Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Główne zdjęcie
Poseł Lech Kołakowski 1. marca

W samo południe pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 odbyło się uroczyste złożenie kwiatów w hołdzie poległym, nie tylko żołnierzom, bo do „wyklętych” zalicza się także działaczy społecznych i politycznych tamtych dni tzw. drugiej konspiracji, którzy po II wojnie światowej próbowali, mieli nadzieję na niekomunistyczną Polskę.

- Dzisiaj przy pomniku Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956 składamy hołd żołnierzom niezłomnym za okazane męstwo, heroiczną walkę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych – mówił ppłk Ryszard Matuszewski

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony Ustawą z 3 lutego 2011 roku. Przypada na 1 marca, ponieważ tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu – przypomina IPN.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli: poseł RP Lech Kołakowski, wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki z radnym Andrzejem Grzymałą, starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski, przedstawiciele wojska: ppłk. Krzysztof Rabek z 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, ppłk Michał Mazurczyk z WOT-u i mjr Robert Sokołowski z WKU w Łomży, przedstawiciele Ruchu Narodowego z Krzysztofem Metelskim na czele oraz przedstawiciele ARiMR: dyrektor Waldemar Szczesny ze swoim zastępcą Adamem Pasierbiewiczem.

Służby miejskie od rana myły pomnik i rozstawiły flagi biało-czerwone i miejskie, aby przygotować miejsce na uroczystości.

Wczoraj, bez flag pod pomnikiem spotkali się i zapalili znicze przedstawiciele różnych środowisk patriotyczno – historycznych. Po mszy św. o godz. 17. chodnikami przemaszerowało pod pomnik kilka pocztów sztandarowych w różnych mundurach historycznych. 

Świeczki palili m.in. poseł RP Lech Kołakowski wspólnie z wicewojewodą podlaskim Marcinem Sekścińskim czy przedstawiciele ONR-u. Następnie poczty sztandarowe i ONR udali się ze świeczkami na cmentarz, aby na grobach pozostawić światło znicza, oraz pod budynek szkoły muzycznej. 

240206081801.gif
Foto: Poseł Lech Kołakowski 1. marca
Foto: Pusty pomnik wieczorem 29. lutego
Foto: Przemarsz pocztów sztandarowych 28. lutego
Foto: Zapalenie zniczy 28. lutego
Foto: Poseł Lech Kołakowski i wicewojewoda Marcin Sekściński
Foto: Zapalenie zniczy 28. lutego
Foto: ONR pod pomnikiem
Foto: Zapalenie zniczy przez przedstawicieli ONR-u 28. lutego
Foto: Zapalenie zniczy 28. lutego
Foto: Zapalenie zniczy 28. lutego
Foto: Nieczytelny Pomnik Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956
Foto: Wiceprezydent Andrzej Garlicki i radny Andrzej Grzymała
Foto: Starosta łomżyński Lech Szabłowski
Foto: ppłk. Krzysztof Rabek z 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego
Foto: Ppłk Michał Mazurczyk z WOT, ppłk. Krzysztof Rabek z 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego i mjr Robert Sokołowski z WKU w Łomży
Foto: przedstawiciele Ruchu Narodowego z Krzysztofem Metelskim na czele
Foto: dyrektor Waldemar Szczesny ze swoim zastępcą Adamem Pasierbiewiczem
Foto: Ppłk Ryszard Matuszewski pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę