Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Wydarzenia na weekend i okres świąteczno-noworoczny

Przed świętami i po nich w Łomży nie będzie brakowało ciekawych koncertów. Świąteczne przeboje Franka Sinatry, Nat King Cole'a i Binga Crosby'ego zaśpiewają młodzi wokaliści. Wystąpi też, dawno tu nie słyszana, Edyta Geppert, a okiestra Filharmonii Kameralnej szykuje światowe prawykonanie „Suity polskiej“, napisanej specjalnie dla niej przez wybitnego wirtuoza Mateusza Smoczyńskiego. Fanów rocka zainteresuje akustyczny koncert muzyków związanych z legendarnym TSA. Nie zabraknie też imprez świątecznych z miejską Wigilią na czele, zaś 31 grudnia warto wybrać się na imprezę sylwestrową, na przykład do filharmonii, albo na Stary Rynek.

Wydarzenia piątkowe rozpocznie spotkanie poświęcone najnowszej książce „Polskość jako zaleta“ Tomasza Szymańskiego, pracownika Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Będzie to comiesięczne spotkanie wszechnicy Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Łomży. Bursa  nr 3, ul. Zjazd 3, godzina 17:00, wstęp wolny.

O godzinie 18:00 w Galerii Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych odbędzie się wernisaż wystawy tkaniny artystycznej Małgorzaty Kozon, absolwentki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. „Świty i zmierzchy” to nie tylko tkaniny, ale też poprzedzające je projekty oraz przestrzenna praca utkana z nici. Wstęp wolny.

Pół godziny później w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego rozpocznie się koncert „Swingowe święta”. Wielkie świąteczne amerykańskie przeboje z lat 30.-50. ubiegłego stulecia, ze słynnym filmowym szlagierem „White Christmas” na czele, zaśpiewają Tomasz Steciuk, Weronika Bochat, Marta Wiejak, Anita Steciuk. Będzie im towarzyszyć kwartet pod kierunkiem znanego z Novum Jazz Festival pianisty Jakuba Lubowicza w składzie: lider, saksofonista Wiesław Wysocki, kontrabasista Marcin Murawski i perkusista Fryderyk Młynarski. Wstęp wolny, ale obowiązują zaproszenia, które już się rozeszły.

W sobotę na godzinę 11:00 MDK-DŚT zaprasza do Galerii Bonar w swojej siedzibie przy ul. Wojska Polskiego 3. Odbędą się tam warsztaty dla osób dorosłych i dzieci od lat sześciu pod opieką rodziców, podczas których można będzie wykonać stroiki, wieńce i ozdoby świąteczne. Koszt to 30 złotych od osoby; z racji niewiekiej ilości miejsc obowiązują zapisy telefoniczne pod numerami 86 216 32 26 oraz 86 216 67 91.

O godzinie 18:00 w sali Filharmonii Kameralnej zaśpiewa, ostatnio goszcząca w Łomży ponad 10 lat temu, Edyta Geppert. Mistrzyni lirycznej piosenki literackiej będą towarzyszyć pianista Piotr Matuszczyk i trębacz Jerzy Szarecki. Koncert biletowany, wyprzedany.  

W handlową niedzielę Muzeum Północno-Mazowieckie po raz kolejny zaprasza na warsztaty plastyczne odbywające się pod hasłem „Oddaj dziecko do muzeum!”. W godzinach 11:00-13:00 dzieci liczące 7-11 lat będą mogły zająć się wykonywaniem choinkowych ozdób, a rodzice zakupami. Koszt: 20 złotych od osoby, zapisy telefoniczne – ilość miejsc ograniczona – pod numerem 86 216 64 87.

Na pobliskim Starym Rynku już od godziny 10:00 będzie odbywać się tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy „Zasmakuj w Łomży”. Będą stoiska ze świątecznymi ozdobami, artystycznym rękodziełem i regionalnymi potrawami oraz atrakcje dla dzieci w Hali Kultury, w tym warsztaty dekoracji pierników (11:00-13:00) oraz pokazy filmów animowanych: „Renifer Niko ratuje brata” (10:00), „Ratujmy Mikołaja!” (13:00) i „Mikołaj i spółka” (17:00). Od godziny 15:00 zaplanowano Łomżyńską Wieczerzę Wigilijną. Tego dnia w godzinach 8:00-20:00 będzie można korzystać bezpłatnie z komunikacji  miejskiej.

Przedświąteczny tydzień upłynie pod znakiem dwóch koncertów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.

W środę 21 grudnia o godzinie 12:00 odbędzie się koncert integracyjny „Romantycznie i po polsku“, połączony z warsztatami muzycznymi i plastycznymi. Łomżyńskich filharmoników poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki, a solistkami będą sopranistka Magdalena Stanciu i pianistka Kaja Kosowska. W programie dzieła kompozytorów polskich, między innymi Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Stanisława Moniuszki, wstęp wolny.

Natępnego dnia, ale o godzinie 18:30, Filharmonia Kameralna zaprasza na koncert „Na polską nutę“. Łomżyńska orkiestra pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego wykona po raz pierwszy, napisaną specjalnie dla niej przez wybitnego wirtuoza Mateusza Smoczyńskiego, członka słynnego Atom String Quartet, „Suitę polską“ na flet, skrzypce i orkiestrę smyczkową. Solistami  w tym utworze będą sam kompozytor i flecistka Jadwiga Kotnowska, jako soliści zagrają również koncertmistrzyni orkiestry Izabela Bławat-Leofreddi i pianistka Kaja Kosowska. Wstęp wolny.

W piątek o godzinie 19:30 w pubie „Pod ratuszem” wystąpią muzycy związani z zespołem TSA Michalski Niekrasz Kapłon: wokalista i saksofonista  Damian Michalski i gitarzysta Maciej Wester. Jako Holy Snakes wykonają akustycznie największe przeboje Davida Coverdale'a i jego formacji Whitesnake. Bilety: 35 złotych.

Sobota 31 stycznia to już sylwester. O godzinie 17:30 Filharmonia Kameralna zaprasza na swą doroczną i cieszącą się ogromną popularnością „Galę sylwestrową“. Orkiestrę poprowadzi hiszpański dyrygent Juan José Navarro, a zaśpiewają jego rodaczka, sopranistka María Jesús García i tenor Iwo Orłowski. W programie najsłynniejsze arie i duety operowe i operetkowe oraz instrumentalne utwory Johanna Straussa. Bilety: od 30 do 120 złotych. 

Na sylwestrową imprezę od godziny 20:00 zaprasza również pub „Pod ratuszem” (wejście 35 złotych od osoby, zniżki grupowe). Również na Starym Rynku, ale w plenerze i o godzinie 22:00, rozpocznie się „Łomżyńska noc sylwestrowa“ z udziałem DJ-a Brave i DJ-a Martina Rosy. Wstęp wolny. 

Wojciech Chamryk 

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę