Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Jubileusz Pani Hani

Główne zdjęcie
Hanka Bielicka

Ogromny bukiet kwiatów od "wszystkich łomżyniaków" i statuetkę, przedstawiającą damę w kapeluszu ze „śmiejącymi się” maskami trzymanymi w ręce ma otrzymać Hanka Bielicka. Kwiaty poślą działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, a statuetkę Związek Artystów Scen Polskich. Najsłynniejsza z łomżanek dziś świętuje 90. urodziny. Jubilatka z ogromnych kolorowych kapeluszy jest niemal tak samo znana jak z występów na scenach, na których króluje już od 66 lat.

Hanka Bielicka urodziła się 9 listopada 1915 roku w miejscowości Konowka. Lata dzieciństwa i młodości spędziła w Łomży, skąd wyjechała na kilka dni przed wybuchem II wojny światowej. Jak teraz mówi udane dzieciństwo jest źródłem jej życiowego optymizmu. „Ja miałam bardzo szczęśliwe dzieciństwo. To azyl, do którego zawsze można się odwołać, kiedy jest człowiekowi ciężko” - uważa.

Hanka Bielicka to niekoronowana królowa monologu. Zyskała ogromną popularność dzięki estradzie i radiowemu „Podwieczorkowi przy mikrofonie” W roli Dziuni Pietrusinskiej bawiła publiczność i słuchaczy radiowego „Podwieczorku” przez ćwierć wieku. Zagrała także w ponad 20 filmach, m.in. w „Zakazanych piosenkach”, „Cafe pod Minogą” i „Małżeństwie z rozsądku” oraz wielu serialach m.in. „Wojnie domowej” i „Badziewiakach”.
Kolejne pokolenia widzów w Polsce podziwiały i podziwiają jej niezwykłą witalność i sceniczny temperament, a także... jej kapelusze, które są nieodłącznym jej rekwizytem.

W czerwcu w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii pw. Krzyża Świętego w Łomży Hanka Bielicka otworzyła swój salonik. „Chciałam bardzo, żeby Łomży coś po mnie pozostało” - mówiła wtedy. W specjalnie wydzielonym pokoju zgromadzono część kostiumów estradowych aktorki, kapelusze, obrazy, karykatury i rysunki, bibeloty, które zebrała podczas licznych podróży artystycznych po całym świecie.
Pokrewne (tag): hanka bielicka

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę