Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Obchody Święta Wojska Polskiego i inne imprezy na weekend

Główne zdjęcie
zdjęcie ilustracyjne

Przedłużony weekend zapowiada się w Łomży i regionie nad wyraz ciekawie. Druga plenerowa odsłona Café Kultura upłynie pod znakiem bardzo różnej muzyki, odbędzie się również spektakl teatralny dla dzieci. Niedzielne dożynki wojewódzkie w Ciechanowcu potrwają przez cały dzień, a głównymi gwiazdami tej imprezy będą Pectus i Kombi Sławomira Łosowskiego. Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończy zaś w poniedziałek 15 sierpnia piknik militarny „Wojsko na swojsko” w parku papieskim. Wstęp na te wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Piątkowy koncert w ramach Café Kultura MDK-DŚT będzie kolejną okazją do kontaktu z jazzem na najwyższym poziomie. Na plenerowej scenie przed Galerią Pod Arkadami o godzinie 18:00 wystąpi więc kwartet pianistki i wokalistki Dominiki Czajkowskiej, promującej liryczny materiał z debiutanckiego albumu „Północ”. Grający o 19:30 kwintet skrzypka Tomasza Chyły, doskonale znany już łomżyńskiem fanom jazzu dzięki energetycznemu koncertowi w roku 2019, wykona z kolei materiał z krążka „da Vinci“, stawiając na improwizację najwyższej próby.

Muzycznie i jazzowo będzie też podczas piątkowego seansu Letniego Kina Plenerowego w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma o godzinie 21:30, gdzie zostanie wyświetlony amerykański film „Whiplash”. To obsypana nagrodami (m.in. trzy Oskary i Złoty Glob) historia młodego perkusisty, terroryzowanego przez despotycznego nauczyciela.

CK.jpg

W sobotę 13 sierpnia od godziny 18:00 na Café Kultura będzie można usłyszeć instrumentalne przeboje gitarowych zespołów z lat 60., takich jak choćby legendarne The Shadows, The Tornados czy The Spotnicks oraz autorskie utrzymane w takim samym klimacie. Zagra je zespół Stratosfera, prowadzony przez znanego z Papa Dance i Oddziału Zamkniętego basistę Waldemara Kuleczkę, wykorzystujący instrumenty i sprzęt z tamtych lat, dzięki czemu jego brzmienie w niczym nie odbiega od dokonań gitarowych herosów sprzed lat.

Niedziela 14 sierpnia upłynie w Łomży na świętowaniu 102 rocznicy bohaterskiej obrony Łomży podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku oraz zwycięskiej bitwy warszawskiej. O godzinie 12:00 na cmentarzu przy ul. Kopernika odbędzie się poświęcenie nagrobka uczestnika tamtych walk, majora Gwido Mieczysława Bursy, odbudowanego dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej oraz Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Zaplanowano też Apel Pamięci przy mogiłach obrońców Łomży z roku 1920 oraz złożenie na nich kwiatów i zapalenie zniczy.

14-15 08.jpg
O godzinie 18:00 w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się koncert patriotyczny z udziałem znaych już łomżyńskiej publiczności śpiewaków Edyty Krzemień i Damiana Aleksandra, na który obowiązują bezpłatne wejściówki.

Dla dzieci przygotowano z kolei drugą odsłonę „
Café Teatru dla najmłodszych“ w ramach Café Kultura – w niedzielę o godzinie 11:00 Teatr Uszyty zagra przed Galerią Pod Arkadami spektakl „ Kto tam ?”, którego bohater, mały, niebieski Zajączek, wprowadzi najmłodszych widzów w magiczny świat teatru lalek i niezwykłych dźwięków.

Również w niedzielę, ale w Ciechanowcu, odbędą się tradycyjne dożynki wojewódzkie „Podlaskie Święto Chleba“. Impreza na terenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka i potrwa cały dzień, obejmując rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, pokazy żniwne oraz młócenia, degustację potraw regionalnych oraz paradę zabytkowych ciągników. Odbędą się również występy licznych zespołów folklorystycznych i kapel ludowych oraz koncerty Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, zespołu Megitza, ukraińskiego duetu Swoi oraz Warszawskiej Kapeli z Targówka. O godzinie 18:30 wystąpi pierwsza gwiazda Pectus, a o 20:30 Kombi klawiszowca Sławomira Łosowskiego, który w przeciwieństwie do Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka, występujących jako Kombii, jako założyciel grupy ma prawa do nazwy i jej klasycznego logo, wykonując wszystkie przeboje Kombi z lat 70. i 80.

Ciechanowiec.jpg

W poniedziałek 15 sierpnia w Łomży odbędzie się dalszy ciąg obchodów Święta Wojska Polskiego. O godzinie 9:30 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 33 Pułku Piechoty na Placu Papieża Jana Pawła II, zaś pół godziny później zostanie w katedrze odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego. Odbędzie się również, zorganizowany przez miasto Łomża, 18 Łomżyński Pułk Logistyczny, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży oraz 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej, piknik militarny„Wojsko na swojsko”. Impreza w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma rozpocznie się o godzinie 14:00 i potrwa do 19:00, obejmując rozliczne atrakcje dla młodszych i starszych, między innymi pokazy sprzętu wojskowego, militarne gry, zabawy i quizy, saperski tor przeszkód, koncert orkiestry wojskowej, pokaz filmu „Wyklęty“ oraz żołnierską kuchnię z grochówką.

Wojciech Chamryk

 

Foto: zdjęcie ilustracyjne
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę