Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 14 czerwca 2021 napisz DONOS@

Wczytaj i rozlicz swój e PIT – czyli elektroniczna rewolucja i jej zalety

Część podatników pamięta jeszcze, funkcjonujące do niedawna, wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe. Rozwiązanie to polegało na tym, że administracja skarbowa przygotowywała dla określonej części podatników, tak zwane, wstępnie wypełnione PIT. Można było skorzystać z nich i na ich podstawie przygotować własną deklarację indywidualną. Obecnie te rozwiązania już nie funkcjonują. Jednak dość podobne w działaniu może być wczytywanie Twój e PIT oraz rozliczenie PIT w specjalnych aplikacjach do PIT online. Jak to działa i dlaczego warto przemyśleć to rozwiązanie?

Zminimalizowanie liczby błędów w PIT

Jedną z najczęstszych przyczyn błędów w PIT, jest niepoprawne przepisywanie danych z dokumentów źródłowych, takich jak na przykład PIT-11. Podatnicy w stresie, często widząc bardzo dużą ilość tabelek, pól i liczb – po prostu się mylą. Takie pomyłki pisarskie dość łatwo wyeliminować – jeżeli tylko system „przepisze” dane automatycznie. Tak właśnie dzieje się przy załadowaniu Twój e PIT. Usługa proponowana przez Krajową Administrację Skarbową obejmuje automatyczne przygotowanie deklaracji, na podstawie danych posiadanych przez zasoby informatyczne Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Takie zminimalizowanie liczby możliwych błędów z PIT, jest jedną z podstawowych zalet korzystania z możliwości wczytania Twój e PIT do aplikacji PIT.

Wygoda i szybkość rozliczenia

Szczególnie w ostatnich dniach na rozliczenie deklaracji podatkowej, podatnikom zależy na szybkości pracy. Ponownie warto więc skorzystać z wykonanych już czynności przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Zdecydowanie szybciej sprawdza się przygotowany dokument niż tworzy nowy od początku. Dodatkowo, elektroniczna forma formularza i możliwość pracy na własnym komputerze, to również zdecydowane atuty tego rozwiązania. Taki PIT po opracowaniu można od razu przesłać przez internet i otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (jako dowód poprawnie spełnionego obowiązku podatkowego).

obraz_1.jpg

PIT online jako gwarancja bezpieczeństwa

Część osób może zastanawiać się, po co jednak warto sprawdzić Twój e PIT i go akceptować, jeżeli na przykład w ich przypadku - deklaracja może zostać zaakceptowana automatycznie bez ich zaangażowania. W tym miejscu warto przypomnieć, że wszystkie systemy pracują na jakichś danych – danych pierwotnie tworzonych przez ludzi. Na przykład: rozliczenie PIT 37 zasadniczo w większości przypadków będzie opierało się na PIT 11, stworzonym przez pracowników działów kadrowych pracodawcy / płatnika. I teraz właśnie ten czynnik ludzki, może powodować ewentualne problemy i nieprawidłowości. Na przykład Pani / Pan z działu kadr może się pomylić i błędnie wystawić PIT 11. W takiej sytuacji, Krajowa Administracja Skarbowa może powielić błąd i zaproponować podatnikowi nieprawidłowe rozliczenie podatkowe. Podatnik, który samodzielnie odpowiada za swoje zobowiązania podatkowe, powinien więc przypilnować poprawności swojego PIT. Bardzo wygodnie może zrobić to właśnie w znanej sobie aplikacji do PIT online.

tekst płatny

200609064623.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę