Konkurs „Łomża – moje miasto” rozstrzygnięty
Maja Kazimierczuk i Adrianna Żelazna oraz Dominika Zuzga i Kacper Jeżewski to zwycięzcy konkursu plastycznego „Łomża - moje miasto”. Ogłoszony podczas kwietniowych Dni Literatury Dziecięcej konkurs był skierowany do uczniów łomżyńskich szkół podstawowych. Miał kształtować wśród nich emocjonalny stosunek do rodzinnego miasta oraz zainteresować jego przeszłością i teraźniejszością. – Widać, że młodym mieszkańcom Łomży podoba się ich miasto, dostrzegają jego urok i chcą by było ono piękne, kolorowe i pełne zieleni! – mówi Elżbieta Piasecka-Chamryk, kierownik Filii nr 6 MBP. Pokonkursową wystawę można już oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Na zorganizowany przez Filię nr 6 Miejskiej Bibliotece Publicznej konkurs wpłynęły 93 prace, wykonane przez uczniów łomżyńskich szkół podstawowych. Oceniała je komisja w składzie: malarka i pracownik ROK Łomża Izabela Cierpikowska, scenarzysta, reżyser i literat Marek Lechowicz oraz bibliotekarka Elżbieta Piasecka-Chamryk, zwracając uwagę na zgodność pracy z tematem konkursu, samodzielność i staranność jej wykonania i wrażenia artystyczne. Punktowano również nie tylko na ciekawe ujęcie tematu, ale też wykorzystywanie oryginalnych technik.
Uczestnicy konkursu bardzo chętnie malowali i rysowali wieżę ciśnień, kamieniczki na Starym Rynku, katedrę, ale dostrzegli też cmentarz żydowski, ratusz, budynek Teatru Lalki i Aktora czy łomżyńskie szkoły i uczelnie, na przykład nowoczesny kompleks PWSIiP. Na jednej z prac pojawiła się podobizna prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego na tle ratusza, młodzi artyści pamiętali też o Hance Bielickiej czy postaciach z łomżyńskich legend.
– Jak widać dominował rysunek, ale tym bardziej cieszyło nas malarstwo i w tym kierunku poszliśmy przy ocenianiu prac – podsumowywała Izabela Cierpikowska. – Były też techniki łączone, tusz, akwarela. Fajne było też to, że uczestnicy znają zabytki naszej Łomży; mogliśmy też podziwiać różne fantastyczne wizje, były też prace wymagające cierpliwości i sporego wysiłku.
W kategorii klas I–III przyznano dziewięć nagród oraz trzy wyróżnienia. Pierwszym miejscem podzieliły się 10-letnia Maja Kazimierczuk (SP 9) i o dwa lata młodsza Adrianna Żelazna (SP 7). Z miejsca drugiego cieszyło się troje 9-latków: Elżbieta Brzostowska (SP 9), Filip Macioszczyk i Natalia Sokołowska, oboje uczący się w SP 4. Miejsca trzecie były aż cztery, dla 10-latków Jakuba Choińskiego, Aleksa Kłopotowskiego i Kacpra Ulatowskiego (wszyscy SP 2) i 8-letniego Kuby Darkowskiego (SP 4). Wyróżniono w tej kategorii trzy prace: 8-letniej Nikoli Pac (SP 4), jej rówieśniczki Karoliny Tomaszewskiej (SP 5) i 9-letniej Alicji Wrony (SP 4).
Wśród uczniów klas IV-VIII nagród było siedem, a wyróżnienia trzy. Miejsce pierwsze ex aequo zdobyli Kacper Jeżewski, uczeń klasy VII SP 4 oraz 13-letnia Dominika Zuzga (SP 1). Drugim podzielili się Aleksandra Chanc z klasy VI oraz jej o rok starsza koleżanka Zofia Cichocka, obie uczęszczające do SP 4. Miejsca trzecie również zajęli uczniowie tej szkoły: Radosław Gołębiewski, i Igor Wilkowojski z klasy VII oraz 10-letnia Zuzanna Szczęsna. Wyróżnienia również zdobyli uczniowie SP 4, Wiktoria Getek z klasy VII, 12-letni Krzysztof Kossakowski i Miriam Nowacka z klasy IV.
Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe oraz gadżety, ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, jurora Marka Lechowicza oraz prezydenta Mariusza Chrzanowskiego/Urząd Miejski w Łomży. Wszystkie konkursowe prace można oglądać na wystawie, prezentowanej do końca wakacji w Sali na poddaszu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
Wojciech Chamryk