Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 stycznia 2021 napisz DONOS@

O samotności Świętej Rodziny śpiewa Eryk Mroczko

"Dawna kolęda brzmi, kołysze Dzieciątko do snu... Trzej królowie z darami, pasterze i aniołów chór..." - zaśpiewał uroczyście Eryk Mroczko, utalentowany 22-letni łomżyniak, gitarzysta, absolwent I LO i student Politechniki Warszawskiej.

- Pomimo trudnego dla wszystkich czasu pandemii, praca nad łomżyńską kolędą dodała mi pozytywnej energii, przypomniała o magii świąt, skłoniła do zastanowienia się nad sensem Bożego Narodzenia i... nad sensem własnego życia. Mam nadzieję, że nasza łomżyńska kolęda spodoba się Czytelnikom portalu 4lomza.pl i udzieli się Państwu nastrój zimowy, śnieżny i mroźny, i radosny jak w teledysku. Chciałem wywołać refleksję o tym, jak sytuacja Matki sprzed 2 tysięcy lat w Betlejem wyglądałaby współcześnie w XXI wieku.

"Łomżyńska kolęda na święta Bożego Narodzenia Anno Domini 2020"

Dawna kolęda brzmi,
kołysze Dzieciątko do snu...
Trzej królowie z darami,
pasterze i aniołów chór...

Szopka, bieda i głód,
Matka z zimna też drży.
Tuli Maleństwo do serca, 
ociera ukradkiem łzy...

Nie chcieli Ciebie w Betlejem,
zamknęli drzwi 
przed obcym dzieckiem
z dalekich krajów...
Jak sam bym postąpił...?
Ja mam swój dom...

Gwiazdki śniegu, choinki blask...
Cicha noc... Marzenie
jak tęsknota miliardów gwiazd
w Boże Narodzenie...

Ubodzy tułacze z Imperium Rzymskiego w XXI w.
"Łomżyńska kolęda na święta Bożego Narodzenia Anno Domini 2020" jest utworem, który Eryk Mroczko (gitary, perkusjonalia, syntezatory) skomponował z rówieśnikiem Maciejem Urbanem z Warszawy (pianino). Wstępna, pogodna i łagodna melodia Maćka została rozwinięta przez Eryka w celu nadania dramatyzmu biblijnym dziejom ubogich wędrowców w Imperium Rzymskim. Święta Rodzina w drodze - z dzieckiem w drodze - to biedny cieśla żoną w ciąży. Znany rzemieślnik Józef i sławna Maryja stali się w kulturze, malarstwie i literaturze archetypami tułaczy, uciekinierów bez dachu nad głową, bezdomnych, samych obcych...
Historia niechcianej Świętej Rodziny przypomina ludziom współczesnym, że z dnia na dzień mogą stać się obcy w swoim kraju. Wystarczą konflikty państw i władców, interesy korporacji, ambicje polityków i kaprys dyktatora, by każdy mógł poczuć strach o życie, poniewierkę, głód i cierpienie.
Słowa kolędy A.D. 2020 napisał do muzyki Mirosław R. Derewońko. Utwór poświęciliśmy pamięci: Katarzyny Łebkowskiej (1966-2020) i Mirosława Kotelczuka (1963-2020), ponieważ Ona pomagała przy kolędzie A.D. 2016, a On w 2017. Zabawę dzieci w śnieżnym Parku Jana Pawła II sfilmował 10. grudnia 2020 Michał Chojak, co wzbogacili o własne zdjęcia Łomży i Doliny Narwi zimą różnych lat: Zbigniew Ciborowski i Adrian Borkowski (montaż wideo). Nastroju pięknych świąt Bożego Narodzenia użyczyła szopka domowa, którą od 15 lat dekoruje w swoim mieszkaniu Grażyna Macedońska, co sfotografował Anonimowy Artysta.

Mirosław R. Derewońko 

O Jezusie na kwarantannie śpiewa Maciek Urban

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę