Przyszła do komendy po swoje pieniądze
Po godz. 18 we czwartek 17. marca zgłosiła się łomżyńskiej komendy 85-latka, która chciała dowiedzieć się, kiedy odzyska swoje pieniądze, przekazane koło południa „policjantowi”. Niestety dowiedziała się, że została oszukana.
O 11 próbach oszustwa, do których doszło w miniony czwartek w Łomży informują łomżyńscy policjanci. Niestety, jedna osoba uwierzyła w opowiedzianą historię, że uczestniczy w akcji policji i straciła prawie 20 tys. zł.
Około południa, jak przekazują policjanci, do 85-latki na numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna, którzy przedstawił się z imienia i nazwiska jako funkcjonariusz łomżyńskiej Policji. Opowiedział seniorce historię, że rozpracowuje grupę przestępczą, która próbuje wyłudzić pieniądze od mieszkańców Łomży. Aby się uwiarygodnić i potwierdzić tożsamość polecił kobiecie wybrać numer alarmowy. Seniorka nie rozłączając się wpisała na klawiaturze 112 i po chwili usłyszała damski głos ,,komenda główna policji” - przekazują policjanci. Warto uświadomić seniorom, że wybieranie jakiegokolwiek numeru bez rozłączenia ze starym nic nie daje. Przestępcy przekazują słuchawkę wspólniczce i potwierdzają kłamstwo. Inna sprawą jest, że pod numerem 112 nie zgłasza się „komenda główna policji”, a operator, który nic nie może potwierdzić a jedynie przyjąć zgłoszenie. Warto tłumaczyć sposób działania, aby ograniczać pole do kłamstw.
Wspomniana seniorka usłyszawszy potwierdzenie od „kobiety komendy głównej policji” została poproszona o pomoc przy zatrzymaniu szajki złodziei. Dodała, żeby uważała na listonosza, który również zamieszany jest w ten proceder. Dalszą rozmowę kontynuował mężczyzna. Fałszywy policjant polecił seniorce spakować wszystkie oszczędności i czekać na jego wizytę. Zapewniał, że po spisaniu numerów banknotów, pieniądze do niej wrócą. Po kilku minutach do drzwi jej mieszkania zapukał mężczyzna, któremu przekazała blisko 20 tysięcy złotych.
Gdy do 18 nikt nie oddawał pieniędzy, seniorka udała się do łomżyńskiej komendy zapytać, kiedy odzyska pieniądze. Wtedy dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów.
Policjanci apelują, co zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów:
- zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za policjanta lub członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Rozłącz się i zadzwoń do innego członka rodziny. Upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje,
- policjanci nigdy przez telefon nie informują o swoich realizacjach i nie proszą o przekazywanie pieniędzy,
- nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz,
- oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych,
- nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
- jeśli usłyszysz w słuchawce taką historię powiadom policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.
źródło: KMP Łomża