Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Pandemiczna Noc Muzeów

Noc Muzeów wraca do Łomży. Dziewiąta edycja tej ogólnopolskiej imprezy obejmie kilkanaście instytucji kultury, w tym muzea w Łomży i w Drozdowie. Część placówek przygotowała z tej okazji coś specjalnego. Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę „Wspólny mianownik” młodych artystów, absolwentów łomżyńskiego liceum plastycznego. Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich przygotowało plenerową wystawę „Happyland“ wybitnego fotografika Tomasza Tomaszewskiego, a Muzeum Diecezjalne wystawę dotyczącą kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ekspozycję unikalnych rękopisów i starodruków. Będzie też spektakl Teatru Lalki i Aktora oraz muzyka: bluesowa na żywo i klasyczna online.

Po wymuszonej pandemią przerwie, w roku ubiegłym, lokalne instytucje kultury wyszły naprzeciw potrzebom mieszkańców przygotowując na sobotę 15. maja różne propozycje.

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza w godzinach 14:00-20:00 na wystawę ilustracji do bajki „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej i do baśni Hansa Christiana Andersena oraz na wystawy stałe: „Łomża. Wędrówka przez wieki”, „Bursztyn z dorzecza Narwi”, „Światło z wdziękiem” i „Kurpiowskie osóbki”. Wstęp 1 zł od osoby. O godzinie 17:00 na dziedzińcu muzeum (wejście przez bramę od ulicy Giełczyńskiej) odbędzie się spektakl Teatru Lalki i Aktora „Szewc Kopytko i Kaczor Kwak”, po którym zaplanowano edukacyjne spotkanie z aktorami. Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc będzie ograniczona, warto więc przyjść wcześniej.

W muzealnej Galerii Sztuki Współczesnej nastąpi otwarcie, planowanej już na ubiegłoroczną Noc Muzeów, wystawy „Wspólny mianownik”, na której swe prace zaprezentują Bernadetta Benedysiuk, Justyna Gołaszewska, Magdalena Kosek, Aneta Kosek-Buerger, pomysłodawczyni i koordynatorka wystawy Natalia Tułowiecka i Hubert Dolinkiewicz, absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Galeria będzie czynna w godzinach 14:00-20:00, wstęp 1 zł od osoby.

Muzeum Diecezjalne będzie czynne w godzinach 18:00-22:00. Dysponująca unikalnymi zbiorami placówka zaprasza do zwiedzania wystaw stałych, w tym „Rzeźba między Ziemią a Niebem”, podzielonej na części z zabytkami sztuki cerkiewnej, gotyckiej, portretu szlacheckiego oraz późnego baroku i sztuki XIX wieku oraz dotyczącej łomżyńskiej katedry. Nowości to ekspozycja unikalnych, niedawno odrestaurowanych starodruków i rękopisów, w tym listów malarzy Józefa Brandta i Wojciecha Gersona, pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego i króla Jana Kazimierza oraz wystawa czasowa, poświęcona związkom z Łomżą kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Muzeum Przyrody-Dwór Lutosławskich w Drozdowie będzie otwarte od 10:00 do 20:00, umożliwiając zwiedzanie ekspozycji i wystaw stałych oraz parku dawnej siedziby rodu Lutosławskich. Wstęp 1 zł od osoby.

Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich przygotowało plenerową wystawę zdjęć „Happyland“ Tomasza Tomaszewskiego. Znany ze współpracy z „National Geographic“ fotografik przedstawia poruszający fotoreportaż ze slumsów na Filipinach, ze swoistej enklawy ludzi wyrzuconych przez władze poza nawias życia. 

Miejska Biblioteka Publiczna w godzinach 14:00-20:00 zaprasza na książkowy „Kiermasz wieczorową porą”, podczas którego za symboliczną złotówkę będzie można kupić pozycje wycofane już z bibliotecznych zbiorów, ale wciąż warte uwagi. W tych samych godzinach w Hali Kultury na Starym Rynku będzie można oglądać wystawę archiwalnych zdjęć, przygotowaną z okazji jubileuszu 75-lecia biblioteki. W Hali Kultury będzie można zwiedzić wystawę „Sztuka na trudne czasy” uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Kossaka w Łomży. Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora w godzinach 14:00-20:00 udostępnia wystawę „Łomża (jak) malowana”, podsumowującą organizowane przez placówkę w latach 2017-2019 plenery malarskie. 

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów w godzinach 16:00-19:00 przygotowało konsultacje genealogiczne dla zainteresowanych osób oraz możliwość obejrzenia gabinetu im. Janiny i Piotra Bańkowskich, w którym znajduje się, między innymi, kolekcja starodruków z XVI-XVIII wieku.

MDK-DŚT w godzinach w godzinach 13:00- 20:00 udostępnia Galerię Pod Arkadami na Starym Rynku, w której wyeksponowano wystawę prac na jedwabiu i akwareli „Wiatr we włosach” Agnieszki Piotrowskiej. O godzinie 18:00 na scenie przed galerią bluesa i rocka zagrają  na żywo muzycy suwalskiego zespołu Night Come, Marek Brzeziński i Bogdan Topolski, nie tylko gitarzysta, ale również dyrektor artystyczny słynnegoSuwałki Blues Festival. 

Z kolei Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży zaprasza na godzinę 20:00 na koncert online w ramach Nocy Muzeów – transmitowany na żywo i bez możliwości jego późniejszego obejrzenia. W programie kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Józefa Haydna i Romualda Twardowskiego. Orkiestrę poprowadzi Paweł Kotla, a w roli solisty wystąpi wiolonczelista Antoni Wrona, laureat nagrody specjalnej IV Ogólnopolskiego turnieju wiolonczeli i kontrabasu.  

Organizatorzy przypominają, że w poszczególnych placówkach obowiązują, uzależnione od ich powierzchni, limity zwiedzających. W czasie zwiedzania i uczestniczenia w imprezach należy zakrywać nos i usta maseczką, dezynfekować dłonie i zachowywać dystans 1,5 metra oraz podporządkować się poleceniom pracowników muzeów, galerii i poszczególnych instytucji. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę