Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Wojna na Ukrainie

Po północy wojska rosyjskie rozpoczęły militarny atak na sąsiednią Ukrainę. Doniesienia mówią o wybuchach i walkach. Świat wstrzymuje oddech.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo potępia bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę – czytamy w komunikacie polskiego MSZ. - Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji.”

 

Wg spływających doniesień Rosjanie atak rozpoczęli o godz. 5. rano. Odpalili rakiety w kierunku kilku baz lotniczych, nie tylko w Donbasie. Trwa ostrzał artyleryjski. Na wschodzie i północy wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy. Ukraińcy potwierdzają ataki na bazy i lotniska, ale na razie zapewniają, że infrastruktura poważnie nie ucierpiała. Pojawiają się informacje o zabitych po stronie rosyjskiej i ukraińskiej. Ukraińcy mówią o zestrzeleniu 6 samolotów agresora i 4 czołgów. Ukraińska straż graniczna mówi o atakach w pięciu regionach Ukrainy czyli na północy od strony Białorusi i Rosji oraz od wschodu od strony Rosji. 

Wszyscy patrzymy na te wydarzenia z wielkim niepokojem. Czekamy jak zachowają się przywódcy świata zachodniego. Jak będzie ich reakcja na wojnę. Władze Unii Europejskiej już  zapowiadają „najcięższe sankcje w historii”. 

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapowiedział, że w razie potrzeby w województwach podkarpackim i lubelskim postawione będą punkty recepcyjne, aby sprawnie obsługiwać ewentualny napływ uchodźców z Ukrainy. Osoby te po szybkiej rejestracji miałyby być przewożone także w głąb kraju. 

Tydzień temu pytaliśmy łomżyński Ratusz w sprawie przyjęcia ewentualnych uchodźców z Ukrainy. W przesłanej odpowiedzi czytamy, że „Miasto Łomża dotychczas nie wysłało takiej informacji”, jednak „jako miejsce ewentualnego przyjęcia uchodźców z Ukrainy Wojewodzie Podlaskiemu może zostać wskazany hostel MOSiR-u, który prawie 2 lata temu na jego wniosek został wskazany jako izolatorium dla chorych na koronawirusa.”

 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę