Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Radny wyniósł się z Gminy i stracił mandat

Główne zdjęcie
Radny Gminy Jedwabne Wojciech Grabowski

Rada Gminy Jedwabne wygasiła mandat radnego z powodu faktycznego zamieszkania w Łomży. Oznacza to wybory uzupełniające w Gminie.

Sprawa radnego Gminy Jedwabne, Wojciecha Grabowskiego, zaczęła się od pisma jakie złożył do burmistrza w prywatnej sprawie. Radny „przy okazji” poinformował, że 1 marca, wraz z rodziną, przeprowadził się i mieszka pod adresem poza obszarem Gminy Jedwabne. Taka informacja dotarła do przewodniczącego Rady Miasta Jedwabne Andrzeja Górskiego, który podczas XXVII nadzwyczajnej sesji stwierdził, że „ponieważ stan faktyczny wpływa w sposób zdecydowany na status radnego Rady Miejskiej w Jedwabnem zaistniała konieczność pogłębienia tej informacji przez Przewodniczącego Rady”. Ustalił on, że właściciel posesji, gdzie zamieszkiwał radny, złożył korektę deklaracji śmieciowej ilości osób odpowiadającej rodzinie radnego oraz wskazał ten sam adres co radny w piśmie do burmistrza. Ponadto radny na swoim profilu facebookowym napisał, że mieszka w Łomży, a sołtys wsi to wszystko potwierdził. Podzas sesji radny Wojciech Grabowski zasłaniał się, że zameldowany jest w Gminie Jedwabne i że jeszcze nie wie gdzie będzie mieszkał, ale na pytania współradnych potwierdził, że deklarację śmieciową złożył w mieście Łomża i czeka na rozpatrzenie wniosku o 500+ także w Łomży.

Przewodniczący podkreślał, że meldunek to nie wszystko, a życie z mieszkańcami jest ważne i zarządził dwudniową przerwę w obradach, a zgodnie z art. 383 par. 1 pkt. 2 Ustawy Kodeks Wyborczy skutkuje to wygaśnięciem mandatu radnego ponieważ następuje utrata wybieralności. 

Po wznowieniu sesji 15. kwietnia przewodniczący poinformował o złożeniu rezygnacji z mandatu radnego. Rada Miasta Jedwabne stwierdziła wygaśniecie mandatu radnego Gminy Jedwabne Wojciecha Grabowskiego w okręgu wyborczym nr 6. z powodu utraty prawa wybieralności. 

Teraz wojewoda podlaski, w terminie 3 miesięcy od dnia wygaśnięcia mandatu, musi zarządzić wybory uzupełniające. Po tym akcie wojewody poznamy dokładny harmonogram wyborczy.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę