Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Filmy przyrodnicze Puchalskiego i zdjęcia znad Narwi

- Zapraszamy na Narwiański Festiwal Przyrodniczy w piątek i sobotę do Hali Kultury w Łomży, a w niedzielę do Drozdowa - zachęca fotograf przyrody i autor filmów Zdzisław Folga, koordynator z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Będzie można obejrzeć kilkanaście filmów z lat 50. i 60. pioniera przyrodniczej sztuki filmowej Włodzimierza Puchalskiego. W Morusach, ok. 60 km od Łomży, Puchalski miał swoją bazę, bo wśród dzikiej, meandrującej rzeki nagrywał dzieła.

Przyrodnicy zauważają, że tak jak Brytyjczycy mają Davida Attenoborough (ur. w 1909 r.), tak my w Polsce mamy imponujący dorobek Włodzimierza Puchalskiego. Oczywiście, ze względu na skalę i zakres tematów znacznie mniejszy. Puchalski pracował dla Wytwórni Filmów Oświatowych, a nie dla BBC, dzięki czemu powstały imponujące rozmachem superprodukcje jak "Błękitna planeta 2". Empik przypomina, że to cztery lata pracy 25-osobowego zespołu, 125 ekspedycji do 39 krajów na wszystkich kontynentach i ponad 6 tys. godz. pod wodą... Jednakże dużo skromniejsze czarno-białe filmy Puchalskiego bronią się autentyzmem po ponad pół wieku. Mają walor sztuki dokumentalnej.


Bezkrwawe łowy na ekranie w Łomży
Nowatorska inicjatywa kulturalno-edukacyjna zaczyna się w piątek o godz. 18. w Hali Kultury na Starym Rynku 6. Na inaugurację zaplanowano wernisaż dwóch wystaw fotograficznych: zrobione w krajobrazach nad Narwią archiwalne zdjęcia Włodzimierza Puchalskiego (1909-1979) i prace 7 autorów, m.in. z Łomży, Ostrołęki i Białegostoku, ukazujących Narew pół wieku po Puchalskim. 

Na godz. 19. zaplanowano spotkanie autorskie z Janem Walencikiem, fotografikiem, filmowcem i autorem monografii ,,Puchalszczyzna”. Monumentalne 2-tomowe dzieło wymagało kilku lat starań o fakty i zdjęcia z pracowitego życia pomysłodawcy określenia "bezkrwawe łowy". Na godz. 20.30 przewidziano ucztę dla zmysłów - przegląd filmów przyrodniczych Puchalskiego, w trakcie którego - przybliża tematy Pan Folga - skrzydlaci mieszkańcy pół, łąk i lasów połączą się w pary i założą w gęstwinie zarośli gniazda. Poznamy raj wodnego ptactwa jezior, którego tajemnice osłaniają trzciny i szuwary. Na rozlewiskach Narwi Puchalski obserwuje z kamerą tokowiska batalionów, nazwanych skrzydlatymi rycerzami. Na Mazurach niedaleko jeziora Śniardwy jest jezioro Łukniany, które stało się miejscem opowieści o łabędzim jeziorze. Zobaczymy, jak wyglądała przyroda w latach 40. i 50.  

wystawa grafika fc.JPG

Spotkanie z Kłosowskim i koncert Zygmunta
Sobota w Hali Kultury zapowiada się również interesująco. O godz. 17 na ekranie pojawią się filmy Puchalskiego, na przykład, o górach i dolinach Arktyki, podbiegunowej florze i faunie. Pamiętajmy, że Włodzimierz Puchalski był równolegle podróżnikiem i polarnikiem, a podczas wyprawy zginął... Bohaterem spotkania "50 lat bezkrwawych łowów" stanie się o godz. 18. Tomasz Kłosowski, autor wielu albumów fotograficznych o tematyce przyrodniczej. O godz. 19. - ponownie czeka projekcja dzieł przyrodniczych Puchalskiego, m.in. o żubrachw w Puszczy Białowieskiej z lat 60. Jeśli kogoś interesują kuropatwy i bażanty bądź polskie płazy i gady przez 4 pory roku, będzie wielce kontent.   

Melomani zakochani w muzyce ambientowej, gitarowej mogą zaplanować wieczór od godz. 20.30, kiedy z nastrojowym koncertem wystąpi kompozytor i ekolog znad Odry Michał Zygmunt. Tworzy on nagrania z natury, w terenie, tzw. field recording, więc z pewnością ,,Muzyka Rzeki” wprawia w nastrój bliskości z naturalnym pejzażem, głosami ptaków, mieszkańcami pozamiejskich przestrzeni. 

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi zaprasza  na niedzielę do Drozdowa, gdzie od godz. 15. do 16. przyrodnik Adam Zbyryt będzie opowiadać o osobowościach zwierząt. Później wyruszy na około 2 godziny wycieczka przyrodnicza w dolinę Narwi i zostanie zorganizowane w siedzibie Parku Doliny Narwi ognisko. Ponieważ obowiązują zapisy, podajemy przydatny numer: 86 22 451 60.

NarwFestPrzyr - plakat A4 (kompresja).JPG

 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Przyrodnicze wędrówki braci Kłosowskich

Sikorka na karmniku i żubr za plecami w SP 5 w Łomży

Łąki nadrzeczne, starorzecza i lasy łęgowe zależą od Narwi

Festiwalowa nagroda dla „Czterech pór roku” Zdzisława Folgi

„Ptaki doliny Biebrzy i Narwi” Pióra i Bałdygi

Cudowne „Cztery pory roku” w Parku Doliny Narwi

Wszechnica po raz XV

230804070022.gif
Foto:
Foto: Bożena Walencik (© Jan Walencik)
Foto: Jan Walencik (© Bożena Walencik)
Foto:
Foto: Włodzimierz Puchalski
Foto: Włodzimierz Puchalski
Foto: Włodzimierz Puchalski
Foto: Włodzimierz Puchalski
Foto:
Foto: Włodzimierz Puchalski
Foto: Włodzimierz Puchalski
Foto: Włodzimierz Puchalski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Tomasz Kłosowski
Foto:
Foto: Michał Zygmunt

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę