Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Michał Salamon Lion’s Gate w Jazzowym Domu Kultury

Już w najbliższy poniedziałek w MDK-DŚT zagra wyśmienity pianista Michał Salamon. Wraz ze swym kwartetem zaprezentuje w wydaniu koncertowym kompozycje z debiutanckiego albumu. – Będzie to nasz pierwszy koncert w Łomży, oparty na autorskim materiale z płyty „Lion’s Gate” – zapowiada Michał Salamon, dodając, że można spodziewać się również niespodzianek w postaci niepowtarzalnych, improwizowanych kompozycji, bo w takim swobodnym graniu czują się z saksofonistą Grzechem Piotrowskim doskonale.

Michał Salamon to jeden z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia, a do tego kompozytor i aranżer. Na fortepianie zaczął grać w wieku sześciu lat. Ukończył dwa wydziały Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, studiując chociażby u doskonale w Łomży znanych wybitnych pianistów, Piotra Wyleżoła i Wojciecha Niedzieli. Współtworzył formacje F.O.U.R.S. Collective i Quindependence, aż w roku 2020 zrealizował swój pierwszy autorski materiał, album zatytułowany „Lion’s Gate”. Płyta została bardzo przychylnie przyjęta przez recenzentów, choćby w prestiżowym magazynie „Jazz Forum”, a sam Leszek Możdżer powiedział o niej, że to „bardzo przestrzenna i piękna płyta, zręcznie skonstruowana i pełna dobrych pomysłów. Szczerze mówiąc nawet trochę zazdroszczę Salamonowi, bo sam bym chciał taką nagrać”. 10 zawartych na CD kompozycji to zarówno romantyczne w klimacie ballady, jak też bardziej dynamiczne utwory, bardzo dopracowane i nad wyraz efektowne pod względem formy, tworzące swoistą opowieść bez słów o poszukiwaniu właściwej drogi życiowejW sposób naturalny i nieprzymuszony, komponując muzykę na płytę „Lion’s Gate”, nie zawarłem w niej słów – wyjaśnia Michał Salamon. – Treść i przekaz tej muzyki można nimi nazywać, ale jako kompozytor wolę wypowiadać się za pomocą języka dźwięków, który daje wolność zarówno mnie, jak i odbiorcy. Ta płyta jest o życiu. Lub o poszukiwaniu światła w nim zawartego. Wybrzmiewa o tym, że w momencie odrzucenia tego, co często wtłacza się nam do głów, życie okazuje się w pełni doskonałe.

Koncert będzie składać się z kompozycji pochodzących z CD – wydanego w 2020 roku, tak więc jego promocja na żywo była zakłócana kolejnymi lockdownami i dopiero od niedawna może ona przebiegać jak należy.Pracuję już nad kolejnym albumem, ale podczas obecnych koncertów wykonujemy utwory z „Lion’s Gate”, bo to wciąż świeży, zasługujący na taką prezentację materiał – mówi Michał Salamon. – Jednak nowe utwory wciąż powstają, tak więc pewnie niebawem program naszych koncertów zostanie o nie poszerzony.

W Łomży wystąpi zupełnie inny skład niż na płycie. Nie będzie więc skrzypka Mikołaja Kostki i trębacza Zbigniewa Szwajdycha oraz sekcji Miłosz Skwirut/Dawid Fortuna. Pojawią się za to równie wyśmienici muzycy: saksofonista Grzech Piotrowski, kontrabasista Jan Wierzbicki i perkusista Patryk Dobosz, tak więc materiał z „Lion’s Gate” zabrzmi zupełnie inaczej.

Gramy ten materiał również w kwintecie ze skrzypcami i trąbką, ale w Łomży wykonamy go jako kwartet – zapowiada Michał Salamon. – To zupełnie inne spojrzenie na te utwory, ale stylistyka jazzowa daje ku temu sposobność, a ten skład sprawdził się już doskonale i świetnie rozumiemy się na scenie.
Muzycy kwartetu Michała Salamona nie poprzestaną na zagraniu w pełni zaaranżowanych kompozycji – lider zapowiada również dużą dawkę improwizacji, która jest esencją jazzu na żywo, na co stać tylko najlepszych.


Ta stylistyka daje wolność kreacji – podkreśla Michał Salamon. – Z Grzechem Piotrowskim potrafimy tworzyć na poczekaniu improwizowane utwory, które nigdy się nie powtarzają, są czymś wyjątkowym i unikalnym, czego publiczność może doświadczyć tylko podczas tego konkretnego występu i nigdy więcej. W takim swobodnym, otwartym graniu również czujemy się doskonale i myślę, że jest to spora wartość dodana naszych koncertów – zachęcam do przekonania się o tym już w najbliższy poniedziałek w MDK-DŚT.

Koncert kwartetu Michała Salamona odbędzie się w poniedziałek 23 stycznia o godzinie 19:00 w MDK-DŚT (ul. Wojska Polskiego 3).

Bilety normalne w cenie 40 złotych oraz ulgowe kosztujące 30 złotych (Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, legitymacja studencka i uczniowska), można kupić w sieci oraz bezpośrednio przed koncertem.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę