Strażacy OSP mogą wnioskować o dodatkowe świadczenie
Strażacy ratownicy OSP, po osiągnięciu wieku emerytalnego, otrzymają świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł. Aby je otrzymać muszą złożyć wniosek do komendanta powiatowego PSP.
Strażacy OSP, którzy czynnie uczestniczyli jako członkowie OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej przez 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) mogą otrzymać świadczenie ratownicze w wysokości 200 zł miesięcznie. Wymagany jest bezpośredni udział co najmniej raz w roku w takiej akcji. Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest natomiast wymagana ciągłość wysługi lat w OSP.
Aby takie świadczenie mogło być wypłacane zainteresowany strażak musi złożyć wniosek do komendanta powiatowego PSP, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia.
W przypadku braku udokumentowania działań przez PSP, zainteresowany świadczeniem strażak musi złożyć oświadczenia 3 strażaków wskazujących jego udział w działaniach ratowniczych. Te należy złożyć do wójta w celu weryfikacji i potwierdzenia.
Osoby, które złożą wniosek o przyznanie świadczenia w ciągu 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy, tj. od 1 stycznia 2022 roku, świadczenie uzyska z dniem wejścia w życie ustawy. Świadczenie ma być waloryzowane.