Jak uchronić swoje oszczędności przed inflacją?
Nie da się ukryć, że jesteśmy świadkami postępującej inflacji. Obserwacja wzrostu cen wszelkich produktów w sklepach jak i usług ma bezpośrednie przełożenie na to, że wydajemy więcej. Przykładem perspektywicznego i odpowiedzialnego działania jest zatem poszukiwanie nowych możliwości, które pozwolą uchronić dotychczas zgromadzone środki przed zgubnym działaniem inflacji. Poniższy poradnik powinien dostarczyć kilku inspiracji dotyczących tego, gdzie najlepiej ulokować swoje pieniądze. Jeżeli zależy Ci na tym, aby nie stracić i utrzymać swój dotychczasowy poziom, a raczej wartość zgromadzonego kapitału - ten poradnik jest dla Ciebie!
1. Konto oszczędnościowe czy lokata?
2. Konto oszczędnościowe - zalety
3. Dlaczego warto skorzystać z rachunku oszczędnościowego i lokaty?
Konto oszczędnościowe czy lokata?
Posiadanie konta oszczędnościowego to dla wielu osób podstawowe źródło, w jakim przechowują swoje oszczędności. To w pełni bezpieczne i stabilne, pozwala także na bieżący dostęp do swoich pieniędzy. Rachunek oszczędnościowy stanowi wygodną formę oszczędzania i jest doskonałym uzupełnieniem posiadania konta osobistego. W zasadzie każdy bank oferuje możliwość przechowywania swoich pieniędzy nie tylko na głównym koncie ROR, ale i na oprocentowanych kontach oszczędnościowych. Oferta poszczególnych banków może być jednak odmienna. Każdy bank może bowiem samodzielnie ustanawiać oprocentowanie dla swoich kont oszczędnościowych, które oferuje klientom.
W opozycji do tego sposobu są lokaty terminowe. Jeżeli zatem chcesz czerpać więcej korzyści niż w sytuacji, gdy korzystasz z kont oszczędnościowych - ulokuj pieniądze na takiej lokacie. Zazwyczaj jest ona lepiej oprocentowana niż wspomniane rachunki oszczędnościowe. Warto przy tym zaznaczyć, że oferta lokat zmienia się dość dynamicznie. Warto monitorować sytuację na bieżąco. Możesz jednak znacznie zaoszczędzić swój czas na weryfikacji poszczególnych lokat. Wystarczy, że wybierzesz rankingi, które stale aktualizują dostępne propozycje od popularnych i zaufanych banków. Dzięki temu wybrana przez Ciebie lokata terminowa będzie odpowiadać Twoim potrzebom - wystarczy, że określisz posiadaną przez siebie kwotę oszczędności, jaką chcesz ulokować na lokacie i na jak długo. Wybór odpowiedniej oferty z najbardziej opłacalnym dla Ciebie oprocentowaniem pozwoli zyskać dodatkowe pieniądze. Zaufane źródło informacji na temat aktualnych lokat znajdziesz tutaj: https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-lokat/.
Konto oszczędnościowe - zalety
Najlepsze konta oszczędnościowe to przede wszystkim takie, które oferują promocyjne oprocentowanie. Niejednokrotnie banki mogą oczekiwać spełnienia pewnych dodatkowych warunków - może to być np. konieczność dokonywania regularnych wpłat co miesiąc. Wszystko jednak zależy od konkretnego banku. Najlepsze konto oszczędnościowe będziesz mógł wybrać na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/. Sprawne monitorowanie tej strony pozwoli Ci wyłapywać najlepsze okazje na rynku. Dzięki temu oszczędzasz swój czas - nie musisz bowiem znać się na bankowości ani porównywać ofert poszczególnych banków i oferowanych stóp procentowych.
Dlaczego warto skorzystać z rachunku oszczędnościowego i lokaty?
Jak już wspomnieliśmy - rachunki oszczędnościowe to pewna i stabilna forma oszczędzania pieniędzy. Każda forma pomnażania kapitału jest słuszna, o ile jest także bezpieczna. Konto osobiste powinno służyć przede wszystkim do bieżącego operowanie pieniędzmi, a nie do przechowywania na nim swoich oszczędności. Wysokość oprocentowania jest tutaj jednak z reguły niższa niż w przypadku lokaty. Wcześniejsze zerwanie lokaty może jednak wiązać się z utratą odsetek. Wówczas zostajesz z kwotą startową, którą wpłaciłeś na konto. Nie jest to zatem pożądany scenariusz. Aby jednak uchronić się przed taką możliwością, warto dywersyfikować swoje oszczędności i lokować je w różnych źródłach. Jeżeli np. wiesz, że w perspektywie kolejnego roku nie będziesz planować żadnych większych wydatków - wówczas możesz przeznaczyć większość zgromadzonego do tej pory kapitału w ramach lokaty. Pozostałą część warto przechowywać na koncie oszczędnościowym. Ich oprocentowanie jest z reguły niższe niż w przypadku lokat, masz jednak pełną dowolność w kwestii wypłaty środków bez utraty choćby złotówki. Warto jednak wnikliwie zapoznać się z warunkami umowy. Może się zdarzyć np. tak, że tylko jeden przelew w miesiącu z takiego konta oszczędnościowego na konto główne jest bezpłatny, a reszta - podlega już określonej opłacie.
Jak widać temat lokat i kont oszczędnościowych jest nieco złożony i ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie w kwestii tego, gdzie najlepiej założyć konto oszczędnościowe oraz czy lepsza jest lokata bankowa. Wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji. Warto przeanalizować swoje plany oraz obecną sytuację i wybrać najlepszą opcję, która na bazie porównania dostępnych ofert jest najbardziej opłacalna. Wybierz mądrze i uchroń swój kapitał przed inflacją!
tekst płatny