Kolędy w Synagodze
Na kolędowo-chanukowe śpiewanie zaprasza Dariusz Wójcik, który 10 grudnia 2022, o godz. 16.00 w Wielkiej Synagodze w Tykocinie przedstawi premierowy koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”
Jeden z grona najlepszych wykonawców muzyki żydowskiej w Polsce Dariusz Wójcik wypełni śpiewem koncert „Hej, kolęda, kolęda! Chanukah, oy Chanukah!”. Towarzyszyć mu będzie Szaweł Lipski Klezmer Quartet złożony z muzyków o najwyższym poziomie umiejętności: pochodzący z Łomży Paweł Lipski (lider) – fortepian, Przemysław Skałuba – klarnet, Andrzej Czapliński – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon.
Program koncertu obejmuje tradycyjne żydowskie pieśni chanukowe oraz tradycyjne kolędy polskie w nowych aranżacjach zawła Lipskiego, łączących klezmerskie brzmienie z elementami jazzu.
Przed koncertem krótką prelekcję na temat, zwyczajów, tradycji i stosunków polsko-żydowskich panujących w przedwojennym Tykocinie zaprezentuje dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów, a wieloletnia dziennikarka muzyczna Radia Gdańsk Stanisława Grażyńska wygłosi słowo o muzyce.
Zarówno święto Chanuka, jak i święta Bożego Narodzenia odwołują się do symbolu światła, które triumfuje nad ciemnością. Symboliczne są świece płonące w chanukowej menorze, związane
z tradycją judaizmu i symboliczne jest światło Gwiazdy Betlejemskiej, kojarzące się z tradycją chrześcijańską. W obu religiach światło to symbol prawdy i dobra. Chanuka jest świętem ruchomym i rzadko zdarza się taka wyjątkowa sytuacja, aby chrześcijanie obchodzili Święta Bożego Narodzenia w tym samym czasie, w którym Żydzi obchodzą Święto Świateł, czyli Chanukę. Żydowskie święto Chanuka - zaczyna się w poniedziałek 19 grudnia, i kończy w poniedziałek 26 grudnia, czyli drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
Boże Narodzenie dla chrześcijan i Chanuka dla Żydów, to piękne, radosne, rodzinne święto. To święto dla każdego – i religijnych i niereligijnych Polaków i Żydów, dlatego obchodzone jest przez całe rodziny. Oba święta łączy również symbolika cudu. Chanukowy cud, to m.in. wyzwolenie się spod greckiej okupacji, a cud Bożego Narodzenia, to przyjście na świat Mesjasza, zbawcy rodzaju ludzkiego.
Po zapaleniu świeczek chanukowych i odśpiewaniu błogosławieństwa, odbędzie się poczęstunek związany z tradycją żydowską, a będzie to pączek nadziewany powidłami, czyli to, co smaży się na oliwie na pamiątkę cudu oliwnego.
Zgodnie z tradycją chrześcijańską, podczas wydarzenia nastąpi dzielenie się chlebem w nawiązaniu
do tradycji pierwszych chrześcijan. Dzielenie się chlebem jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości.
PROGRAM:
KOLĘDY I PASTORAŁKI POLSKIE:
1. „Gore gwiazda Jezusowi”
2. „Jam jest dudka”
3. „Jezusa narodzonego”
4. „Mizerna cicha”
5. „Narodził się Jezus Chrystus”
6. „O Gwiazdo Betlejemska”
7. „Oj, maluśki, maluśki”
8. „Z narodzenia Pana”
PIEŚNI CHANUKOWE w języku yiddish i hebrajskim:
1. „A drejdl”
2. „Boruch ato”
3. „Chanukah, oy Chanuka”
4. „Chanuke iz freylech”
5. „Drey dreydl”
6. „Drey zich dreydele”
7. „Ma’oz Tzur”
8. „O, Ir kleyne lichtelech“
Wielka Synagoga w Tykocinie, ul. Kozia 2, sobota, 10 grudnia 2022, godz. 16.00
Organizatorem koncertu jest Teatr Otwarty w Gdańsku, a współorganizatorem Muzeum Podlaskie w Białymstoku. „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022”