Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Srebrna Gloria Artis dla Teresy Adamowskiej

Główne zdjęcie
Teresa Adamowska

Artystka plastyk Teresa Adamowska w uznaniu dokonań twórczych i pedagogicznych otrzymała Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis. Pochodzącą z Łomży artystkę docenił wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, a udekorował Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

- Przyznam, że to odznaczenie jest dla mnie bardzo ważne, ale nie tak ważne jak ludzie którzy są mi życzliwi i zadali sobie tego administracyjnego trudu i spisali to wszystko – mówi Teresa Adamowska po dekoracji. -  To taki moment reasumowania tego czego się dokonało, to odznaka jest ważna, ale nic nie zmieni w moim życiu.  

Na wniosek wójta Gminy Łomża wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przyznał  Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis.

- Początkowo Gloria Artis miała być wręczona podczas festynu na Stacha Konwy, bo Teresa Adamowska jest autorem ilustracji do naszego komiksu. Wtedy dość późno wysłaliśmy wniosek do ministerstwa kultury, a kiedy przyznano uznaliśmy, że najlepszym miejscem będzie ten nasz festyn – wyjaśnia Piotr Kłys, wójt Gminy Łomża. 

Artystkę podczas festynu  na Św. Wawrzyńca udekorował Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Artystka plastyk, pedagog Teresa Adamowska pochodzi z Łomży. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończyła studia z zakresu malarstwa i grafiki użytkowej, a dyplom obroniła w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego w 1987 roku. 

Obszar aktywności twórczej artystki jest niezwykle szeroki. Realizuje się w malarstwie, rysunku, grafice użytkowej, ale także scenografii, tkaninie artystycznej, poezji i pracy dydaktycznej. W jej malarstwie przewijają się wątki i motywy odzwierciedlające fascynację otaczającym światem – życiem natury i człowieka. Maluje portrety, pejzaże i sceny figuralne umiejętnie łącząc elementy tradycyjnego malarstwa z indywidualną stylistyką i nowatorskimi środkami wyrazu. Jest mistrzynią metaforycznych opowieści malarskich.

Teresa Adamowska jest autorką obrazów, rysunków, akwarel, tkanin artystycznych, scenografii teatralnych, ilustracji książkowych, projektów z zakresu grafiki wydawniczej. Jedną z jej ostatnich prac były ilustracje do wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Pniewie „Opowieści o Stachu Konwie co bił Szwedów i Sasów, i Moskali”.

Przez wiele lat pracowała jako nauczyciel malarstwa w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży, a po przejściu na zasłużoną emeryturę uczy plastyki i malarstwa w jednej z wiejskich szkół podstawowych w okolicach Łomży. 

Prace artystyczne Pani Teresy Adamowskiej były prezentowane na ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa, rysunku, tkaniny artystycznej, a także w dziedzinie kultury i edukacji artystycznej. Do tej pory najwyższym odznaczeniem jakim wyróżniono naszą bohaterkę był Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku.

 

Foto: Teresa Adamowska
Foto: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski dekoruje Teresę Adamowską
Foto: Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys wręcza Teresie Adamowskiej różę
Foto: Salwa na cześć odznaczonej Teresy Adamowskiej

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę