Dzień Samorządu Terytorialnego
Obchodzony dziś Dzień Samorządu Terytorialnego, ustanowiony został przez Sejm RP w czerwcu 2000 roku, na pamiątkę pierwszych wyborów samorządowych po '89 czyli 27. maja 1990 roku. "Udział obywateli pośredni i bezpośredni w samorządzie jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego" - pisał wówczas Sejm RP w swojej uchwale.
Zasada samorządności należy do naczelnych zasad ustrojowych Państwa Polskiego o czym wyraźnie świadczy poświęcony temu rozdział 7 Konstytucji RP. Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne niezastrzeżone przez konstytucję czy ustawy dla organów innych władz publicznych.
O wartości i wadze Samorządu niech świadczy fakt, że 4 lutego 1919 roku naczelnik odrodzonego Państwa Polskiego, Józef Piłsudski, wydał dekret o samorządzie miejskim. To pierwszy samorządowy akt w II RP. Już wtedy było przeświadczenie, że potrzebna jest decentralizacja Państwa, że istnieje potrzeba rządzenia się, także na tym poziomie niższym jak najbliżej obywatela. Po II wojnie światowej samorządność stała się fikcją. Dopiero po przełomie solidarnościowym, 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze wolne i powszechne wybory do rad gmin i pamiatkę tego dnia dziś obchodzimy.
Na tę okoliczność, w obecności wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, odbyła się podniosła uroczystość w namiocie w Gminie Łomża.
- W Polsce jest jedna administracja publiczna. Ona ma takie ramię rządowe i samorządowe. Wszystkie ogniwa administracyjne mają wspólny cel - dobro obywateli Rzeczpospolitej Polskiej i rozwój, i to powinno nas łączyć – mówił zgromadzonym pracownikom i radnym Gminy Łomża wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. - Wspólne mamy cele, różne zadania, ale te kompetencje mają się uzupełniać, mają wzmacniać ten efekt końcowy w postaci jak najlepszej realizacji zadań publicznych - tłumaczył.
Wystąpienie przedstawiciela władzy centralnej w dużej części było poświęcone pieniądzom. Samorządy tyle mogą, ile władza centrala – rządowa, pozwoli im uzyskać środków. Bez własnych, samorządność może być tylko administracją terenową. Wojewoda mówił o możliwościach wspierania samorządów i pojawiających się ostatnio różnych programach centralnych.
- Na wsparcie samorządów mamy do dyspozycji środki, żeby inwestycje samorządowe wspierać, wielokrotnie większe niż poprzednio – mówił.
W swym wystąpieniu Bohdan Paszkowski zwrócił uwagę na potrzebę lidera w takich społecznościach. Chwalił wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa, że jest dobrym liderem, że potrafi rozwiązywać spory, dobrze wytycza sprawy, które wymagają rozwoju i dobrze je realizuje.
- W każdej zbiorowości konieczna jest współpraca i dyskusja – dodawał.
Obecność wojewody miała jeszcze jeden cel. Prezydent Polski Andrzej Duda odznaczył za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej Srebrnym Krzyżem Zasługi wójta Gminy Łomża Piotra Kłysa. Zostało ono przyznane na wniosek wojewody podlaskiego 13. maja 2020 roku, jednak ze względu na sytuację pandemiczną, do tej pory nie było wręczone.
Piotr Kłys działalność w samorządzie rozpoczął w 2010 roku, gdy po raz pierwszy został wybrany do Rady Gminy. W 2014 roku wybrano Go na stanowisko Wójta Gminy Łomża, a w 2018 po bezapelacyjnym zwycięstwie, objął urząd na kolejną kadencję.
- To odznaczenie dedykuję wszystkim tu obecnym pracownikom samorządu Gminy Łomża i radnym tej i poprzedniej kadencji, ponieważ bez Państwa nie byłoby to możliwe – mówił odznaczony Wójt Kłys. - Samorząd sprawdził się w naszym kraju. Widać to dobrze na przykładzie naszej Gminy. Na przestrzeni minionych 30 lat Gmina dokonała dużego skoku cywilizacyjnego. Wyremontowanych i utwardzonych jest ponad 100 km dróg lokalnych, niemal 100% mieszkańców ma dostęp do czystej i bezpiecznej wody z wodociągu, a około 25% odprowadza ścieki do gminnej kanalizacji – wyliczał samorządowiec.
Ocenił, że „reforma samorządowa jest jednym z największych sukcesów wolnej Polski”. W Dzień Samorządu Terytorialnego Piotr Kłys wskazywał na rozwój i bogactwo najniższego szczebla samorządu.
- Gmina Łomża to najbardziej dynamiczny społecznie samorząd w regionie. Nasi mieszkańcy to ludzie aktywni, podejmujący wyzwania i realizujące swoje plany i z roku na rok, jest nas coraz więcej – wyliczał z dumą.
Dziękował obecnemu przedstawicielowi rządu za fundusz rozwoju dróg, z którego pomocą remontowane są drogi, za rządowy fundusz inicjatyw lokalnych czy rozwoju przewozów autobusowych.
Wspomniał o uruchomionym niedawno wspólnie z Powiatem Punkcie Szczepień Powszechnych czy punkcie konsultacyjnym programu czyste powietrze.
- Wierzę – mówił do zebranych - że razem z Państwem, z radnymi Gminy Łomża i pracownikami Urzędu Gminy oraz jednostek podległych podołamy, razem będziemy zmieniać naszą Gminę na lepsze.
Samorząd Terytorialny to nie tylko władza. To przede wszystkim liczne grono profesjonalnych urzędników, którzy nas obywateli codziennie obsługuje. To oni, często niedoceniani i obrywający od mieszkańców wsi i miast, w zdecydowanej większości starają się wykonać swoją pracę z zaangażowaniem. Pamiętajmy o tym i traktujmy się nawzajem z szacunkiem.
Przy okazji świeta w Gminie Łomża ślubowanie pracowników samorządowych złożyły trzy osoby: Joanna Łada, Wioletta Zaremba i Monika Bogucka.
- Sukcesy same nie przychodzą, a wspomniany dynamiczny rozwój sam się nie dokonuje – zwrócił się do pracowników Kłys. - Najczęściej to efekt ciężkiej pracy zgromadzonych tutaj ludzi. Szanowni Państwo. To wy, ludzie tej Gminy jesteście jej najlepszym kapitałem. To wy pomagacie mi budować zaufanie, które jest podstawą samorządności. Dzięki wam jesteśmy samorządem otwartym, nastawionym na jak najlepszą realizację potrzeb naszych mieszkańców.