Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 03 maja 2024 napisz DONOS@

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów gościł w Łomży

Główne zdjęcie
Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr Tomasz Dybek

- Łomża ma szczególne zasługi do zawdzięczenia pani Bernadecie, która jako posłanka na komisji sejmowej pomyliła rolę fizjoterapeuty z wkładką wewnątrzmaciczną – wspominał prezes dr Tomasz Dybek z Krajowej Rady Fizjoterapeutów na spotkaniu w Akademii Nauk Stosowanych. Jak 30 lat temu pielęgniarki walczyły o powstanie swojego związku zawodowego, tak fizjoterapeuci w 2016 r. walczyli o swoją reprezentację zawodową. Wygrali z posłanką i rządem: mają swoją Krajową Izbę.

Pierwsze w Podlaskiem spotkanie fizjoterapeutów i dr. Tomasza Dybka, prezesa KRF II kadencji, łączy się w czasie z uruchomieniem od 1. października 2022 r. Podlaskiego Oddziału Terenowego Biura Krajowej Izby Fizjoterapeutów, które ma siedzibę w Akademii Nauk Stosowanych przy ulicy Akademickiej 14.

- W regionie jest zarejestrowanych ok. 1800 fizjoterapeutów – informuje  Barbara Kurpiewska-Gibes. - Powstanie Biura pozwoli wsłuchać się w potrzeby fizjoterapeutów z naszego województwa i wesprzeć lokalne działania społeczności oraz ułatwi załatwianie spraw, związanych z prawem wykonywania zawodu fizjoterapeuty, bez wyjazdów do KIF w Warszawie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów to samorząd zawodowy. Zrzesza fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu.

- Poseł Bernadeta Krynicka (PiS) niechcący, nieświadomie pomogła nam wtedy w przyjęciu przez posłów ustawy o zawodzie fizjoterapeuty – komentuje Maciej Bogdan z Łomży, koordynator KIF w Podlaskiem. Jak widać, czasami też pomyłka lub błąd parlamentarny mogą zaowocować postępem.

Szkolenia dla wszystkich z uprawnieniami
- Merytoryka i polityka – mówił ze swadą trybuna i coacha prezes Dybek, w szczegółowej prelekcji przybliżając strukturę najmłodszego w Polsce 5-letniego związku medycznego. - Polityka to kropka nad i. Krajowa Izba Fizjoterapeutów to my, wszyscy, 75 tysięcy ludzi w kraju. Nie mniej niż raz na 8 tygodni odbywa się zjazd Krajowej Rady. Działa komisja rewizyjna, sąd dyscyplinarny i rzecznik praw fizjoterapeutów. KIF zatrudnia ok. 90 pracowników. Biuro KIF jest w Alejach Jerozolimskich.

Wartościowym osiągnięciem jest fizja.pl, platforma organizująca szkolenia online i stacjonarne dla każdego fizjoterapeuty, dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej, niezależnie, czy osoba prowadzi własny gabinet, czy współpracuje z publiczną lub prywatną placówka ochrony zdrowia. Tematyka szkoleń w 8 grupach tematycznych (ortopedia, pulmonologia, neurologia, kardiologia, pediatria, onkologia, uroginekologia i niedziedzinowa) jest bardzo obszerna i szczegółowa. Zainteresowani z pewnością mają w czym wybrać: od badania i leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa i modelu rehabilitacji pacjentów po Covid-19 aż po techniki u osób z dysfunkcjami układu oddechowego.

Godne traktowanie w pracy i wyższe zarobki 
- Jest lepiej, ale to nie szczyt marzeń – oceniał zdobycze w zarobkach po wielu protestach swojego środowiska prezes KIF dr Dybek. Zarobki rzędu 5400 / 5700 zł określił jako minimum minimorum, dla specjalistów po studiach 5-letnich, wykonujących zawód zaufania publicznego. Przypomniał, że fizjoterapeuci to technicy, licencjaci, magistrowie, młodzi adepci nauki, doktoranci. Składka wynosi 25 zł na miesiąc. Służą 23 zespoły tematyczne, infolinia, portal kif.info.pl, biblioteka, agenda obrad Krajowej Rady Fizjoterautów: po zalogowaniu można poznać uchwały, listę obecności, głosowanie.

- Cierpliwość kamień ugotuje – komentował dr Dybek rozmowy z Ministerstwem Zdrowia na temat nowelizacji ustawy o zawodzie. Podsumował najważniejsze bloki w działaniu: godne traktowanie w  pracy; finansowanie – zarobki i szkolenia; szerszy dostęp do specjalizacji kierunkowej ze środków MZ oraz UE. Przybliżył formy współpracy międzynarodowej ze związkami we Francji i w Belgii.

Weronika Krzepkowska, starszy specjalista ds. współpracy międzynarodowej, wprowadziła w realia funkcjonowania fizja, logowania i zapisów na 5 szkoleń stacjonarnych w roku (miasta są ustalane).  

Ból nocyplastyczny jako wyzwanie w medycynie
Spotkanie uświetnił wykład dr hab. n. o zdr. Elżbiety Skorupskiej z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Czytelnicy 4lomza.pl ponad 8 lat temu poznali absolwentkę I LO w Łomży, znaną wioślarkę, uczestniczkę Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000, fizjoterapeutkę, certyfikowaną terapeutkę inwazyjnych technik w fizjoterapii. Pisaliśmy wówczas o rewelacyjnym przyrządzie do stymulacji mięśni poprzecznie prążkowanych. Przyrząd przeszedł 2. etap wdrażania, polegający na ułatwieniu i zwiększeniu szybkości analizy danych. Jest na dobrej, międzynarodowej drodze do produkcji. Tematem wykładu był ból nocyplastyczny jako nowe wyzwanie w medycynie i perspektywy fizjoterapii.

- Ból nocyplastyczny ma mechanizm, który dotychczasowymi metodami nie był możliwy do zdiagnozowania przyczyn bólu – wyjaśnia prof. Elżbieta Skorupska (lat 49) z UM z Poznania. - Około 30 procent pacjentów cierpi z powodu przewlekłego bólu narządów ruchu.

W czasie pytań z sali uczestników zainteresowała możliwość zdobycia specjalizacji kierunkowej w województwie. Wiceprezes KRF Hanna Kowalewska z Łomży wyjaśniła, że toczą się rozmowy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Studenci z kierunku fizjoterapia byli ciekawi, jak ma wyglądać państwowy egzamin fizjoterapeutyczny, jak ma się do magisterium. Prezes KIF Tomasz Dybek poinformował, że w sprawie PEF toczą się rozmowy między Ministerstwem Zdrowia a KIF.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Łomżynianka na olimpiadzie i targach wynalazków

Fizjoterapeuci grożą powrotem do protestów

Protestu nie będzie. Rehabilitanci i dyrekcja szpitala osiągnęli porozumienie

Fizjoterapeuci i diagności celują z protestem w kampanię wyborczą!

Rehabilitanci ze szpitala zachorowali

Fizjoterapeuci w Łomży oddali krew i zaczęli strajk

Związkowcy w szpitalu ostrzegają: „Balon powoli pęka”

Laboranci i fizjoterapeuci szpitala żądają podwyżek

Foto: Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr Tomasz Dybek
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę