Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Teatralno-koncertowy weekend i imprezy dla dzieci

Miłośnicy muzyki nie będą narzekać w ten weekend na brak atrakcji. Już dzisiaj zagra w Łomży Vader, legenda polskiego i światowego metalu – będzie to pierwszy łomżyński koncert istniejącej od niemal 40 lat formacji. W sobotę klasykę na wesoło zaprezentuje niezrównany Waldemar Malicki, zaś fani bluesa i rocka w nieoczywistej, improwizowanej odsłonie nie mogą przegapić występu krakowskiego tria Voda. Nie zabraknie również spektakli teatralnych, w tym bardzo interesującego dla dzieci, odbywającego się w ramach cyklu MDK-DŚT „Poranek z kulturą”. O najmłodszych odbiorcach pamięta również Filharmonia Kameralna, która zaprasza w czwartek 8 grudnia na specjalny koncert mikołajkowy „Bajka o królewnie Wiolince”.

Piątkowe wydarzenia rozpoczną się o godzinie 18:00 w Muzeum Przyrody-Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka im. Stanisława Zagórskiego w Łomży organizuje w nim promocję książki Zygmunta Glogera „Sen”. Program obejmie rozmowę z prof. Adamem Dobrońskim „O czym śnił Gloger?”, wystawę książkowych ilustracji autorstwa Olgi Grebennik oraz projekcję filmu krótkometrażowego Książnicy Podlaskiej. Wstęp wolny.

Piątkowy wieczór upłynie w Łomży pod znakiem death metalu. W MDK-DŚT zagra Vader, pierwszy polski zespół, który zrobił karierę na Zachodzie i wciąż jest tam bardzo popularny. Grupa Piotra Wiwczarka nie zapomina jednak o polskich fanach, grając w listopadzie i w grudniu 12 koncertów w ramach „Revelations Of The Wicked Tour 2022”. Jeden z nich odbędzie się w Łomży i będzie to pierwszy, historyczny koncert Vadera w tym mieście. Podstawą programu będą utwory z płyt „Revelations” i „The Ultimate Incantation”, wydanych odpowiednio 20 i 30 lat temu, w tym również nigdy, albo bardzo rzadko wykonywane na żywo. Supportem będzie Insidius, to jest zespół obecnego perkusisty Vader Michała Andrzejczyka. Klub PopArt zostanie otwarty o godzinie 19:00. Support pojawi się na scenie pół godziny później, gwiazda wieczoru o 20:30. Biletów już nie ma – to czwarty wyprzedany koncert na tej trasie. 

W ten weekend odbędą się również w Łomży gościnne spektakle teatralne. W piątek w sali Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego o godzinie 17:30 i 20:00 zaplanowano komedię „Nerwica natręctw” w reżyserii i z udziałem Artura Barcisia, zaś w niedzielę o godzinie 20:00  w tym samym miejscu kolejną komedię, „La bombe”, w reżyserii i z udziałem Sambora Czarnoty. Oba spektakle są biletowane.

W sobotę na godzinę 11:00 MDK-DŚT zaprasza dzieci z rodzicami na kolejną odsłonę bardzo wartościowego cyklu „Poranek z kulturą”. Warszawski Teatr  96 zaprezentuje przedstawienie „Czarny Łabędź”. „Spektakl inspirowany jest bajką o Brzydkim Kaczątku Hansa Christiana Andersena – czytamy w opisie spektaklu. Porusza problem braku tolerancji dla odmienności, innego wyglądu, innego zachowania niż to ogólnie przyjęte i akceptowane w określonym środowisku. Na początku spektaklu ubrani w kolorowe stroje robotnicy próbują uruchomić stojącą na pustej scenie maszynę. Uruchomiona maszyneria pokazuje zaskoczonym widzom kolorowy świat wokół wiejskiego podwórka. Jest to świat działający harmonijnie, w którym pory roku zmieniają się w naturalnym cyklu, drzewa owocują, kaczki pływają po jeziorze. Krowa daje mleko, owca wełnę, wszystko jest po coś i czemuś służy. I w tym świecie sielanki pojawia się ten obcy-inny. Różniący się od reszty społeczności, dlatego jest wyśmiewany i gorzej traktowany. Mimo swojej odmienności znajduje wsparcie w rodzinie, która się nim opiekuje. Mimo wzruszającego przesłania płynącego ze spektaklu, został on utrzymany w wesołym tonie”. Po spektaklu odbędzie się warsztat plastyczny „Zmaganie-plątanie”, prowadzony przez Agnieszkę Chojnowską. 

Bilet rodzinny (dziecko + opiekun) kosztuje 20 złotych, ilość miejsc jest ograniczona.

Sobota to również koncerty. W sali FKWL o godzinie 17:00 wystąpi Waldemar Malicki. Wraz z wiolonczelistką Małgorzatą Krzyżanowicz oraz śpiewakami Anitą Rywalską i Marcinem Pomykałą wybitny pianista zaprezentuje pełen humoru program „Naga prawda o klasyce”. Bilety w cenie od 110 do 130 złotych.

Z kolei o godzinie 20:00 w pubie „Pod ratuszem” na Starym Rynku wystąpi krakowskie trio Voda. Będzie to już trzeci koncert tego zespołu w Łomży, tym razem pomiędzy występami w Warszawie i Białymstoku. Grupa promuje najnowszy album „Endorphinum Aquatum”, pilotowany singlem „Rats” z animowanym teledyskiem, a gościem specjalnym koncertu będzie Piotr Kos. Blues, heavy rock, odniesienia do jazzu i psychodelii, kompozycje autorskie i klasyka rocka lat 60./70. to znaki rozpoznawcze świetnego zespołu Radka Kopcia. Pub będzie czynny od godziny 19:00, koncert rozpocznie się godzinę później. Bilety: 30 złotych. 

W poniedziałek  5 grudnia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży zapraszają na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Donatę Godlewską (1925-2017), kierującą tą instytucją w latach 1952-1983 oraz jubileusz 70-lecia Archiwum Państwowego Łomży. O  godzinie 11:00 odbędzie się odsłonięcie (siedziba archiwum, al. Legionów 36), zaś od godziny 11:30 do 14:00 zaplanowano sympozjum poświęcone Donacie Godlewskiej oraz jubileuszowi w auli pobliskiej Państwowej Szkoły Muzycznej i I II stopnia. Wstęp wolny. 

Czwartek 8 grudnia to dwie imprezy. Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych, jako współorganizator 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA!, zaprasza na pokaz z cyklu „Stany graniczne”. W Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku zostanie wyświetlonych pięć filmów: „Dalej jest dzień”, szwedzko-węgierski „Dark Chamber”, turecki „Bulak”, czeski „Hranice” oraz „Podlasie. Granica światów”. Wstęp wolny.

Z kolei o godzinie 18:30 w sali FKWL odbędzie się familijny koncert mikołajkowy „Bajka o królewnie Wiolince”. Orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi doskonale w Łomży znany dyrygent Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Solistami będą młodziutka, bardzo utalentowana wiolonczelistka Wiktora Osińska oraz skrzypek-wirtuoz Piotr Sawicki, zastępca koncertmistrza łomżyńskiej orkiestry, zaś narratorką Agnieszka Nowak-Zagóra. Bilety: od 10 do 25 złotych. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę