Sprzęt za pieniądze Unii Europejskiej
Ponad 1,5 mln zł z funduszy europejskich otrzymało Technikum Informatyczne przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. - Cieszymy się, że uda nam się stworzyć bardzo dobre warunki do tego, aby Technikum Informatyczne było wiodącym technikum informatycznym w Polsce – mówił Prof. Roman Engler, rektor WSA.
- Gorąco i serdecznie dziękuję przede wszystkim Unii Europejskiej za pieniądze, które otrzymujemy – zaczął prof. Roman Engler - Technikum Informatyczne, należy do ścisłego grona techników w Polsce, gdzie po raz drugi z rzędu wszyscy maturzyści zdają matury – zachwalał.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś i prezes Agencji Rozwoju Regionalnego Sławomir Szulc w towarzystwie beneficjenta rektora WSA Romana Englera podpisali umowę, dzięki której ponad 1,5 mln zł trafi do technikum Informatycznego przy WSA. Pieniądze zostaną przeznaczone za nakup komputerów, dronów czy drukarek 3D. Projekt przewiduje także kursy, szkolenia i staże dla 30 osób i 5 nauczycieli.
- Technikum informatyki potrzebuje urządzeń. Informatyka rozwija się szybko i trzeba nadążyć z tymi urządzeniami, aby je poznać, dobrze obsługiwać i wtedy będą efekty. Dobrze wykształcona zawodowo młodzież znajdzie na rynku pracy swój etat, swoje miejsce – mówił Marek Olbryś wicemarszałek województwa. - To placówka, która rok w rok dobrze pisze wnioski, dobrze aplikuje z efektami – chwalił.
Prof. Roman Engler przypomniał, że mimo, iż projekt adresowany jest do 30 uczniów i 5 nauczycieli to z tego sprzętu korzystają setki, a nawet tysiące uczniów i studentów.
- Z tego sprzętu, który pozyskamy będzie korzystać ponad 400 uczniów szkół średnich oraz ponad 1000 studentów WSA. Pracownie będą na okrągło wykorzystywane. Robimy wszystko, żeby wszyscy uczniowie z tego korzystali i taki jest sens rozumienia tych projektów unijnych – zapewniał.
Projekt realizowany będzie do września 2022 roku.
Projekt obsługuje Agencja Rozwoju Regionalnego w Łomży.
- Agencja od samego początku aktywnie pozyskuje środki unijne. Wszyscy się przyzwyczaili, że te środki są, że można z nich korzystać, ale to jest stała i ciągła praca. Dzięki życzliwości urzędu marszałkowskiego, naszych partnerów udaje się je pozyskiwać i kierować na różne projekty. Gro z nich idzie w nowoczesne technologie, nowoczesne kształcenie – przybliżał Sławomir Szulc, prezes ARR
Rektor Engler zapowiedział również uruchomienie nowego kierunku, także przy wsparciu środków unijnych, tj. technikum gastronomiczne technologii żywności o specjalności browarnictwo. - Mamy podpisane umowy z partnerami niemieckimi, gdzie młodzież będzie mogła odbywać praktyki – zachęcał.