Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Co na weekend i nadchodzący tydzień

Najbliższy weekend upłynie w Łomży pod znakiem koncertów. W pubie „Pod ratuszem” zagrają The Bullseyes, zwycięzcy tegorocznego festiwalu w Jarocinie, a w Hali Kultury Czerwie, dopełniając muzyką niemy film „Nosferatu-Symfonia grozy ”. Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na dwudniowe Ogólnopolskie Dni Akwarystyki, zaś MDK-DŚT wznawia popularny cykl „Poranek z kulturą”. Rozmaitych atrakcji, w tym bibliotecznej imprezy #Mickiewicz, inauguracji festiwalu Off Road, koncertu jazzowego tria Mateusza Gawędy czy orkiestry Filharmonii Kameralnej, nie zabraknie również po weekendzie.

W piątek wydarzeniem w Łomży będzie koncert duetu The Bullseyes w pubie „Pod ratuszem”. Dariusz Łukasik i Mateusz Jarząbek przebojem wdarli się do czołówki polskiego rocka, zdobywając nie tylko bardzo przychylne opinie braży i recenzentów, ale też sporą, ugruntowaną licznymi koncertami, popularność, czego ukoronowaniem było zwycięstwo podczas Jarocińskich Rytmów Młodych 2022. Zespół wydał dotąd album „The Best Of” i ma już kolejne utwory, jak najnowszy singel „20 Hours In Bed”, a do Łomży przyjedzie prosto z Łotwy i Estonii. Bilety 20 zł.

Również w piątek odbędzie się pierwszy z pięciu spektakli ukraińskiego cyrku na wodzie Waterland. Kolejne zaplanowano na sobotę i niedzielę. „Nowoczesny sprzęt, 30 ton wody w basenie i 10 ton wody w powietrzu, świetlne i dźwiękowe efekty, led ekrany i fontanny – show jest wyposażone ostatnimi nowościami techniki” – podają organizatorzy. Bilety są dostępne na: https://biletyna.pl/cyrk/Cyrk-na-wodzie-Waterland/Lomza oraz w kasie przed spektaklami, a dochód z nich zostanie przeznaczony na pomoc walczącej Ukrainie.

Sobotnie przedpołudnie warto spędzić w MDK-DŚT, gdzie o godzinie 11:00 rozpocznie się pierwsze z comiesięcznych wydarzeń cyklu „Poranek z kulturą”. Familijny spektakl „Improwizowana księżniczka” na podstawie „Księżniczki na ziarnku grochu” Hansa Christiana Andersena zaprezentuje Teatr w Ogrodzie, zaś po nim odbędzie się warsztat plastyczny „Poduszka dla księżniczki” pod kierunkiem Agnieszki Chojnowskiej, instrukorki plastyki MDK-DŚT. Bilet rodzinny (dziecko i opiekun) kosztuje 20 zł.

Również w sobotę Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie zaprasza na XII Ogólnopolskie Dni Akwarystyki. Impreza potrwa dwa dni, obejmując szereg wykładów, spotkań i innych atrakcji dla miłośników akwarystyki i przyrody. Wpisowe za jeden dzień wynosi 15 zł, szczegółowy program można znależć na stronie muzeum.

Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Małachowskiego 1 lok. 3) będzie otwarta w sobotę nie tylko do godziny 14:00, ale również po 18, z racji udziału w ogólnopolskiej „Nocy  Bibliotek“. Odbywa się ona pod hasłem „To się musi powieść“, a bibliotekarki przygotowały szereg zabaw, atrakcji i konkursów dla młodszych i starszych. Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy: bezpośrednio w bibliotece lub telefoniczne 86 218 43 46.  

Z biblioteki w sobotni wieczór będzie można wybrać się na  seans „Jesiennego kina samochodowego“. Na parkingu Akademii Nauk Stosowanych przy ul. Akademickiej 1 zostaną wyświetlone dwa filmy:  o godzinie 18:00 familijny „Chłopiec i wilk“, a o 20:30 film akcji „Nieobliczalny“ powyżej 16 roku życia. Wjazd wolny. 

W niedzielę w restauracji Spokojna Wedding odbędą się „Targi ślubne Łomża“, obejmujące również pokaz iluzji uczestnika programu Mam Talent Marcina Narewskiego. Bilety 20 złotych.

Miłośnicy klasycznego kina i nieszablonowej muzyki nie mogą przegapić wydarzenia w Hali Kultury, gdzie w niedzielę o godzinie 18:00 zostanie wyświetlony słynny film „Nosferatu- Symfonia grozy”. Ten niemy obraz liczy 100 lat i jest jednym z pierwszych horrorów. Jego twórcą jest nowator i wizjoner Friedrich Wilhelm Murnau, główną rolę kreuje nad wyraz sugestywny Max Schreck, a muzykę na żywo zapewni zespół Czerwie, zespół czerpiący ze spuścizny alternatywnych, progresywnych i współczesnych dźwięków, specjalizujący się w tworzeniu improwizowanych ścieżek dźwiękowych do niemych filmów. Wstęp wolny. 

Poniedziałkowe popołudnie warto spędzić w Hali Kultury, gdzie dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku  odbędzie się widowisko słowno-muzyczne #Mickiewicz. Zostało ono zrealizowane w ramach Roku Romantyzmu Polskiego i projektu „Mickiewicz-FUSION”, łącząc wątki z twórczości Adama Mickiewicza, podane jednak w nowoczesnej formie. Występują Patryk Ołdziejewski (również autor scenariusza i reżyser), Mateusz Sacharzewski i Mateusz Smaczny. Spektakl rozpocznie się o godzinie 12:00, o 11:45 poprzedzi go multimedialny pokaz grafik Mateusza Bielskiego „Ballady miejskie”, inspirowanych twórczością Mickiewicza. Wstęp wolny. 

MDK-DŚT zaprasza w poniedziałek na godzinę 19:00 do  Jazzowego Domu Kultury. Zagra trio pianisty Mateusza Gawędy, jednego z najbardziej perspektywicznych polskich jazzmanów młodego pokolenia, w Łomży znanego z kilkukrotnego udziału w Novum Jazz Festival i z innych koncertów. Liderowi będą towarzyszyć kontrabasista Alan Wykpisz i perkusista Grzegorz Pałka, w programie koncertu znajdą się autorskie utwory z płyt „Overnight Tales“ i „Falstart”. Bilety 30/40 zł. 

Wtorek to wprowadzenie do organizowanego przez  MDK-DŚT festiwalu kultury niezależnej Off Road, który potrwa do 23 października. Rozpocznie go wydarzenie „Replika 15. Lubelskiego Festiwalu Filmowego“, to jest pokaz pokaz nagrodzonych podczas tego festiwalu filmów krótkometrażowych. Od godziny 18:00 w Galerii Pod Arkadami zostaną wyświetlone: „Najlepsza orkiestra na świecie“ (Austria), „Mikrokaseta: Najmniejsza kaseta, jaką kiedykolwiek widziałem“ (Chorwacja), „Dygresja“ (Francja), „Pozdrowienia z Nigerii“ (Słowacja) i „Lipiec '96“ (Belgia). Ich łączny czas trwania to 90 minut, wstęp wolny. 

W czwartek w  Muzeum Północno-Mazowieckim  o godzinie 18:00 odbędą się kolejne warsztaty genealogiczne z Katarzyną Drogą. Bilety w cenie 10 złotych. 

Z kolei o 18:30 łomżyńscy filharmonicy zapraszają na swój kolejny czwartkowy koncert w ramach sezonu artystycznego 2022/2023 (sala koncertowa FKWL, Zawadzka 1). Na program „Czarodziejskiego klarnetu“ złożą się, między innymi, kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta i Gioacchino Rossiniego, solistą będzie ceniony klarnecista Krzysztof Grzybowski, zaś orkiestrę Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi Rafał Kłoczko, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Ceny biletów od 10 do 25 złotych.

Wojciech Chamryk

 

mm
pt, 07 października 2022 08:46
Data ostatniej edycji: pt, 07 października 2022 11:46:37

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę