Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Przyrodnicze inspiracje młodych artystów

Wiktoria Woś z Wasilkowa i Maja Kazimierczuk z Łomży zwyciężyły w konkursie plastycznym „Łąki i pola łomżyńskie– cztery pory roku”. Konkurs miał za zadanie uczcić Jakuba Ignacego Wagę, z racji obchodzonej w tym roku 150 rocznicy śmierci tego wybitnego przyrodnika i botanika oraz zachęcić dzieci i młodzież do odkrywania piękna i walorów krajobrazowych ziemi łomżyńskiej. Został zorganizowany przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowego im. Wagów oraz Galerię Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego, a jury pod przewodnictwem Antoniego Mieczkowskiego przyznało jeszcze osiem kolejnych nagród i wyróżnień.

Rok bieżący upływa w Łomży i w regionie pod znakiem obchodów 150 rocznicy śmierci Jakuba Ignacego Wagi, urodzonego w roku 1800 w Grabowie, zmarłego w Łomży 72 lata później autora przełomowego dzieła „Flora polska”. W ramach projektu „(U) Wagi”, realizowanego dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowego im. Wagów przygotowało cykl wydarzeń, jak seminarium naukowe, warsztaty i wyprawy przyrodnicze, adresowane nie tylko do dzieci i młodzieży, ale również do osób dorosłych.

Zorganizowano również konkurs plastyczny „Łąki i pola łomżyńskie – cztery pory roku”. Nadesłano nań 128 prac: 51 w kategorii 6-9 lat oraz 77 w kategorii 10-15 lat. Oceniało je jury w składzie: artyści plastycy Antoni Mieczkowski i Stanisław Kędzielawski oraz reprezentująca ŁTN im. Wagów Barbara Powichrowska. Uczestnicy, również ci najmłodsi, wykorzystali nie tylko różne techniki oraz zasuszone rośliny, ale również bardzo odmienne spojrzenia na konkursowy temat, prezentując bardzo wysoki poziom artystyczny i techniczny.

W młodszej kategorii najlepsza okazała się 9-letnia Wiktoria Woś z Wasilkowa. Drugie miejsce zajął Nataniel Zalewski, 8-latek z Łomży, a trzecie również łomżynianka, o rok starsza Laura Kowalewska. Wyróżnienia również zdobyły mieszkanki Łomży, 7-letnia Lena Pawluk i o rok starsza Julia Żebrowska. W kategorii 10-15 lat zwyciężyła Maja Kazimierczuk, 11-latka z Łomży, wyprzedzając 14-letnią Annę Piaskiewicz i 12-letniego  Oskara Musińskiego, oboje z Łomży. Z wyróżnień cieszyły się 10-letnia Kornelia Cwalina z Grabowa i o cztery lata starsza Klaudia Kamińska z Łomży. 

– Roślinność była inspiracją nie tylko dla autora „Flory polskiej”, ale również uczestników konkursu – podkreślała Małgorzata Frąckiewicz, wiceprezes ŁTN im. Wagów, gratulując uczestnikom konkursu talentu i wysokiego poziomu prac. – Bardzo się cieszę, że nie byłam w jury, ponieważ byłoby mi bardzo trudno wybrać te najlepsze prace, najchętniej nagrodziłabym wszystkie – mówiła kierownik galerii Karolina Skłodowska, dodając, że wiosną przyszłego roku wszystkie nadesłane na konkurs prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie. 

Wojciech Chamryk

Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę