysław Kurpiewski, 77-latek z Łomży. Dziadek nie zamierza poprzestać na kursie domowym: zaplanował kurs fachowy. Ma syna i córkę, i trójkę wnucząt: 10-latkę i dwóch 14-latków. Każdy to temat na barwną opowieść. 

Spotkanie przy kawie z napoleonką       
Miłą niespodziankę sprawiła łomżyńskim babciom i dziadkom Fundacja L. Dyrektor Ewa Tarnacka i prezes Sebastian Jaworowski zaprosili seniorki i seniorów do Kawiarni Społecznej Sopotek, którą z nazwy i lokalizacji przy Starym Rynku pamiętają starsi łomżyniacy. Fundacja L utworzyła lokal w ramach nowo powstałego Centrum Integracji Społecznej. Dzięki produktom do robienia ciast, które podarowała Galeria Veneda, Panie z Kawiarni Społecznej Sopotek upiekły pyszne serniki, wuzetki i napoleonki, których puszystość i bajeczny smak niektórzy goście pamiętali z poprzedniego stulecia.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Wnuczki pamiętają o Dniu Babci i Dniu Dziadka

Kochany Dziadek, Kochana Babcia

Życzenia Babci na Dzień Babci i Dzień Dziadka

Babcia Wiesia zagląda do szuflady pełnej wspomnień

Czy zaśpiewa razem z synową...?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę