Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Powstaniec Warszawski spoczął na starym cmentarzu

Główne zdjęcie
Fot. Jacek Wesołowski

Ostatni żołnierz Powstania Warszawskiego z Łomży został pochowany z honorami i sztandarami na 220-letnim starym cmentarzu. 1. sierpnia 1944 r. doczekał Godziny W w podziemnej drukarni przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. Za walkę w zrywie niepodległościowym Polaków z karabinem przeciw Niemcom otrzymał Krzyż Virtuti Militari, a po wojnie 8 lat cierpiał w więzieniach PRL-u, skąd wypuszczono Go w 1957 r. - Nasza rodzina jest wdzięczna Społeczeństwu Łomży, że pogrzeb Mieczysława Bruszewskiego, pseudonim "Pudel", odbył się godnie, z salwą honorową, z kompanią Wojska Polskiego i z uszanowaniem orderów Zmarłego - mówi z wdzięcznością Jacek Wesołowski.

97-letni Mieczysław Bruszewski zmarł w Łomży w poniedziałek wielkanocny, 5. kwietnia 2021. W piątek. 9. kwietnia, w ostatniej drodze towarzyszyli Mu bliscy, przedstawiciele Ratusza oraz Wojska Polskiego. 18. Łomżyński Pułk Logistyczny wystawił Powstańcowi 1944 z Łomży asystę honorową w postaci kompanii 20 żołnierzy z dowódcą por. Wojciechem Wiluszem. Ponadto dwóch żołnierzy niosło amarantowe poduszki z odznaczeniami: Krzyż Virtuti Militari V klasy, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Poczty sztandarowe Miasta Łomża, Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Oddział Łomża i Związku Żołnierzy NSZ (oddział Łomża koło w Kolnie) uświetniły uroczystości ku czci Powstańca, walczącego na Starym Mieście i Woli w Oddziale Specjalnym „Juliusz”. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski mówił, że w imieniu mieszkańców miasta dziękuje Mieczysławowi Bruszewskiemu "za życie i walkę o niepodległą ojczyznę".
W dniu pożegnania smutek przeplatał się z wiarą w sercu, że "staniemy się godnymi kontynuatorami i przyczynimy do upowszechniania wartości przez Niego wyznawanych". 

Życie z honorem od drukarni do introligatorni 
Przy urnie z prochami Mieczysława Bruszewskiego, który urodził się w 1923 r. w Łomży, pełniło wartę honorową dwóch żołnierzy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. "Pudel" był raniony na początku września 1944 r. odłamkami pocisku i znalazł się w szpitalu w Brwinowie. Po wojnie UB odnalazł Go, oskarżając o ukrywanie broni i współpracę ze zbrojnym podziemiem. Aresztowano Go 19. listopada 1949 r. Inspektor Łukasz Czech napisał we wspomnieniu o "Pudlu", że przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Na wolność wyszedł 10. września 1957 r. Założył w Łomży zakład introligatorski, który prowadził przez 50 lat. Tytuł Honorowego Obywatela Łomży odebrał w listopadzie 2015 r.". Przez pół wieku oprawiał książki i czasopisma. Pamiętacie Państwo zakład po schodkach na Krótkiej między Długą a Rządową? Wspomnienie drukarni pod Fukierem...

Mirosław R. Derewońko 

 

Mieczysław Bruszewski nie żyje
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Powstańca z Łomży
Łomżyniak Mieczysław Bruszewski walczył w Powstaniu
Powstaniec warszawski z Łomży
Mieczysław Bruszewski ps. „Pudel” w Powstaniu Warszawskim
Mieczysław Bruszewski ps. „Pudel”, czyli Powstanie Warszawskie we wspomnieniach łomżyniaka

Foto: Fot. Jacek Wesołowski
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. um.lomza.pl
Foto: Fot. Jacek Wesołowski
Foto: Fot. Jacek Wesołowski

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę