Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Sylwester bez miejskich fajerwerków

Słynna muzyczna rodzina Pospieszalskich już dzisiaj (środa) wystąpi w Łomży. 14-osobowy zespół wykona w katedrze tradycyjne kolędy i pastorałki w autorskich, bardzo efektownych opracowaniach. Dwa pokolenia muzyków wystąpią pod kierunkiem basisty Jana i saksofonisty Mateusza, a głównym punktem programu będzie autorska „Kolęda płynie z wysokości” z tekstem ks. Jana Twardowskiego. Muzycznych wydarzeń nie zabraknie również w sylwestrowy weekend, ale ze względów oszczędnościowych miasto zrezygnowało z miejskich fajerwerków.

W Polsce nie brakuje muzycznych rodzin, ale Pospieszalscy należą do tych najbardziej licznych i znanych. Jej przedstawiciele są obecni na muzycznej scenie już od połowy lat 70., współtworząc liczne składy i zespoły, od niszowych do najbardziej popularnych, z Czerwonymi Gitarami i Voo Voo na czele. Rodzina jest również znana z płyty „Kolędy Pospieszalskich” oraz licznych koncertów tego typu, wykonywanych już od blisko 30 lat. Taki charakter będzie miał również środowy występ w katedrze św. Michała Archanioła o godzinie 19:00. Basia, Lidia, Natalia, Paulina, Barbara Ewa, Franek, Jan,  Karol, Mateusz, Łukasz, Marcin, Mikołaj, Nikodem  i Szczepan zaśpiewają i zagrają na kilkunastu instrumentach szereg kolęd i pastorałek. 

„Większość opanowała grę na kilku instrumentach, stąd raz gra orkiestra kameralna, za chwilkę jazzowy band, a potem orkiestra dęta. Polskie pastorałki i kolędy brzmią w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, do żywiołowych jazzowych i rockowych aranżacji” – podają organizatorzy koncertu, Instytut Pamięci Narodowej. Na program koncertu złożą się przede wszystkim tradycyjne, polskie utwory, od czasów zaborów, lata obu wojen światowych, aż do okresu solidarnościowego zrywu i stanu wojennego, wzbogacone „opowieścią o patriotycznej i niepodległościowej roli naszego kolędowania”. Wstęp wolny. 

Kolejne koncerty odbędą się w Łomży w weekend. W piątek 30 stycznia o godzinie 19:30 w pubie „Pod ratuszem” wystąpią muzycy związani z zespołem TSA Michalski Niekrasz Kapłon: wokalista i saksofonista Damian Michalski, mający również w CV krótki epizod zastępowania Marka Piekarczyka w TSA i gitarzysta Maciej Wester. Jako Holy Snakes wykonają akustycznie największe przeboje Davida Coverdale'a (ex Deep Purple) i jego formacji Whitesnake. Bilety: 35 złotych.

Sobota 31stycznia to już sylwester. O godzinie 17:30 Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego zaprasza na swą doroczną i cieszącą się ogromną popularnością „Galę sylwestrową“. Orkiestrę poprowadzi hiszpański dyrygent Juan José Navarro, a zaśpiewają jego rodaczka, sopranistka María Jesús García i tenor Iwo Orłowski. W programie najsłynniejsze arie i duety operowe i operetkowe oraz instrumentalne utwory Johanna Straussa. Bilety są już wyprzedane, jest szansa tylko na wejściówki lub kupno biletu z którego ktoś zrezygnuje w ostatniej chwili.

Na sylwestrową imprezę  od godziny 20:00 zaprasza również pub „Pod ratuszem” (wejście 35 złotych od osoby, zniżki grupowe). Również na Starym Rynku, ale w plenerze i o godzinie 22:00, rozpocznie się miejska „Łomżyńska noc sylwestrowa“ w klubowych rytmach. Jako pierwszy przez dwie godziny będzie grać  DJ Martin Rosa, o północy zastąpi go na godzinę DJ Brave, twórca tanecznych wersji znanych przebojów, jak „Flames Of Love” Fancy'ego czy „Time After Time” Cyndi Lauper. Wstęp wolny. Ze względów oszczędnościowych nie będzie pokazu fajerwerków, dzięki czemu będzie nie tylko taniej, ale też ciszej, na czym skorzystają również zwierzęta. 

– W ramach oszczędności w tym roku nie będzie fajerwerków o północy – mówi Grzegorz Daniluk, szef kancelarii prezydenta. – Miasto Łomża zrezygnowało z tego wydatku. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę