Poetyckie Mosty Kultury
Miłośnicy poezji w różnym wieku wzięli udział w piątkowym wieczorku poetyckim w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki. Impreza odbyła się w ramach zainicjowanego przez Annę Adamiak i Maję Śmiechowską projektu „Międzypokoleniowe Mosty Kultury”, mającego integrować młodszych i starszych ludzi na płaszczyźnie kultury. – Młodzież jest cudowna, a ten projekt to bardzo pozytywna idea! – mówi 78-letnia pani Barbara. – 60 lat temu właśnie tu zdawałam maturę, więc dziś wróciły wspomnienia, a niektóre te wiersze aż chwytały za serce. To były głębokie, wzruszające przemyślenia – tylko im gratulować, że tak pięknie piszą!
Projekt „Międzypokoleniowe Mosty Kultury” zakłada realizację czterech spotkań. W sobotę 11 września w Hali Kultury odbyło się pierwsze z nich. Wyświetlono film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej, filmoznawczyni Joanna Chludzińska wygłosiła prelekcję, odbyła się też dyskusja.
– Film był bardzo ciekawy pod względem późniejszych debat – mówi Maja Śmiechowska. – Po projekcji udało nam się porównać spojrzenie na świat osób starszych i osób w wieku szkolnym, a na czymś takim właśnie bardzo nam zależało i udało się to zrealizować.
Kolejne spotkanie poświęcono poezji. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bo I LO to nie tylko do niedawna szkoła Anny Adamiak, ale też prawdziwy matecznik poetyckich talentów, co od lat ma potwierdzenie podczas licznych imprez literackich czy konkursów poetyckich. W organizację wieczorku zaangażowało się więc grono dawnych i obecnych uczniów liceum, co koordynował polonista Artur Lewczuk. Spotkanie prowadziły Kamila Alachamowicz i absolwentka I LO Marta Obiedzińska, obie z liczymi sukcesami poetycko-recytatorskimi na koncie. Marta Obiedzińska, wraz z Amelią Andrychowską, Alicją Skowrońską, Natalią Jastrzębską, Zofią Żegalską, Adamem Rogowskim i Martyną Śmiarowską, wystąpiła też w roli recytatora.
Co ciekawe młodzi wykonawcy przedstawiali głównie wiersze własnego autorstwa oraz swych znajomych lub przyjaciół, którzy w większości pragnęli pozostać anonimowi. Nie brakowało wśród tych utworów ciekawych obserwacji czy filozoficznych wręcz rozważań, co było szczególnie widoczne w przypadku bardzo już dojrzałej twórczości Zofii Żegalskiej. Okazało się też, że poezja młodych ludzi jest pełna emocji, momentami nawet mroczna, nawet gdy mowa o uczuciach, będąc w pewnym sensie odzwierciedleniem obecnych, niełatwych czasów oraz rozterek pokolenia wkraczającego właśnie w dorosłość. – Są to najczęściej wiersze osób uczących się w I LO oraz jego absolwentów, które można określić głosem naszego, młodego pokolenia – potwierdza Maja Śmiechowska.
Wiersze wygłaszali też widzowie („Jak dobrze” Tadeusza Różewicza), a miłośnik twórczości tego wybitnego poety podkreślał, że takie spotkania są bardzo ważne, bo podczas nich tworzy się wyjątkowa atmosfera, można przenieść się gdzieś indziej, co jest bardzo wartościowe.
Spotkanie poza wymiarem artystycznym miało też cel charytatywny, ponieważ podczas „Międzypokoleniowych Mostów Kultury” przeprowadzana jest zbiórka na rzecz pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Łomży.
– Zapraszamy na kolejne wydarzenia w ramach naszego projektu – zachęca Maja Śmiechowska. – Następny będzie koncert 28 września o godzinie 17:00 w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia, pokazujący w jakiś sposób jak można zgrać różne pokolenia o wielkich różnicach, ale łączące się dzięki muzyce. Później mamy dyskusyjny klub książki, który odbędzie się 21 października w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Artur Lewczuk/I LO