Jak zabezpieczyć telefon dziecka? Praktyczne wskazówki
Z telefonów komórkowych korzystają nie tylko dorośli, lecz także dzieci, często już kilkuletnie. Dzięki smartfonom mogą kontaktować się ze swoimi rodzicami i przyjaciółmi, uczyć się czy bawić. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie telefonu, aby dziecko mogło korzystać z niego w bezpieczny sposób.
Małoletni użytkownik telefonu może przez własną nieuwagę lub łatwowierność pobrać szkodliwe oprogramowanie, np. wirusa, konia trojańskiego, aplikacje szpiegujące, ransmoware, adware czy robaka. Programy tego typu mogą znacząco utrudnić lub nawet uniemożliwić korzystanie z urządzenia. Potrafią również przechwytywać poufne dane, wykradać SMS-y, rozsyłać SPAM, nagrywać rozmowy czy usuwać pliki. Dlatego tak ważne jest, aby telefon został zabezpieczony przez system antywirusowy. Powinien on zapewniać ochronę w trybie rzeczywistym.
Pamiętaj o regularnych aktualizacjach
Telefon dziecka jest znacznie bardziej narażony na ataki cyberprzestępców, jeżeli znajduje się na nim nieaktualna wersja systemu czy przestarzałe aplikacje. Hakerzy wykorzystują znajdujące się w nich luki bezpieczeństwa, które stanowią otwartą furtkę do zainfekowania urządzenia. Nie zapomnij więc o tym, aby zarówno system, program antywirusowy, jak i wszystkie inne aplikacje były na bieżąco aktualizowane. Jeśli twoja pociecha nie używa przez dłuższy czas określonych programów, wtedy rozważ ich odinstalowanie.
Zablokuj usługi premium
Dzieci czasami wysyłają SMS-y na numery o podwyższonej opłacie – np. w celu wykupienia dostępu do gry online, filmu czy muzyki. Skutkiem tego może być uruchomienie płatnej subskrypcji i znaczące podniesienie opłat za abonament telefoniczny. Warto więc zablokować u swojego operatora dostęp do usług premium – zwykle można tego dokonać telefonicznie, poprzez wysłanie SMS-a lub po zalogowaniu na swoim koncie klienta.
Włącz kontrolę rodzicielską
Nieletni użytkownicy telefonu są narażeni na wiele niebezpieczeństw związanych z nieodpowiednimi dla nich treściami w internecie. Skuteczną ochronę przed nimi zapewnia system ochrony rodzicielskiej. Można za jego pomocą zablokować dostęp do witryn o niewłaściwej zawartości, np. promujących hazard, erotykę i pornografię, spożywanie alkoholu, narkotyki, przemoc czy broń. Programy do kontroli rodzicielskiej pozwalają również kontrolować czas spędzany przez dziecko w sieci czy wyłączyć możliwość samodzielnego instalowania aplikacji.
Korzystaj z lokalizatora telefonu
Chcesz wiedzieć, gdzie twoje dziecko znajduje się podczas twojej nieobecności? Pozwoli ci na to zdalny lokalizator telefonu. Funkcja ta przydaje się również w sytuacji utraty urządzenia lub jego kradzieży. Możesz wtedy zlokalizować smartfon na interaktywnej mapie, a następnie zablokować do niego dostęp lub włączyć opcję głośnego alarmu.
Chroń telefon przed uszkodzeniami mechanicznymi
Smartfon dziecka jest w dużym stopniu narażony na uszkodzenia, np. na skutek upadku z dużej wysokości czy zalania. Dlatego przyda się zabezpieczenie go za pomocą obudowy ze szkła hartowanego lub włókna węglowego, a także etui wykonanego np. z poliwęglanu bądź sylikonu.
Wytłumacz dziecku, na czym polega bezpieczne korzystanie z sieci
Porozmawiaj z dzieckiem o najważniejszych zagrożeniach internetowych oraz wyjaśnij, jakie skutki może mieć nierozważne korzystanie z sieci. Przestrzeż je zwłaszcza przed tym, aby nie otwierało maili ani innych wiadomości od nieznanych osób, nie klikało w zawarte w nich linki ani wyskakujące okna, a także nie pobierało załączników. Na blogu Netii znajdziesz znacznie więcej porad na temat bezpiecznego używania internetu.
Szukasz operatora telefonicznego dla swojego dziecka? Rozważ więc skorzystanie z oferty Netia Mobile z nielimitowanymi wiadomościami SMS i połączeniami głosowymi na numery stacjonarne i komórkowe. Klienci Netii mogą zabezpieczyć telefon swojego dziecka za pomocą pakietu Bezpieczny Smartfon z systemem antywirusowym, kontrolą rodzicielską oraz funkcją zdalnej lokalizacji.
tekst płatny