Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 listopada 2024 napisz DONOS@

Dyskryminacja Ziemi Łomżyńskiej

Główne zdjęcie
Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030, mapa nr 7

„Nieprecyzyjne kryterium” jest zdaniem samorządowców Powiatu Łomżyńskiego „krzywdzące gdy na tej podstawie przyjmuje się klasyfikację gmin”. Wójtowie i Burmistrzowie Gmin Powiatu Łomżyńskiego zebrani na Konwencie chcą zmiany Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z inicjatywy wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa 28.02.2022 r. odbył się konwent samorządów Gmin Powiatu Łomżyńskiego. W obecności wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego samorządowcy przyjęli na nim stanowisko, w którym wnioskują o zmianę zapisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazując na jego „nieprecyzyjność”, a w konsekwencji „krzywdzące” dla gmin. Chodzi o to, że w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 lutego 2022 r., w którym zmieniono kryteria regionalne w województwie podlaskim oceny wniosków przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej m.in. gospodarki wodno-ściekowej, zastosowano niezbyt jasne kryterium. 

Zamiast wskaźnika zwodociągowania gminy, który da się określić precyzyjnie, zastąpiono „procesem starzenia się społeczeństwa” punktując przy przydziale środków na wodociągi ilość osób nie do końca wiadomo jakich, ponieważ zapis brzmi:

„b) realizacja operacji jest planowana w powiecie, na obszarze którego proces starzenia się społeczeństwa w 2017 r., zgodnie ze Strategią Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030 przyjętą uchwałą nr XVIII/213/2020 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 27 kwietnia 2020 r., wynosi:

  • powyżej 101 osób i nie więcej niż 188 osób – 8 punktów,
  • powyżej 82,2 osoby i nie więcej niż 101 osób – 4 punkty,
  • powyżej 66,9 osoby i nie więcej niż 82,2 osoby – 1 punkt."

Nie wiadomo czy chodzi o stulatków, czy jakieś inne osoby. Niestety chodzi tu o pieniądze na budowę infrastruktury z PROW-u. Kryterium to odnosi się do znajdującej się na stronie 48 Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030 Mapy nr 8. „Zaawansowanie procesów starzenia się społeczeństwa w powiatach w 2017 r. (w osobach).” Trudno odgadnąć co konkretny wykres przedstawia, ponieważ brak jest opisu.

Samorządowcy podkreślają, że zastosowanie tak nieprecyzyjnego kryterium, stworzonego w odniesieniu do powiatów, jest krzywdzące gdy na tej podstawie przyjmuje się klasyfikację gmin, bo to one mają być beneficjentami konkursu i środków PROW. W przyjętym stanowisku czytamy, że gminy powiatu łomżyńskiego, ale także powiatów: kolneńskiego, grajewskiego, zambrowskiego, suwalskiego i białostockiego otrzymają po 1 punkcie w ocenie wniosków, podczas gdy gminy z powiatów: bielskiego, siemiatyckiego, hajnowskiego, sokólskiego, monieckiego, sejneńskiego mogą liczyć na maksymalną ilość punktów, czyli 8 punktów. 

Jeśli niezbędnym jest parametr „starzenia się” to Piotr Kłys, wójty Gminy Łomża wskazuje w imieniu samorządowców na inne „bardziej adekwatne i uczciwe do oceny wniosków gmin” dane zapisane w tej strategii. Chodzi o Mapę nr 7 „Zmiana liczby ludności w latach 2013-2017 (os./1000 mieszkańców)”.

Samorządowcy wnoszą o pilną zmianę kryteriów oceny wniosków w województwie podlaskim na operacje typu „Gospodarka wodno-ściekowa” z środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Swoja prośbę kierują do Henryka Kowalczyka, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministera Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Artura Kosickiego, Marszałka Województwa Podlaskiego. 

Idąc tym tokiem myślenia, wiele konkursów można znacznie uprościć, stosując właściwe kryteria. Niedoścignionym wzorem może być Kabaret Dudek ze skeczem „Karolkowa”.
Inwencja jest tu nieograniczona.

Sejmik powinien poprawić zapis

Foto: Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030, mapa nr 7
Foto: Strategia Rozwoju Województwa Podlaskiego 2030, mapa nr 8

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę