Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 31 maja 2023 napisz DONOS@

Wesoła pszczoła obdarowuje nie tylko miodem

Prawie 120. dzieci ze szkół podstawowych Łomży i powiatu łomżyńskiego wzięło udział w trzeciej edycji konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Zwyciężył 8-letni Gabriel Sawicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży, a jury przyznało jeszcze 18 innych nagród i wyróżnień. – Chcemy tym konkursem zwrócić uwagę na niezastąpioną rolę pszczół w środowisku naturalnym, uświadomić istotę ochrony tych zwierząt, nie tylko ze względu na potrzebę pozyskiwania przez człowieka miodu – podkreśla pomysłodawczyni konkursu i pszczelarka Agnieszka Zielewicz.

Promujący ekologię i ochronę pszczół konkurs „Wesoła pszczoła-malowane wiersze” to jeden z punktów programu kwietniowych „Dni literatury dziecięcej” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, zaproszonej do jego współorganizowania przez Stowarzyszenie Miód na Serce. Jest on kierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego, mających napisać wiersz o pszczołach i wykonać pracę plastyczną będącą jego ilustracją.

– Dzieci można uczyć w różne, ciekawe dla nich sposoby – mówi Agnieszka Zielewicz. – Wiemy, że chętnie zdobywają wiedzę poprzez zabawę, mamy więc nadzieję, że nasz konkurs stał się dla nich formą edukacyjnej zabawy. Zabawy, do której jednak trzeba było się troszkę przygotować – poznać pszczoły, ich zwyczaje, zastanowić się dlaczego są tak niezbędnym elementem środowiska.

Na  tegoroczną odsłonę konkursu nadesłano 117 prac. Jego wyniki tradycyjnie już ogłoszono w połowie czerwca, w przededniu Dni Łomży, a wszystkie prace zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Hali Kultury. Konkursowa komisja w składzie: artystka plastyk Izabela Cierpikowska, bibliotekarka Filii nr 6 MBP i prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Elżbieta Piasecka-Chamryk oraz pszczelarka, przedstawicielka Leśnej Pracowni i Stowarzyszenia Miód na Serce Agnieszka Zielewicz uznała, że najciekawsze wiersz i praca plastyczna to dzieło Gabriela Sawickiego.

– Lubię rysować i malować, lubię też miód – mówi Gabriel Sawicki. – Fajnie było dostać nagrodę, ale nie myślałem, że wygram, myślałem, że może będzie to jakieś drugie albo trzecie miejsce – pierwszy raz wygrałem w takim konkursie!

Drugim miejscem podzieliły się Magdalena Jankowska (SP nr 1 w Łomży) i Katarzyna Rolka (SP w Kupiskach). Trzecie miejsce, również ex aequo, zajęli: Natalia Kleczyńska (SP nr 9 w Łomży), Oliwia Winiarek (SP w Jeziorku) i Dominik Kalinowski (SP nr 7 w Łomży). Nagrody pszczelarza otrzymali Krystian Bagiński (SP nr 7 w Łomży) i Zofia Chrostowska (SP nr 9 w Łomży), a  Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Aleksander Czaplicki (SP nr 5 w Łomży) i Liliana Kazimierczuk (SP nr 9 w Łomży). Z wyróżnień cieszyli się: Kalina Bajno, Lena Bogusz, Lena Grądzka i Jakub Zaręba (wszyscy SP nr 7 w Łomży), Julia Komorowska (SP nr 5 w Łomży), Kornelia Lutrzykowska (SP w Kuziach), Mateusz Olszewski (SP w Starym Bożejewie), Magdalena Wysk (SP w Jeziorku) i Lena Wysocka (SP nr 9 w Łomży). Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe oraz słodycze, ufundowane przez Urząd Miejski w Łomży, Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży, Stowarzyszenie Miód na Serce i Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

– Jako organizatorzy mamy nadzieję, że poza wymiarem artystycznym konkurs stał się cenną, ekologiczną lekcją dla najmłodszych, motywacją do zgłębiania tematu ochrony i znaczenia pszczół dla środowiska naturalnego – podsumowuje Agnieszka Zielewicz, zachęcając do obejrzenia w Hali Kultury czynnej do końca lipca wystawy. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę