Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

IMGW: Wysokie ciśnienie pogorszy warunki biometeorologiczne

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Pogodę w Polsce w kolejnych dniach będzie kształtował Wyż Oliver. Zaznaczy się wzrost ciśnienia atmosferycznego, a największe międzydobowe zmiany wartości – nawet 13 hPa – wystąpią ze środy na czwartek w centralnej i wschodniej Polsce. W weekend możemy mieć do czynienia z przechodzącą nad Polską, chmurą pyłu saharyjskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w najbliższym czasie spodziewany jest wzrost ciśnienia atmosferycznego, w sobotę rano w północnej części Polski wg modeli nawet do 1050 hPa. 

Są to wielkości odniesione do poziomu morza, co oznacza, że np. mieszkańcy Krakowa zobaczą na swoich barometrach maksymalnie około 1014 hPa. Dotychczas maksymalne ciśnienie atmosferyczne w Polsce zanotowano w grudniu 1997 roku w Suwałkach – 1054,4 hPa. Synoptycy nie spodziewają się pokonania tego rekordu, ale może zostać pobity rekord najwyższego ciśnienia z marca, który utrzymuje się od przynajmniej 1951 roku. 

Co jest przyczyną pojawienia się tak wysokiego ciśnienia w Polsce?

W chłodnej porze roku nad wychłodzonymi kontynentami gęste, zimne powietrza osiada przy ziemi. Wówczas dochodzi do powstania układów wysokiego ciśnienia. Tak jest i w tym przypadku.

Najwyższe wartości ciśnienia atmosferycznego będą w najbliższych dniach utrzymywać się w północnej części kraju – szczególnie nad północno-wschodnią Polską i na wschodnich krańcach podlaskiego, gdzie na pogodę silnie oddziaływał będzie wyż Oliwer znad zachodniej Rosji. Na piątkowy poranek synoptycy prognozują około 1044 hPa. Później centrum wyżu przemieści się w okolice Danii, a następnie w rejon południowej Szwecji. W weekend wysokie ciśnienie prognozowane jest na północy  (1048-1050 hPa) i północnym wschodzie Polski. W przyszłym tygodniu wyż nieco osłabnie, najwyższe ciśnienie utrzyma się na północnym wschodzie Polski (ok. 1038 hPa). Podane wartości dotyczą ciśnienia zredukowanego do poziomu morza. 

Jak bardzo wysokie ciśnienie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka? Okresowe zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą powodować szereg nieprzyjemnych efektów w organizmie człowieka – przypomina IMGW. W uchu środkowym dochodzi do okresowego sprężania bądź rozprężania powietrza, co skutkuje odczuciem ucisku, kłucia lub dzwonienia w uszach. U meteoropatów takie impulsy mogą powodować drażliwość, a u osób szczególnie wrażliwych prowadzić do migren i innych bóli o podłożu neurologicznym.

Pomocna przy ograniczaniu migreny jest m.in. tlenoterapia w komorach normobarycznych. Dobre natlenienie tkanek sprzyja procesom ich regeneracji, efektywna respiracja ma również korzystny wpływ na poprawę krążenia w organizmie (lepsze przenikanie tlenu do komórek ciała). W komorach takich ustawia się wartość ciśnienia na poziomie 1500 mb (hPa), zdecydowanie wyższą, niż w warunkach rzeczywistych.

Ogólnie warunki biometeorologiczne, zdaniem specjalistów z IMGW ulegną,  w najbliższych dniach pogorszeniu. U meteoropatów występować mogą zaburzenia koncentracji uwagi, czasu reakcji, drażliwość oraz dolegliwości bólowe o podłożu neurologicznym – związane z napływem chłodniejszej masy powietrza ze wschodu.

Wyż Oliver może pomóc północno-wschodniej części kraju uniknąć chmury pyłu saharyjskiego, która od południowego zachodu nadciąga nad Polskę. Z prognoz opublikowanych na dobrapogoda24.pl wynika, że szczyt piaskowej chmury przewidywany jest na najbliższy weekend, jednak jej trasa wiedzie bardziej po zachodniej stronie kraju. 

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę